27.02.2023

Ірина Данилович

Ірина Данилович – правозахисниця, журналістка, авторка проекту «Кримська медицина без обкладинки». Співпрацювала з незалежними ЗМІ, зокрема медіапроектом «INжир» та ініціативою «Кримський процес».

28 грудня 2022 року засуджена Феодосійським міським судом Криму за «Незаконне придбання, передачу, збут, зберігання, перевезення, пересилання або носіння вибухових речовин або вибухових пристроїв» до 7 років позбавлення волі і 50 000 рублів штрафу відповідно до ст. 222.1 КК РФ. 

Ірина Данилович народилася 6 травня 1979 року у місті Козяни Вітебської області Росії. В 1983 році родина переїхала до Криму, де Ірина й пішла до школи, а згодом вступила до медичного інституту на наркологічний факультет. Через брак грошей Ірина перевелася на навчання до Сімферопольського медичного коледжу на фельдшерсько-акушерське відділення.

В жовтні 2020 року Ірину Данилович звільнили з наркологічного центру в Феодосії через те, що вона вимагала обіцяну окупаційною владою виплату за роботу з пацієнтами, які захворіли на коронавірус. Данилович очолювала  кримське відділення профспілкового руху «Альянс Лікарів» та публічно висловлювалася про проблеми у системі охорони здоров’я Криму під час пандемії коронавірусу.

У грудні 2021 року почав зростати тиск на Ірину через її правозахисну діяльність, оскільки у телеграм-каналі «Лис та ворон» з’явилася серія дискредитаційних публікацій, де правозахисницю називали «іноземним агентом». 

Увечері 29 квітня 2022 року правозахисницю викрали в Коктебелі, вона йшла з роботи додому. Цього ж дня співробітники ОМОН обшукали будинок правозахисниці та вилучити техніку і книги, а також повідомили її родичам, що стосовно Ірини ухвалено рішення про адміністративний арешт, однак її місце перебування не повідомили.

7 травня 2022 року Ірині обрали запобіжний захід — місяць і 29 діб арешту через підозру в «незаконному придбанні, передачі, збуті, зберіганні, перевезенні чи носінні вибухових речовин або вибухових пристроїв» за ч. 1 ст. 222.1 Кримінального кодексу Російської Федерації.

11 травня 2022 року, через 13 днів після викрадення, з’ясувалося, що правозахисниця перебуває у СІЗО Сімферополя.

Наприкінці липня 2022 року з ув’язнення Ірині вдалося передати інформацію про нелюдське поводження та прогрози щодо неї від представників російської Федеральної служби безпеки.

Через постійні скарги Данилович на адміністрацію СІЗО її перевели до камери без опалення, де вона захворіла на отит і майже втратила слух через ненадання медичної допомоги. За день до оголошення вироку правозахисниці викликали швидку допомогу, медики якої відмовили в госпіталізації.

28 грудня 2022 року Феодосійський міський суд Криму оголосив Ірині вирок. 

Незаміжня.

За підтримки Уряду Королівства Нідерланди та Посольства Королівства Нідерланди в Україні

Назад
Попередня Наступна
buttons