Звернення щодо питання спрощення набуття громадянства України
Президенту України
В.О. Зеленському
Вул. Банкова 11, м. Київ, 01220
Шановний Володимире Олександровичу!
15 вересня 2021 року під час україно-російського правозахисного діалогу, організованого Міжнародною Гельсінської Асоціацією та Центром громадянських свобод, обговорювалися проблеми захисту прав росіян, яких влада РФ переслідує з політичних мотивів.
Учасники міжнародного правозахисного діалогу відзначили, що Україна продовжує залишатися країною, несприятливою для шукачів притулку. У закони України до теперішнього часу не внесені поправки, які Ви ініціювали і які спрямовані на підвищення рівня правової захищеності в Україні росіян, яких переслідують за політичними мотивами.
Правозахисники наших двох країн обговорили проблеми застосування Указу Президента України від 27.03.2001 р № 215 «Питання організації виконання Закону України «Про громадянство України» в частині отримання громадянства України громадянами Російської Федерації, які зазнали переслідувань за політичні переконання в країні своєї громадянської належності.
Згідно з названим Указом (зі змінами, внесеними Указом від 23.08.2019 №594/2019 «Питання спрощення набуття громадянства України іноземцями та особами без громадянства, які брали (беруть) участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони України, та громадянами Російської Федерації, які зазнали переслідувань через політичні переконання»), політичні мотиви переслідування громадян Росії повинні бути підтверджені довідкою Міністерства закордонних справ (МЗС) України, яка видається в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (КМУ).
МЗС України розробило порядок, який затверджений постановою КМУ №1130 від 27.12.2019. Порядком передбачено можливість подачі заяви про видачу довідки тільки особисто і виключно за місцем постійного проживання. Тобто громадянин Росії, якого переслідує влада цієї країни, за отриманням такої довідки повинен звернутися особисто до дипломатичної установи України, яка розташована в Росії, що створює загрозу його безпеці, або при наявності посвідкі на проживання в Україні він звертається безпосередньо в МЗС.
Таким чином, виконання Указу Президента України № 594/2019 фактично заблоковано Міністерством закордонних справ України. На це вказує статистика виданих довідок за вісімнадцять місяців в кількості всього чотирьох штук. При цьому кількість росіян, які потребують захисту від політичних переслідувань, неухильно зростає. Тільки за 2019 – 2020 роки за міжнародним захистом в Україні звернулося 133 росіянина, незважаючи на складність процедури надання статусу біженця.
Ще однією перешкодою в отриманні громадянства України є норми самого Указу Президента від 27.03.2001 № 215, якими також передбачено подання заяви про набуття громадянства виключно за місцем постійного проживання. З такою ж перешкодою стикаються етнічні українці, які мають право на набуття громадянства України за територіальним походженням.
На підставі викладеного, просимо Вас:
Розглянути питання про виконання п. 2 Вашого Указу від 23.08.2019 №594/2019 про невідкладну розробку та внесення на розгляд Верховної Ради України проекту закону України, спрямованого на спрощення порядку набуття громадянства України іноземцями та особами без громадянства, які брали (беруть) участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони України, та громадянами Російської Федерації, що зазнали переслідувань за політичні переконання.
Розглянути можливість внесення змін в Указ Президента України від 27.03.2001 № 215, спрямованих на виключення з цього документа невиправданих процедурних обмежень.
Дати вказівку про внесення змін до Порядку видачі довідок про політичне переслідування громадян Росії з урахуванням експертних пропозицій, підготовлених групою експертів Правозахисного об’єднання (ПО) «Праве діло».
Додаток – аналітична довідка ПО «Праве діло»:
Підписи
- Адвокат, кандидат юридичних наук, доцент Березовський Андрій (Україна)
- Адвокат Клабуков Роман (Україна)
- Адвокат, арбітражний керуючий Поярков Володимир (Україна)
- Адвокат Скорбач Олексій (Україна)
- Апостольська Православна Церква, діоцезія Білорусь, єпископ Олексій Зеленко (Україна)
- ГО “Білоруський дім в Україні”, представник у м. Одеса Юрій Зайцев (Україна)
- ГО “Народне бюро розслідувань”, голова Букач Володимир (Україна)
- ГО “Громадський нагляд”, голова Лук’янова Альона (Україна)
- ГО “Одеська політична платформа”, керівник Кузаконь Михайло (Україна)
- ГО “Служба інформації та аналітики”, голова Гуцол Катерина (Україна)
- ГО «Україна це ми», керівник Голодок Віталій (Україна)
- ГО “Центр громадянських свобод”, голова правління Олександра Матвійчук (Україна)
- ГО “ЮДЖІ”, голова Кавацюк Оксана (Україна)
- Громадська організація Експертна група «Сова», голова Правління, доктор політичних наук, професор Михайло Сава (Україна)
- Громадська організація “Правозахисне об’єднання “Права справа”, керівник Олег Михайлик (Україна)
- Громадська організація “Пріоритетні українські міжрегіональні асоціації”, директор Іван Фунтовий (Україна)
- Засіб масової інформації “У справі”, в.о. головного редактора Валерій Яковенко (Україна)
- Комі “Меморіал”, Сажин Ігор (Росія)
- Комітет «Громадянське сприяння», голова Світлана Ганнушкіна (Росія)
- Краснодарський регіональний пункт мережі “Міграція та Право”, керівник Гайдаш Володимир (Росія)
- Московська Гельсінська група, виконавчий директор Світлана Астраханцева (Росія)
- Правозахисна рада Санкт-Петербурга, Євгенія Литвинова (Росія)
- Правозахисний центр “Меморіал”, голова Ради Олександр Черкасов (Росія)
- Спілка журналістів Росії, член Спілки Рєзнік Сергій Едуардович (Росія)
- Філія №3 Ростовської обласної колегії адвокатів м. Ростов-на-Дону, завідувачка Ширшова Христина Олександрівна (Росія)
- Центр прав людини ZMINA, голова правління Тетяна Печончик (Україна)
- Якунінський Комітет “Свобода совісті”, священнослужитель Григорій Міхнов-Вайтенко (Росія)