Римський статут – це механізм, що дозволяє позиватися до МКС у Гаазі
З метою нагадати всьому суспільству, що правосуддя є передумовою встановлення миру, ініціатива «Євромайдан SOS» спільно з «Amnesty International Ukraine» ініціювали онлайн флешмоб «#ВимагаюРимськийСтатут». Детальніше про це та інше розповідає громадська активістка Анастасія Черноштан.
Василь Шандро: Розкажіть детальніше про флешмоб «#ВимагаюРимськийСтатут», ініційований організацією «Євромайдан SOS» спільно з «Amnesty International Ukraine».
Анастасія Черноштан: Ми дуже хочемо, щоб Україна нарешті ратифікувала Римський статут, що є програмним документом Міжнародного кримінального суду.
В результаті прийняття статуту ми зможемо повноцінно звертатися до МКС щодо подій, які відбуваються на сході України. Флешмоб приурочений до того, що Світла Заліщук — депутат «БПП» ініціює законопроект, який би дозволив ратифікувати Римський статут вже зараз.
Таким чином ми б хотіли привернути увагу депутатів, які голосуватимуть за нього до того, що Римський статут нам потрібен.
Ми розробили спеціальні таблички, з аргументами на користь ратифікації і пропонували депутатам обрати той аргумент, який їм до вподоби, сфотографуватися з ним і викласти фото в соцмережі з хештегом «#ВимагаюРимськийСтатут».
До акції може долучитися кожен.
Василь Шандро: Як на це реагували депутати?
Анастасія Черноштан: Не всі депутати знали про те, що таке Римський статут.
Василь Шандро: Чи правильно я розумію, що справа майдану і російської агресії без ратифікації Римського статуту не можуть розглядатись на міжнародному рівні?
Анастасія Черноштан: На сході є певні території, непідконтрольні Украйні. Ми не можемо здійснювати там національне правосуддя. Єдиний інструмент покарання скоєних там злочинів — звернення до міжнародного правосуддя.
Андрій Гарасим: Як саме на непідконтрольних територіях має здійснюватись міжнародне правосуддя?
Анастасія Черноштан: В Міжнародного кримінального суду є дуже жорсткі з якісної точки зору, але дуже прості за формою, стандарти доказів. Докази мають збиратися і передаватися в МКС, де прокурори їх досліджують і, в разі вагомості доказів, починають слідство.
Римський статут поширюється на територію держави, яка його ратифікувала, незалежно від того, чи ратифікований він в іншій державі.
Василь Шандро: 21 квітня, о 13.00 в рамках VI міжнародного фестивалю «Книжковий Арсенал» українські правозахисники презентують другу книгу «Півострів страху»: хроніка окупації і порушення прав людини в Криму.
Хто братиме участь в презентації? Хто є авторами книжки? Наскільки питання Криму є актуальним?
Анастасія Черноштан: Учасниками дискусії, що передуватиме презентації буде Голова Правління ГО «Центр Громадянських Свобод» Олександра Матвійчук, юрист Регіонального центру з прав людини та експерт Української Гельсінської спілки з прав людини Сергій Заєць, координатор освітніх програм для юристів УГСПЛДар’я Свиридова і Голова Кримської правозахисної групи та ГО «Альменда» Ольга Скрипник.
Говоритимемо про те, що насправді правозахисники бачили в Криму.
Матеріал знаходить за посиланням: http://hromadskeradio.org/ru/programs/hromadska-hvylya/rymskyy-statut-ce-mehanizm-shcho-dozvolyaye-pozyvatysya-do-mks-u-gaazi-aktyvistka