13.05.2023

Абдурешит Джеппаров

Кримський правозахисник, один із лідерів заснованої ще 1989 року Організації кримськотатарський національного руху, боровся за повернення корінного народу до Криму після сталінської депортації 1944 року.  З початку російської окупації Криму Джеппаров активно допомагав жертвам політичних репресій. Наприкінці 2014 року він став координатором Кримської контактної групи з прав людини, яка намагалася сприяти пошуку жертв насильницьких зникнень на окупованому півострові. У 2020 році правозахисник номінований на Нобелівську премію миру.

25 квітня 2023 року російські силовики провели черговий обшук в домі Абдурешита Джеппарова під час якого забрали телефони, комп’ютерну техніку, орден «За заслуги» третього ступеня, паспорт та затримали через «невиконання законних вимог співробітника поліції» (ст.19.3 КоАП РФ). Правозахисника доставили після судового засідання у Білогорську до спецприймача для адміністративно затриманих  у Сімферополі. Під час обшуку та затримання родина Джеппарова була позбавлена можливості повідомити адвоката.

Абдурешит Джеппаров народився в 1961 році. Мати Абдурешита разом з дітьми повернулася до Криму після депортації в лютому 1969 року, в той час як батько був за межами Криму оскільки, його перебування на території мого спровокувати затримання.

У вечері 27 вересня 2014 року біля кримськотатарського селища Сари-Су в Білогірському районі російські спецслужби викрали сина і племінника Абдурешита Джеппарова: Ісляма Джеппарова і Джевдета Іслямова. У Криму оголосили в розшук зниклих кримських татар, однак про їх місце перебування нічого невідомо і досі. Абдулла, старший син, також, пропав в Туреччині.

Джеппарова неодноразово затримували співробітники  ФСБ Росії під час перетину адміністративної межі між АР Крим та Херсонською областю та проводили допити. У 2020 році правозахиснику вручали попередження «про неприпустимість порушення закону». 

У березні 2022 року у Абдурешита Джеппарова був обшук, після якого його відправили під адміністративний арешт на 15 діб за нібито демонстрацію нацистської символіки через публікацію, начебто розміщену на його сторінці у соцмережі 2019 році.

Одружений, має доньку та двох синів, які пропали безвісти. Місце утримання – спец приймача для адміністративно затриманих у  Сімферополі.

Проєкт реалізовано підтримки Уряду Королівства Нідерланди та Посольства Королівства Нідерланди в Україні.

Назад
Попередня Наступна
buttons