Олександра Матвійчук: захоплення українських рибалок. Що лишилося за кадром?
Напишу про нещодавнє захоплення азовських рибалок. Бо більш ніж переконана, що скоро усі про них забудуть, і вони та їхні сім’ї лишаться один на один із цією бідою.
А це, на жаль, досить запрограмована ситуація. Ви знали, що у 2018 році поза всякими списками та Мінськими перемовинами відбувся абсолютно непомітний для більшості в Україні обмін екіпажу судна «Норд» на екіпаж судна «ЯМК-0041»? Тому якщо хочете зрозуміти, що зараз відбувається, раджу уважно прочитати цю історію.
Нагадаю, що риболовецьке судно «ЯМК-0041» та його екіпаж із 4 громадян України було затримане російськими прикордонниками у травні 2018 року в Азовському морі. ФСБ Росії у Криму збрехало щонайменше двічі. Перший раз, коли говорили, що затримали судно поблизу мису Танхаркут. І другий, коли стверджували, що вилучили у них кілька сантиметрів сітки.
Насправді, судно із усіма оформленими на вилов риби документами зупинили у межах 12-мильної зони України. Про це свідчить хоча б те, що примусове буксування рибалок до Балаклави тривало із 10 ранку до 5 ранку наступного дня. До всього, за свідченнями рибалок, вони були пусті, оскільки вилов риби навіть не встигли розпочати, і самі «сітки» з’явилися тільки через тиждень.
Майже відразу затриманим рибалкам повідомили, що їх взяли для обміну на затриманий раніше українськими прикордонниками екіпаж риболовецького судна «Норд». Риболовецьке судно «Норд» та його екіпаж із 10 громадян України із виданими після окупації Криму російськими паспортами (які Україна не визнає) було затримано українськими прикордонниками на два місяці раніше у березні 2018 року. Вони були так само обвинувачені за незаконне заняття рибним промислом та порушення порядку в’їзду та виїзду на тимчасово окуповану територію України (рибалки вийшли із Керченського порту під прапором РФ, який судно отримало після перереєстрації у 2014 році за російським законодавством).
Спочатку рибалок із «ЯМК-0041» утримували без жодних правових підстав на території військового гарнізону в Балаклаві. Зрештою, у них увірвався терпець і вони оголосили голодування, яке тримали 4 дні, в ході якого заявили, що чхали вони на автомати, і якщо за кілька годин їм не віддадуть паспорти, то вони просто візьмуть свої речі та підуть із гарнізону. Тоді прийшов якийсь начальник, який заявив, що вони обнагліли, підлеглим наказав «біть і стрілять, но чтоб нікто отсюда не вишел», а ті при рибалках скрутили кусачками відеокамери та зв’язали ланцюгами хвіртку у воротах. Потім судячи по всьому емоції охололи і наказ змінився, тож рибалкам віддали телефони, ксерокопії паспортів і з того часу вони тихо жили, чекаючи на обмін, в окупованому Криму на гроші, які присилали їм родини.
Сам обмін відбувся вкінці жовтня 2018 року. Перед цим вночі рибалок привезли в гарнізон в Балаклаву. Телефони забрали нібито в цілях їхньої ж безпеки. Оголосили, якщо екіпаж «Норду» не перетинає кордон, то вони знову вертаються до Криму та чекають. Десь у цей час на материковій Україні за рішенням суду 9 моряків із «Норд» оштрафували та вони повернулися до окупованого Криму.
«Хочу наголосити: це був не обмін. Моряки судна “Норд”, які сьогодні також повернулися до Криму, вільно пересувалися територією України. Їх, на відміну від українців у Криму, ніхто не утримував», – заявила тоді Уповноважена з прав людини Людмила Денісова.
Можу тільки припустити, що їх “ніхто не утримував” так само, як ніхто не утримував і рибалок із «ЯМК-0041», які не могли перетнути адмінмежу між окупованим півостровом та Херсонською областю по ксерокопіям документів.
Із капітанами обох суден історія розгорталася дещо інакше. Капітана судна «ЯМК-0041», Володимира Новицького утримували в СІЗО окремо від решти екіпажу. За рішенням суду його визнали винним аж у червні 2019 року, після чого здійснили перерахунок днів за гратами та відпустили. Капітан судна Норд Володимира Горбенко відпустили під заставу, весь цей час він проживав у брата у Мелітополі, і вже після обміну у січні 2019 року зник та пізніше виявився в Криму.
На що треба звернути увагу у всій цій історії:
🔴 Невідому кількість громадян України, які займаються рибним промислом та періодично утримуються за гратами на території окупованого Криму. Тільки тому, що капітана «ЯМК-0041» утримували в СІЗО, випадково стало відомо, що там само перебувають ще двоє українських рибалок, обвинувачених за незаконний вилов риби. Їх тоді ніби теж обміняли. Скільки таких невідомих громадян України можна тільки здогадуватися.
🔴 Відповідальність українських держорганів. Навіть якщо затримані нині рибалки, як це стверджують російські прикордонники, дійсно не мали жодних документів на вилов риби, то без неформального дозволу когось із прикордонної служби України чи СБУ вони навряд би наважилися вийти в море. Як мені розказували рибалки, радари контролюють усі пересування суден, тож хтось мав дати їм «добро», щоб вийти із берегу, інакше би їх усіх затримали просто по поверненню.
🔴 Робота російсько-української комісії з питань рибальства в Азовському морі. Зрозуміло що немає ніякої «закритої акваторії територіального моря РФ». Після окупації Криму Росія свавільно заблокувала вільний доступ України до Чорного та Азовського морів всупереч нормам міжнародного права. Це породило низку практичних проблем, зокрема, «вимушені переговори» з Росією щодо розподілу квот на вилов риби в Азовському морі. І протести громадськості, яка вважає, що робота цієї комісії та підписання протоколів між Україною та Росією, легітимізують цей незаконний стан речей.
🔴 Долі звичайних людей. Оскільки українські прикордонники не повернули капітану «Норд» судно, а це була єдина його власність, то як писали в пресі він повністю збанкрутував. Екіпаж цього судна лишився без роботи, частина ніби виїхала із Криму на заробітки. Обіцяну допомогу окупаційна влада Криму нікому так і не надала. Українська влада так само не підтримала рибалок. Кілька днів тому я говорила із одним із них, і він підтвердив, що їхні сім’ї досі віддають борги.
🔴 І найважливіше. По факту мова йде про те, що українські громадяни, які займаються дрібним рибним промислом аби утримувати свої сім’ї, після незаконної окупації Криму опинилися під ударом як українських та російських державних органів. І це все дуже і дуже сумно.