Ірина Горобцова
Ірина Горобцова — активістка, волонтерка та айтішниця з Херсону.
З 13 травня 2022 року перебуває в полоні російських військових без пред’явлення звинувачення окупаційною владою.
Ірина Горобцова народилася 13 травня 1985. Працювала тестувальницею в одній із провідних IT-компаній України, за другою вищою освітою – психолог.
Після окупації Херсона Ірина активно допомагала мешканцям: купляла продукти та медикаменти й розвозила їх в лікарні, допомагала збирати кошти на медичну допомогу та транспорт для херсонців. Вела активну проукраїнську просвітницьку діяльність в соцмережах на підтримку державної влади та ЗСУ, описувала життя в окупації, публікувала фотографії з українською символікою, а свою квартиру називала «домашнім штабом спротиву».
11 травня Горобцова опублікувала пост із вимогою екстракції бійців «Азову», заблокованих на заводі в Маріуполі. Через два дні одинадцять людей у військовій формі та в масках викрали активістку з будинку, де вона проживала разом зі своїми батьками та провели обшук, вилучивши всю техніку і мобільний телефон. Викрадачі були на спецмашинах із літерою «Z».
Після викрадення рідні втратили зв’язок з Іриною, а російська окупаційна влада повідомила, що доньку відвезли в Крим.
Спочатку на запити адвоката Еміля Курбедінова керівництво СІЗО №1 у Сімферополі, ФСВП та Міноборони офіційно відповідали, що Ірина не перебуває в закладах несвободи. Згодом, 28 червня 2022 року, адвокат отримав відповідь з управління Федеральної служби виконання покарань Криму, в якому Горобцову визнали затриманою нібито за «опір спецоперації». У листі зазначалося, що «рішення щодо неї» ухвалять «після завершення спеціальної військової операції на території Донецької та Луганської народних республік та України». У листі не вказано ані орган, який тримає дівчину під вартою, ані її місце перебування.
Водночас керівництво окупаційного «міністрества внтуршніх справ» офіційно повідомило, що Горобцова перебуває у СІЗО №1 Сімферополя, однак «вона виступала проти спецоперації, тому після завершення спецоперації до неї вживуть відповідних заходів». В окупаційних правоохоронних органах на запити адвоката не повідомляють підстав фактичного позбавлення Ірини волі. «Якщо це так, то вона зазнала позасудового переслідування і покарання. Це позбавляє людини правового захисту», — робить висновок адвокат.
Батьки Ірини Горобцової написали лист в СІЗО №1 у Сімферополі через мережу «Зонателеком» (провайдер, який надає послуги зв’язку засудженим, які перебувають в установах пенітенціарної системи Росії, та їхнім родичам). Лист дійшов і Ірина відповіла.
24 листопада херсонську активістку вивозили з СІЗО № 1 Сімферополя до окупаційного головного управління ФСБ у Криму. Там її допитували на поліграфі. Водночас жодних підозр та обвинувачень їй не висували.
Незаміжня
Місце утримання: СІЗО №1 у Сімферополі
За підтримки Уряду Королівства Нідерланди та Посольства Королівства Нідерланди в Україні