Амет Сулейманов
Амет Сулейманов — громадський журналіст, стример громадського об’єднання «Кримська солідарність».
29 жовтня 2021 року Південний окружний військовий суд (м. Ростов-на-Дону, Росія) засудив Амета Сулейманова до 12 років позбавлення волі в колонії суворого режиму. 9 лютого 2023 року Апеляційний військовий суд (м. Власіха, Росія) залишив в силі вирок суду першої інстанції, а 6 квітня 2023 року російські силовики взяли журналіста під варту в СІЗО Сімферополя.
Сулейманов Амет Рефатович народився 25 жовтня 1984 року в Узбекистані у місті Ургут Самаркандської області.
1991 року родина Сулейманових переїхала до Криму, оселившись у Бахчисарайському районі в селі Холмівка. Де в 1999 році Амет пішов до школи, яку закінчив 1999 року.
В 1999 році вступив у медресе (релігійний ліцей) у Сімферополі. Завдяки успішному навчанню Сулеймановано було запрошено продовжити навчання у Туреччині, але за станом здоров’я батьки прийняли рішення про відмову.
У 2001 році Амет Сулейманов вступив до будівельного ліцею в Бахчисараї, отримав професію столяра. Після закінчення навчання у 2004 році працевлаштувався та працював за спеціальністю.
У 2005 році одружився. У сім’ї четверо дітей. Четверта дитина народилася через 3 тижні після обшуку раніше очікуваного терміну.
У 2007 році в місті Бахчисарай Амету Сулейманову було поставлено діагнози: артеріальна недостатність, мітральна недостатність та рекомендовано замінити серцевий клапан.
У 2008 році лікарі лікарні ім. Семашка у Сімферополі направили Амета Сулейманова до Києва до національного інституту серцево-судинної хірургії ім. Амосова, де було призначено медикаментозне лікування на кілька років. Крім цього, він щорічно проходив курс терапії та лікування у кримській лікарні ім. Семашка у відділенні ревматології.
Через хворобу в Амата інвалідність 3 групи. Але в 2015 році інвалідність була знята через його відмову від операції в Москві, у зв’язку з тим, що протягом усього періоду захворювання він спостерігався і отримував лікування в Києві.
21 березня 2019 року громадський журналіст в останнє був у інституті серцево-судинної хірургії ім. Амосова, де його готували до операції із заміни серцевого клапана.
Амет заробляв на життя протягом 10 років продавцем-менеджером у магазині у Бахчисараї, де надавав послуги друку, копіювання, фото на документи, продаж аксесуарів та телефонів, канцтоварів.
Як активіст приймав участь в судових засідання стосовно сфальсифікованих справ кримських татар на правах вільного схухача, висвітлював обшуки та арешти кримських татар та був стрімером «Кримської солідарності» у Бахчисараї. Але останнім часом, за станом здоров’я, обмежився відвідуванням судових засідань як слухач.
У жовтні 2017 року його затримували за зйомку дій силовиків на телефон біля будинку іншого активіста «Кримської солідарності» Сейрана Салієва, у домоволодінні якого працівники ФСБ проводили обшук. В результаті чого на активіста Сулейманова порушили адміністративну справу та залучили за ч.1 ст. 20.2.2 КоАП РФ, присудивши штраф у вигляді 15000 рублів. Пізніше, рішенням Верховного суду, під час розгляду апеляційної скарги суму знизили до 10 000 руб.
22 жовтня 2019 року Амета Сулеймана було затримано співробітниками поліції на Керченському мосту (траса Новоросійськ-Керч), коли повертався до Криму з судового процесу в Південному Окружному військовому суді з політично мотивованої справи над жителем Криму. За кілька годин чоловіка відпустили.
11 березня 2020 року у його будинку пройшов обшук. Цього дня у будинках кримських татар мусульман співробітники ФСБ Криму провели обшуки із подальшим затриманням п’ятьох осіб.
12 березня 2020 року суддя Київського районного суду Сімферополя Андрій Долгополов провів судове засідання щодо обрання запобіжного заходу, від час якого за клопотанням слідчого ФСБ у Криму громадського журналіста відправив під домашній арешт через стан здоров’я’*.
Одружений, має чотирьох неповнолітніх дітей.
Місце утримання – СІЗО Сімферополя
*Захворювання Амета входить до урядового переліку захворювань, наявність яких перешкоджає утриманню під вартою.
За підтримки Уряду Королівства Нідерланди та Посольства Королівства Нідерланди в Україні