30.03.2020

Звернення Євромайдану SOS щодо зміни заступника генпрокурора, який курує Департамент у справах Майдану

Президенту України Володимиру Зеленському

Генеральному прокурору України Ірині Венедіктовій

 

30 березня 2020 року, Київ 

 

У п’ятницю 27 березня новий Генеральний прокурор Ірина Венедіктова, змінила заступника генпрокурора, який курирував  Департамент у справах Майдану Офісу Генерального прокурора, з Віктора Трепака на Андрія Любовича. 

 

Хоча прийняття кадрових рішень щодо посад своїх заступників лежить повністю у сфері її дискреційних повноважень, звертаємо увагу той факт, що жодних зауважень до роботи Віктора Трепака не було висунуто. Більше того, саме під його опікою  тільки за останні півтора місяці Генеральна прокуратура активізувала розслідування у справах Майдану та досягла цілої низки результатів, на що звертають увагу адвокати родин загиблих Небесної сотні.

 

Оскільки заступник Генерального прокурора не суто адміністративна посада, але й процесуальна фігура, яка наділена відповідними процесуальними повноваженнями у кримінальних провадженнях, то ми змушені звернути увагу на кандидатуру заступника Андрія Любовича, якого визначено куратором департаменту у справах Майдану.

 

Андрій Любович під час Майдану був начальником слідчого управління у прокуратурі Дніпропетровщини. Під час Революції Гідності на Дніпропетровщині відбулися незаконні арешти та затримання 24-х учасників мирного протесту 26 січня 2014 року після мітингу біля обласної державної адміністрації. Попри те, що затримання здійнювалися співробітниками поліції, незаконні підозри погоджували піднаглядні прокуратурі області прокурори прокуратури міста Дніпра, які також погоджували клопотання про тримання під вартою та переконували суд в необхідності арешту за відсутності законних підстав для цього. Тоді було арештовано було 22 особи, двом  обрано домашній арешт.

 

На жаль, кримінальні провадження по розслідуванню цих незаконних дій правоохоронних органів так і не були передані із прокуратури Дніпра до Управління спеціальних розслідувань Генеральної прокуратури, що було створено для координації розслідування всіх злочинів, вчинених під час трьох місяців протесту. Тому  конкретній ролі Андрія Любовича та інших керівників прокуратури області у незаконних арештах та затриманнях учасників протесту на Дніпропетровщині досі не дана належна правова оцінка. 

 

Водночас, прокурорське слідство і нагляд у будь-якому випадку має реагувати на незаконні затримання і притягати правоохоронців до відповідальності. Практично у всіх провадженнях про незаконні арешти встановлено незаконний вплив на події керівництва прокуратур областей. Саме тому можна впевнено стверджувати, що Андрій Любович не міг не знати про події 26 січня 2014 року і не бути в тій чи іншій формі задіяним. Зокрема, він був зобов’язаний реагувати на незаконні дії міліціонерів та прокурорів нижчого рівня, чого на той час не зробив. Тому не виключено, що новий курируючий заступник справами Майдану може мати у зв’язку із цим прямий конфлікт інтересів, який неминуче вплине на розслідування справ і позицію прокурорів в суді.

 

Ми вважаємо, що у цій ситуації необхідно оприлюднити дані всіх, хто під час трьох місяців протесту займався у прокуратурі Дніпропетровської області та міста Дніпра слідством, наглядом, кураторством офіційним або фактичним щодо затримань та арештів майданівців згідно показань свідків, трафіків телефонних з’єднань тощо (у разі їх наявності) для прийняття справедливого рішення і щоб такі сумніви у доброчесності Андрія Любовича надалі не виникали. Розкриття таємниці слідства у даному випадку не буде протиправним, а є необхідністю для уникнення наступних можливих загроз розслідуванню. Також необхідно в стислі терміни забезпечити надання правової оцінки діям працівників прокуратури у цих справах.

 

Ми звертаємо увагу Генерального прокурора Ірини Венедіктової на викладене вище та просимо забезпечити процесуальну незалежність прокурорів включно із заступником Генерального прокурора у справах Майдану, а для цього продовжити кураторство Віктора Трепака Департаменту у справах Майдану.

 

Ми нагадуємо Президенту України про Вашу особисту відповідальність за роботу Генерального прокурора Ірини Венедіктової, запропонованої Вами та підтриманої Вашою політичною силою, яка складає монобільшість у парламенті, та про надану Вами родинам Небесної сотні обіцянку «не злити справи Майдану».

 

Звернення підписали:

– Центр Громадянських Свобод

– ZMINA. Центр прав людини

– ГО «Школа Громадсьчких проектів»

– БФ «Клуб Дивосвіт»

– ГО «Віра.Надія.Дія.»

– Фундація DEJURE

– Благодійна організація “Фонд милосердя та здоров’я”

– ГО “Докудейз”

-Черкаський правозахисний центр

– ГО “Центр розвитку та демократії”

– ГО “Асоціація Політичних Наук”

– Центр української політики “Ексампей”

– ГО “Народний контроль Кіровоградщини”

– ГО “Волонтерське об’єднання учасників Майдану та бойових дій”

– ГО “Люстраційна рада Кіровоградщини”

– Фонд Відкритий Діалог

–  Група Культура Громадської спілки “Коаліція Реанімаційний Пакет Реформ”

–  ГО “ІРЦ “Правовий простір” 

–  ГО “Білозерський центр регіонального розвитку” 

–  ГО “Молода Черкащина”

– „Гельсінська ініціатива-ХХІ”

– ГО “Громадський захист Волині”

–  Національний меморіальний комплекс Героїв Небесної Сотні – Музей Революції Гідності

– ГО “Музей Майдану”

– ГО “Разом із законом”

–  Молодіжна громадська організація “Ідейна варта”

–  ГО “Школа Медіапатріотів”

– ГО “Український центр європейської політики”

– ГО “Український центр європейської політики”
Назад
Попередня Наступна
buttons