Звіт «Порушення прав ЛГБТІ в Криму і Донбасі: проблема гомофобії на територіях, непідконтрольних Україні»
12 червня в Києві пройшов Марш рівності – мирна демонстрація на захист прав ЛГБТІ України, учасники якої виступили з вимогою забезпечення рівних прав, гідності та свободи для всіх жителів країни, незалежно від їх сексуальної орієнтації та гендерної ідентичності.
Вітаючи виступ українських активістів, АДЦ «Меморіал» і Центр Громадянських Свобод вважають доречним нагадати в цей день, що дискримінація за ознаками сексуальної орієнтації та гендерної ідентичності все ще широко поширена, а в деяких частинах України, що опинилися під фактичною владою РФ, гомофобія приймає все більш жорсткі форми, загрожуючи життю і безпеці людей.
Саме цій проблемі присвячено новий правозахисний звіт, підготовлений антидискримінаційного центром «Меморіал» за підтримки Центру Громадянських Свобод «Порушення прав ЛГБТІ в Криму і Донбасі: проблема гомофобії на територіях, непідконтрольних Україні».
В ході роботи над звітом було опитано десятки очевидців подій останніх років в Криму і Східної України: багато з них розповіли про переслідування сексуальних і гендерних меншин, про атмосферу страху, закритості й невпевненості, про неможливість відкритися навіть близьким друзям. В регіоні, охопленому війною, життя людей знаходяться в постійній небезпеці, а для ЛГБТІ ця небезпека багаторазово збільшується через відкриту гомофобію із сторони озброєних людей, указів і правил представників місцевої «влади», впливу російських законів, що обмежують права меншин і забороняють «пропаганду нетрадиційної сексуальної орієнтації».
У звіті дано аналіз чинних законів, що стосуються сімейних, трудових та інших прав меншин, – як українських, так і російських (де-факто введених в захопленому Криму), а також «законодавчих актів» самопроголошених ДНР і ЛНР.
Висновок правозахисників – положення ЛГБТІ в Криму і на Сході України значно погіршився в останні два роки, активісти руху були змушені виїхати, решта представників сексуальних і гендерних меншин піддаються постійній дискримінації, небезпеці викриття і переслідування, ізоляції, стигматизації й навіть криміналізації. У найбільш важкому становищі опиняються ЛГБТІ-підлітки, родини з дітьми, трансгендерні люди.
АДЦ «Меморіал» і Центр Громадянських Свобод наполегливо рекомендують всім сторонам конфлікту вжити рішучих заходів щодо поліпшення становища ЛГБТІ – зупинити переслідування і цькування, ефективно розслідувати всі злочини на ґрунті ненависті за ознаками сексуальної орієнтації та гендерної ідентичності, не залишати їх безкарними. Необхідно забезпечити для ЛГБТІ вільну реалізацію всіх прав і свобод, гарантованих українським і міжнародним правом. Звертаємо увагу, що міжнародні організації несуть особливу відповідальність у справі контролю за дотриманням прав меншин та вразливих груп населення.
Крим і частини Донбасу, непідконтрольні українському уряду, не повинні сприйматися як «сірі зони права», їх жителям необхідно допомогти в реалізації прав, в забезпеченні свободи, рівності й гідності для всіх!
Прочитайте матеріал натиснувши сюди