Мiжнародна платформа CivilM+ закликає не допустити подальшої ескалації на Донбасі
Ми, представники громадських організацій з України, Росії та ЄС, з тривогою спостерігаємо за ескалацією бойових дій в Донецькій і Луганській області. Перемир’я, нехай і нестабільне, трималося з літа 2020 року, і можна було сподіватися, що жертви серед цивільних та військових осіб, страх і перебування в укриттях залишились у минулому і що сторони почнуть вирішувати гуманітарні питання.
Попри багато місяців переговорів у Мінському форматі, а також робочі зустрічі представників країн Нормандської четвірки, відбувся новий виток бойових дій, а консенсусу щодо гуманітарних пріоритетів так і не було досягнуто. Занепокоєння викликає і те, що Росія концентрує на кордоні війська та бойову техніку й активно розповсюджує всередині країни пропагандистські посили про необхідність «захистити Донбас від української агресії». Ми пам’ятаємо, до чого призвели подібні заклики сім років тому.
«Криза в Україні та навколо неї залишається найсерйознішим викликом європейській безпеці», – підкреслила Анн Лінде, міністерка закордонних справ Швеції, діюча головуюча ОБСЄ, у своєму виступі в Раді Безпеки ООН у березні 2021 р. Розуміючи, що ескалація в Україні відбувається на тлі пандемії, і пріоритет країн ЄС – боротьба з вірусом і вакцинація, закликаємо міжнародну спільноту, особливо Німеччину та Францію, відреагувати на ситуацію та відновити переговори в Нормандському форматі на вищому рівні. Не допустити подальшої активізації бойових дій і нових страждань людей по обидва боки лінії зіткнення – спільне завдання політиків, дипломатів і громадянського суспільства.
Очевидно, що перезапуску потребує Нормандський формат мирних переговорів. Об’єднане громадянське суспільство не бачить альтернативи переговорам і дипломатичному вирішенню конфлікту на принципах міжнародного права і поваги до територіальної цілісності і суверенітету України. У межах Мінського формату закликаємо міжнародних посередників і спостерігачів діяти на основі узгоджених процедур і розуміння того, хто є учасниками переговорів і сторонами конфлікту. Також вважаємо, що українська делегація зможе посилити свої позиції шляхом внутрішньополітичної консолідації і відкритих консультацій з громадянським суспільством, яке готове надати свої пропозиції.
Наразі першочерговим завданням є припинити ескалацію та не допустити нових жертв. Необхідно знайти ресурси для конструктивних переговорів, щоб, нарешті, домогтися результатів з таких гострих питань, як одночасне звільнення утримуваних осіб, відкриття нових і відновлення роботи всіх контрольно-пропускних пунктів, заблокованих зі сторони самопроголошених «ДНР»/«ЛНР», розмінування та забезпечення безперешкодного доступу спостерігачів СММ ОБСЄ на непідконтрольну українському уряду територію.Twitter