Тактична поліція та мокре взуття: моніторинг акції щодо зняття депутатської недоторканності.

 

11 та 13 липня 2017 року учасники групи громадського спостереження “ОЗОН” провели масштабний моніторинг акції щодо зняття депутатської недоторканності. Через резонансність питань, які підіймали учасники на акції у межах урядового кварталу, для охорони громадського порядку у ці дні було залучено близько 1000 правоохоронців згідно даних Національної поліції. Результати спостереження моніторів “ОЗОН” свідчать про потребу вкотре наголосити на ряд недоліків у роботі українських правоохоронців.

Серед нагальних проблем, з вирішенням яких керівництво Національної поліції затягує, це, звичайно, відсутність у правоохоронців розпізнавальних знаків, особистих номерних жетонів, номерів на шоломах. Цікаво, що, як вказують громадські спостерігачі, найменш розпізнаваними виявилися ті патрульні, які входять у новий підрозділ, “тактичної поліції”, створення якого нещодавно анонсував голова Національної поліції Сергій Князєв.
Фото: Марія Чорна.

Монітори “ОЗОН” і раніше бачили патрульних, одягнених у поліцейську екіпіровку чорного кольору підвищеного рівня захисту, яка практично закривала наявні шеврони. Той самий “американський подарунок”. Зокрема, їх було залучено і до охорони мирних зібрань 9 травня. Але у неформальній бесіді з ними 11 липня з’ясувалося, що це і є та сама,  “тактична поліція”. Хоча конкретних пояснень щодо своїх функціональних обов’язків вони надати не змогли. Чи готовий до роботи з мирними зібраннями підрозділ, який по-ідеї має боротися з вуличною злочинністю? Де нормативні документи, які регулюють його діяльність? Чому представники цього підрозділу не продемонстрували навичок переговорів та медіації й стали причиною чи не єдиного конфлікту між поліцією та протестувальниками? Це треба тепер з’ясувати, – зауважила учасниця групи спостереження Любов Галан.

Наявність на місці зібрання представників антиконфліктних груп, або “поліції діалогу”, не була зафіксована спостерігачами. Це, у свою чергу, наштовхує на висновки,що темпи запровадження відомої скандинавської моделі забезпечення публічної безпеки – доволі повільні. Переговори з учасниками вели ті правоохоронці, які просто знаходилися ближче до металевих загороджень між зібранням та шеренгами Національної Гвардії.

Фото: Любов Галан.

Під час другого дня моніторингу спостерігачі відзначили нагальність потреби забезпечення усіх правоохоронців форменим взуттям, яке дозволило б навіть під час таких тривалих мирних зібрань на належному рівні забезпечувати охорону громадського порядку. Через зливу, яка пройшла 13 липня близько 14:00 год, велика кількість представників Національної поліції, що пізніше в спілкуванні вказували на відсутність форменого взуття, простояли з мокрими ногами за зниженої температури більше 6 годин. Серед них і представники “тактичної поліції”. Роздратування, підвищення рівня конфліктності між правоохоронцями та учасниками зібрання – такий результат відсутності адекватного забезпечення.

Фото: Любов Галан.

Щодо всіх проблем, які були зафіксовані учасниками групи громадського спостереження “ОЗОН” вже підготували відповідні інформаційні запити до керівництва Національної поліції, а також готуються до оприлюднення короткого звіту за результатами моніторингу.

Група громадського спостереження “ОЗОН”- є добровільним об’єднанням активних громадян, які здійснюють громадський контроль за правоохоронними органами, судами та органами місцевого самоврядування. Об’єктивний і неупереджений моніторинг судових процесів у різних областях України, фіксація системних порушень національного законодавства та міжнародних стандартів під час проведення мирних зібрань, формування і просування рекомендацій з метою усунення виявлених системних проблем – пріоритетні завдання ОЗОНу. Громадські спостерігачі є незалежною стороною, вони завжди залишаються поза межами процесу. Детальнішу інформацію можна отримати на сторінці ОЗОН www.facebook.com/OZON.monitoring

Контактна пошта: ozon.monitoring@gmail.com

 

Поділитися