У суспільстві під час війни зростає толерантність до насилля
Freedom House назвали Україну “частково вільною” країною, а анексований Росією Крим отримав статус “невільної території”. Про це йдеться у щорічному звіті міжнародної правозахисної організаціїFreedom House. Що ці дані означають для нашої країни та як вони можуть вплинути на її міжнародне становище, в ефірі “РанокПРО”розповіла Олександра Матвійчук, голова правління Центру Громадянських Свобод.
Ведучі:
Ольга Бабчук, Павло Туптинський
Олександра Матвійчук зазначила, що нині Україна перебуває у “стані транзиту і турбулентності” стосовно дотримання прав і свобод. З 2014 року сприйняття України міжнародною спільнотою змінилося.
“Якщо у 2014 році у звіті Freedom House було написано, що попри те, що Україна залишається частково вільною, вона є чи не єдиним винятком на усьому пострадянському регіоні. Тому що наші сусіди, такі як Польща, Угорщина демонструють тенденцію йти назад, до згортання громадянських свобод, а Україна ніби кидає виклик світовому тренду і намагається змінитися. А зараз ми вже бачимо, що так Freedom House ситуацію не оцінює”, – зазначила експертка.
При цьому вона переконана, що мова йде не про згортання громадських свобод в Україні, а про виклики, які стоять перед державою та впливають на критерії, за якими встановлюється рейтинг.
“Перший виклик – це виклик реформ, тому що вікно можливостей звужується. Темпи реформ зменшувалися з кожним роком, а зараз про це взагалі складно говорити. У вівторок ми всі стали свідками відсторонення від посади Уляни Супрун, яка проводила медичну реформу. І таких прикладів можна назвати багато”, – зазначила Олександра Матвійчук.
Другим викликом експертка назвала війну. При цьому вона наголосила, що тут мова йде не про прямі втрати, які війна принесла Україні – за останніми даними, близько 13 тисяч загиблих і більше 26 тисяч поранених – а про вплив, який війна має на суспільство.
“Тут є два аспекти. Перший – це дії влади, яка все частіше непропорційно обмежує фундаментальні свободи, наприклад, такі, як свобода слова, і пояснює це необхідністю боротьби з російською збройною агресією. І оскільки це пояснення є дуже емоційним, то навіть те, що певні обмеження є непропорційними, такими, яких не мало б бути, суспільство все частіше ці обмеження підтримує”, – пояснила експертка.
Олександра Матвійчук переконана, що це відбувається через емоційний і психологічний вплив війни на людей.
“Війна – це травма. Це точно і справедливо для будь-якого суспільства. І коли говорять про запровадження обмежень і пояснюють, що це потрібно для війни, я розумію, чому тоді дуже часто відключається будь-яке раціо і емоційно говориться, що так, ці обмеження потрібні”, – поділилась експертка.
Другий аспект впливу війни, на думку Олександри Матвійчук, полягає у зростанні толерантності до насилля.
“На жаль, у будь-якому суспільстві під час війни природно зростає толерантність до насилля. І ми бачимо це і на рівні соціологічних досліджень, коли питають “чи підтримуєте ви тортури проти полонених?”, і на рівні збільшення кількості фізичних нападів проти громадянських активістів, по формуванню парамілітарних груп і по діях радикальних груп. Все це сказується”, – зауважила вона.
Нагадаємо, раніше представник Freedom House пояснив, чому у звіті Україну назвали “частково вільною” країною.
Фото pixabay.com