12.06.2022

“Якщо буде страта іноземців у ОРДЛО, то Росія на міжнародній арені стане країною-терористом”, — Яворський

У так званій “ДНР” засудили до страти трьох членів Іноземного легіону: двох громадян Великобританії та одного громадянина Королівства Марокко. Вони були у складі ЗСУ та захищали Маріуполь. Засуджені мають місяць на оскарження вироку так званого суду. Чи можна говорити взагалі про суд, як такий і його чесну та справедливу роботу на території ОРДЛО. Як Україні та світовій спільноті знайти вихід із непростої ситуації, яка склалася навколо іноземців, що воюють за Україну? Відповіді дає експерт Центру громадянських свобод Володимир Яворський в інтерв’ю Українському радіо.

Про судову систему в ОРДЛО

В ОРДЛО немає і не може бути судів. Там, з 2014 року, є військова адміністрація. І є люди, яких просто називають суддями. Але вони більше схожі на трійки НКВС. Там немає адвокатів. Там немає судового процесу. Тому винесений вирок не визнається ніким, жодною країною. Але юридично Росія повністю контролює ОРДЛО, тому це зона відповідальності Росії. І, до речі, це рішення навіть суперечить праву Росії, тому що в Росії на сьогодні смертна кара не застосовується. Вони лише обговорюють питання, щоб повернути смертну кару. 

Цей вирок потрібно оскаржити, щоб просто виграти час. У наших органів влади, які займаються обміном, можливо знайдуться аргументи, щоб обміняти цих людей і забрати їх на українську територію. Це єдиний шлях, щоб вони врятувалися. Їх хочуть публічно покарати, щоб інші іноземці не приходили до лав ЗСУ на контрактну службу. Це акт залякування. Цим власне займалося терористичне угрупування ІДІЛ, це є їхня практика.

Про те, чи можуть інші країни, зокрема Велика Британія, брати участь у вирішенні цього питання

Борис Джонсонс, прем’єр-міністр Великої Британії зазначив, що його уряд робить усе можливе, щоб допомогти своїм полоненим громадянам, однак рішення про будь-який обмін полоненими ухвалюватиме саме Київ. Міністерка закордонних справ Великої Британії Ліз Трасс назвала це грубим порушенням Женевської конвенції. Держсекретар США Ентоні Блінкен закликав Росію поважати міжнародне гуманітарне право. 

У українців є значно більше аргументів для обміну. В українців є на кого міняти. Тому Велика Британія не буде втручатися в цей процес. А їй, навпаки, будуть казати, що давайте скасовуйте якісь санкції, і тоді ми будемо видавати вам цих громадян. А це абсолютно неприйнятний варіант. 

Якщо ж смертна кара буде таки запроваджена, то це погіршить ситуацію з Росією, бо її будуть визнавати терористичною країною. Яка фінансує і підтримує тероризм. А якщо вона буде визнана такою на міжнародному рівні, то її ставки дуже суттєво впадуть у світі. Якщо Україна використає цей момент, щоб довести, що це є приклад тероризму, то позиції Росії на світовому рівні будуть понижені. 

Понад 2,500 людей, що перебували на Азовсталі, зараз у полоні. А це вже є сильною позицією окупанта, на яку Україні потрібно шукати аргументи, для визволення цих людей. 

Про те, чому не можна було судити членів іноземного легіону ЗСУ

Їх не можна судити, тому що вони не вчиняли міжнародні злочини. Вина цих військових в тому, що вони брали участь у воєнних діях. Їм приписують таке поняття, як найманство. І це помилка. Адже Женевські конвенції захищають військових: військовий не може бути покараний за військову службу. За військовий обов’язок захисту країни. За ці речі не може бути кримінальної відповідальності. Тому затримані мають статус полонених. Один із аргументів, за якими можуть бути обміняні іноземні легіонери — це обмін на засуджених російських солдат за військові злочини на території України. Цим зараз займається українська розвідка. 

Михайло Подоляк від імені української сторони заявив, що немає різниці між так званими ДНР і ЛНР та ІДІЛ. Що це є підвищенням ставок з боку Росії у переговорному процесі. Прокурорка Ірина Венедіктова зазначила, що Україна почала розслідування  щодо правомірності винесення смертного вироку іноземцям, які воювали за Україну. 

Нагадаємо, згідно із законом України “Про військовий обов’язок і військову службу”  іноземці та особи без громадянства можуть бути прийняті на військову службу до Збройних Сил України за контрактом на посади рядового, сержантського і старшинського складу. Вони не мають мати судимості. Бути придатними за станом здоров’я та віком і пройти професійно-психологічний відбір, щоб мати достатній рівень підготовки.

Назад
Попередня Наступна
buttons