23.11.2021

Правозахисники повинні виступати на захист шифрування

Зашифровані повідомлення є незамінними для активістів, які використовують цю технологію, щоб відстоювати права своєї спільноти. Оскільки нові урядові закони та постанови в країнах по всьому світу загрожують послабити шифрування, адвокаційні групи повинні працювати разом, щоб виступити проти цих заходів та захистити цифрові інструменти (зокрема шифрування), необхідні для притягнення влади до відповідальності.

Знову набирає обертів законопроект, який зобов’язує уряд отримати доступ до зашифрованих повідомлень. Правоохоронні органи стверджують, що для переслідування злочинців в Інтернеті потрібен більший нагляд. Вони чинять тиск на регуляторів і законодавців, щоб отримати доступ до приватних повідомлень і персональних даних. Але в міру зростання обізнаності про спроби уряду послабити шифрування — і про загрози, які вони створюють для цифрової конфіденційності, безпеки та свободи слова — громадськість стає все більш активною.

Шкода, завдана таким регулюванням, буде особливо відчутною для правозахисних груп. Вони використовують зашифровані повідомлення для безпеки та конфіденційності, коли виступають за свої спільноти та захищають права людини. Адвокаційні групи повинні усвідомити цю загрозу і вжити колективних дій зараз. Якщо ні, вони ризикують втратити інструменти, які необхідні для безпечного та ефективного виконання своєї роботи.

Що таке шифрування?

Шифрування – це інструмент, призначений для того, щоб допомогти користувачам Інтернету зберегти конфіденційність і безпеку своїх онлайнових даних і зв’язку. Він відіграє важливу роль у захисті повсякденної цифрової діяльності, як онлайн-банкінг, покупки, запобігання крадіжок конфіденційної інформації під час порушення даних та забезпечення конфіденційності приватних повідомлень.

Зашифровані повідомлення працюють шляхом скремблування інформації, щоб її міг прочитати лише той, хто має «ключ», щоб відкрити та розшифрувати інформацію. Наскрізне шифрування забезпечує найвищий рівень безпеки та довіри, оскільки ключ для розшифрування повідомлення має лише одержувач. При наскрізному шифруванні жодна третя сторона, включаючи постачальника послуг чи уряд, не повинна мати доступу до цього ключа.

Адвокаційні групи, правозахисники, організатори громад та учасники гуманітарної діяльності використовують шифрування, підвищуючи обізнаність громадськості про порушення прав людини та притягуючи винних до відповідальності. Шифрування також відіграє важливу роль у створенні імпульсу для справи. Члени громади можуть підтримати рухи з захисту прав, знаючи, що їхня анонімність захищена.

Якщо правозахисники не можуть використовувати зашифровані повідомлення, послуги та платформи для залучення зацікавлених сторін і конфіденційного обміну ресурсами, вони не можуть захищати права людини безпечно. Такий стан справ може зашкодити громадськості, оскільки громадяни втрачають свій голос, а порушення прав людини не висвітлюється.

Чотири практичні способи використання шифрування для адвокаційних груп:

  • Безпечно спілкуватися із зацікавленими сторонами

Члени спільноти, включаючи журналістів, зацікавлені групи населення, науковці та окремі осіби, будуть ділитися ресурсами та особистою інформацією про себе, лише якщо адвокаційні групи погодяться захищати свою особистість. Наскрізне шифрування дозволяє громадському суспільству будувати довірені стосунки зі своєю громадою, розширюючи рух, мінімізуючи ризик для окремих людей.

  • Захистіть цілісність інформації

Адвокаційні групи повинні надійно сигналізувати громаді, що вони поділилися достовірною інформацією. Інтернет-протоколи, такі як HTTPS, використовують шифрування, щоб забезпечити цілісність даних під час їх передачі між веб-сайтами та читачами. Це також захищає групи адвокатів від цензури, оскільки цензорам важче заблокувати повідомлення або доступ до веб-сайтів, якщо вони не можуть перехопити вміст.

  • Захист від атак

Є багато випадків, коли урядові та приватні групи зламують пристрої та онлайн-платформи (наприклад, шпигунське програмне забезпечення NSO Group було використано для спостереження за понад 50 000 особами включаючи лідерів держав, активістів та журналістів). Адвокаційні групи також стикаються з такими загрозами, як онлайн-зловживання, доксинг (збір та публікація особистої інформації в Інтернеті), переслідування, а в крайніх випадках — викрадення та фізичне насилля.

У той час як правозахисники повинні бути уважними до безлічі цифрових і традиційних методів спостереження, наскрізне шифрування допомагає підвищити захист їхніх повідомлень від перехоплення третіми особами. Хоча взлом і спостереження все ще можуть відбуватися на пристроях користувачів, ослаблення служб шифрування зробить такі атаки ще простішими та більш поширеними.

  • Притягнення урядів та установ до відповідальності

Важливою складовою відстоювання прав людини є її здатність притягувати людей та установи при владі до відповідальності за їхні рішення та дії. Для цього важливо, щоб правозахисники мали інструменти цифрової безпеки, які не дозволяють потужним організаціям — вітчизняним чи іноземним — отримувати доступ та змінювати дослідження, розмови та бази даних громад.

Коли уряди підтримують наскрізне шифрування, вони допомагають правозахисникам у своїх країнах і в усьому світі, встановлюючи стандарт глобального захисту шифрування. Коли країни послаблюють шифрування, вони створюють небезпечний прецедент, яким можуть зловживати іноземні уряди, які не мають таких же надійних стандартів верховенства права. Злочинність визначається неоднорідно, і в багатьох країнах справжні правозахисники та представники громадськості переслідуються з боку влади. Наприклад, за останні кілька місяців афганські жінки видаляли свою історію обміну повідомленнями та шкільні записи через страх, що щось таке нешкідливе, як відвідування школи, знову буде криміналізовано. 

Шифрування допомагає додати рівень захисту до діяльності, яка несправедливо криміналізується, особливо для правозахисних груп.

Правоохоронні органи та служби безпеки регулярно просять постачальників додатків і платформ вбудувати бекдори шифрування, щоб вони могли отримати доступ до зашифрованих приватних повідомлень, стверджуючи, що це необхідно для антитерористичних заходів та захисту дітей. Незважаючи на позитивні наміри, ці кроки наражають на непропорційну небезпеку громадськість та конкретні спільноти, такі як правозахисні групи. Бекдор створює слабкі місця, якими можуть скористатися  злочинці та ворожі уряди, щоб отримати до них доступ. Немає такого поняття, як цифровий замок, який можуть відкрити тільки “хороші хлопці”, а інші не можуть. 

Законодавство, яке порушує або обмежує використання зашифрованих повідомлень, зачіпає правозахисників. Вони втратять критичний рівень захисту, необхідний для ефективної та безпечної роботи. Спільноти правозахисників мають висловитися зараз на захист шифрування, поки не стало занадто пізно.

Автор: Callum Voge Government Affairs and Advocacy Manager – Europe, Advocacy Groups Must Stand Up for Encryption—While They Still Can 

Переклад: Нікіта Домініч

Зміст статті не обов’язково відображає офіційну позицію ЦГС. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною позицією його автора.

Назад
Попередня Наступна
buttons