24.11.2021

Інформаційний бюлетень: як шифрування може захистити правозахисників і рухи соціальних змін

Шифрування – це інструмент, призначений для того, щоб допомогти користувачам Інтернету зберегти конфіденційність і безпеку своїх онлайн-даних і кореспонденції. Також, він відіграє важливу роль у захисті повсякденної цифрової діяльності, як онлайн-банкінг, покупки, запобігання крадіжок конфіденційної інформації під час витоку даних/злому і забезпечення конфіденційності приватних повідомлень.

Це важливо для захисту свободи вираження поглядів і конфіденційності. Для деяких спільнот, таких як правозахисники, адвокаційні групи, організатори громад та активісти гуманітарних проектів, шифрування є особливо важливим, і його слід використовувати разом із іншими більш звичайними інструментами захисту конфіденційності, щоб забезпечити безпеку людей як в інтернеті, так і в повсякденному житті. 

Як шифрування підтримує безпеку у питанні захисту прав людини?

Шифрування є важливим інструментом, який дає змогу правозахисникам підвищувати обізнаність громадськості про випадки порушення прав людини та притягувати уряди до відповідальності. Якщо адвокаційні групи не можуть ділитися ресурсами та впевнено залучати зацікавлених сторін, вони не можуть захищати права людини в питаннях інтернет-безпеки. Аналогічно, якщо правозахисні групи не можуть захистити анонімність своїх громадян, це може нашкодити громадськості, оскільки права людини і будуть порушуватись. Нижче наведено кілька способів, за допомогою яких групи правозахисники покладаються на шифрування: 

  • Безпечно взаємодіяти з зацікавленими сторонами 

Члени будь-якої спільноти, включаючи журналістів, науковців та окремих осіб, будуть ділитися ресурсами та особистою інформацією про себе, лише якщо правозахисники погодяться і матимуть змогу захищати їх особистість. Наскрізне шифрування дозволяє адвокаційним групам будувати довірчі стосунки зі своєю громадою, розширюючи рух в цілому та мінімізуючи ризик для окремих людей.

  • Захистіть цілісність інформації

Адвокаційні групи повинні надійно сигналізувати громаді, що вони поділилися достовірною інформацією. Інтернет-протоколи, такі як HTTPS, використовують шифрування, щоб забезпечити цілісність даних під час їх передачі між веб-сайтами та читачами. Це також захищає правозахисників від цензури, оскільки цензорам важче заблокувати повідомлення або доступ до веб-сайтів, якщо вони не можуть перехопити вміст.

  • Захист від атак

Є багато випадків, коли урядові та приватні групи зламують свої пристрої та онлайн-платформи (наприклад, шпигунське програмне забезпечення NSO Group було використано для спостереження за понад 50 000 особами, включаючи лідерів держав, активістів та журналістів). Адвокаційні групи також стикаються з такими загрозами, як онлайн-зловживання, доксинг (збір та публікація особистої інформації в Інтернеті), переслідування, а в крайніх випадках — викрадення та насилля.

У той час як правозахисні групи повинні бути уважними до безлічі цифрових і традиційних методів спостереження, наскрізне шифрування допомагає підвищити захист їхніх повідомлень від перехоплення третіми особами. Хоча взлом і спостереження все ще можуть відбуватися на пристроях користувачів, ослаблення служб шифрування зробить такі атаки ще простішими та більш поширеними.

  • Притягнення урядів та установ до відповідальності

Важливою складовою відстоювання прав людини є її здатність притягувати людей та установи при владі до відповідальності за їхні рішення та дії. Для цього важливо, щоб групи з адвокації мали інструменти цифрової безпеки, які не дозволяють потужним організаціям — вітчизняним чи іноземним — отримувати доступ та змінювати дослідження, розмови та бази даних громад.

 Що таке шифрування?

Шифрування – це процес скремблування інформації, тому її може прочитати лише той, хто має ключі, щоб відкрити та розшифрувати інформацію. Наскрізне шифрування (E2E) забезпечує найвищий рівень безпеки та довіри, оскільки за задумом лише призначений одержувач володіє ключем для розшифрування повідомлення. Жодна третя сторона не повинна мати доступу до цього ключа. Але деякі уряди та організації наполягають на послабленні шифрування, як засобу боротьби зі злочинністю. 

Чому бэкдори шифрування не є рішенням?

Правоохоронні та розвідувальні служби все частіше вимагають «бекдорів шифрування», щоб перехопити або отримати доступ до зашифрованих комунікацій, щоб допомогти «спіймати поганих хлопців» самостійно або наказати компаніям зробити це за них. Це не тільки послаблює глобальну інфраструктуру інтернету; це також наражає життя правозахисників на більший ризик. Ось як:

  • Вимушена слабкість послаблює всіх нас: будь-яка точка входу до безпечної служби є слабкістю. Бекдори шифрування ставлять під загрозу приватну інформацію та розмови, оскільки дають державному органу доступ до вашої приватної інформації, але водночас створюють двері для злочинців через ту саму точку входу. Немає цифрового замка, який можуть відкрити тільки «хороші хлопці», а інші не можуть.
  • Злочинність є суб’єктивною: хоча влада може стверджувати, що бекдори шифрування можуть допомогти ловити злочинців, у занадто багатьох країнах недостатні стандарти верховенства права, які у свою чергу призводять до переслідування правозахисників з боку влади. Адвокаційні групи та окремі діячі в деяких країнах можуть бути піддані ув’язненню, катуванням і навіть смертній карі за привернення уваги до порушень прав людини та використання їхньої свободи вираження поглядів. Без шифрування правозахисники, які проживають у цих країнах або подорожують до них, можуть бути не в змозі безпечно та комфортно виступати в інтересах жертв зловживань і залишаться вразливими для судового переслідування.
  • Відсутність шифрування може підірвати механізми притягнення влади до відповідальності: якщо правозахисники не мають безпечного способу виконання своєї роботи, вони можуть вирішити не займатися серйозними проблемами через потенційну негативну реакцію, перевірку та переслідування на які вони можуть наразитися. Здорова демократична нація потребує сильної та голосної спільноти, щоб привернути увагу до дій урядів, установ, компаній та інших потужних осіб.

Захистіть шифрування, захистіть себе

Захистіть наші найпотужніші цифрові інструменти, щоб захистити людей в Інтернеті. І групи захисту, і громадськість повинні бути в безпеці перебуваючи в Інтернеті, щоб притягувати уряди та установи до відповідальності, розповідати важливі та впливові історії та сприяти здоровій демократії.

  • Використовуйте наскрізні зашифровані комунікаційні послуги.
  • Дізнайтеся більше про те, як працює шифрування, чому воно під загрозою та як ви можете захистити себе.
  • Пройдіть безкоштовний онлайн-навчальний курс із шифрування від Internet Society.
  • Приєднуйтесь до групи “Друзі глобальної коаліції шифрування”, щоб бути в курсі останніх новин шифрування в усьому світі.
  • Приєднуйтесь до свого місцевого відділу Інтернет-суспільства, щоб виступати за шифрування у вашій країні чи регіоні.

Автор: Інформаційний бюлетень Internet Society

Переклад: Нікіта Домініч

Зміст статті не обов’язково відображає офіційну позицію ЦГС. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною позицією його автора.

Назад
Попередня Наступна
buttons