26.01.2015

МКС/УКРАЇНА: ЕСКАЛАЦІЯ НАСИЛЛЯ ТІЛЬКИ ПІДТВЕРДЖУЄ НЕОБХІДНІСТЬ КОНКРЕТНИХ ДІЙ ДЛЯ РАТИФІКАЦІЇ РИМСЬКОГО СТАТУТУ

Париж, Київ, 26 січня 2015р. – Нещодавня ескалація насильства на сході України тільки підтверджує нагальну необхідність для України виконати власні міжнародні зобов’язання та ратифікувати Римський статут, а також визнати юрисдикцію Міжнародного кримінального суду (МКС)[1] щодо злочинів, вчинених на її території після лютого 2014. Про це заявила Міжнародна федерація з прав людини (FIDH) та її партнерська організація в Україні, Центр Громадянських Свобод (ЦГС), після повернення FIDH з адвокаційної місії з Києва минулого тижня. Пройшло 15 років з часу підписання Статуту МКС Україною, але він досі не ратифікований, тож виконання цього  зобов’язання буде чітким сигналом, що безкарності за тяжкі міжнародні злочини не буде. Таким чином, Україна зробить внесок у попередження майбутніх злочинів та порушень прав людини. Незайвим нагадати, що за тільки за останні дні у місті Маріуполь Донецької області було вбито 34 мирних жителів (серед них – дитина), і 115 осіб  – поранено.

«Поки ми відзначаємо сумну річницю з дня вбивства першого мирного протестувальника Майдану, Україна опинилася на порозі прийняття дуже важливого рішення. Жертви воєнних злочинів, самі українці та міжнародна спільнота очікують на конкретні заходи для боротьби з безкарністю. Парламент повинний невідкладно зробити усі необхідні кроки для ратифікації Римського Статуту і визнання юрисдикції МКС». – заявила Толекан ІСМАЇЛОВА, віце-президент  Федерації за права людини з 2013 року.

Делегація FIDH і представники партнерської організації зустрілися з членами парламенту (депутатами), представниками Адміністрації Президента, Міністерства внутрішніх справ, Генеральної прокуратури, Міністерства юстиції та Уповноваженого з прав людини, усі вони підтримали ідею якнайшвидшої ратифікації Римського статуту. Для реалізації цієї ідеї, організації закликають депутатів ухвалити законопроект №1788 від 16/01/2015 та  внести зміни до статті 124 Конституції України, що дозволить ратифікувати Римський статут. FIDH та ЦГС також закликають парламентаріїв прийняти постанову № 1312 від 12/09/2014, яка поширює юрисдикцію МКС на Україну від 27 лютого до моменту безпосередньої ратифікації Римського статуту[2]. Організації підкреслюють важливість відкритого та прозорого обговорення з участю основних зацікавлених сторін, в тому числі –  громадянського суспільства.

“Через місяць Україна буде згадувати трагічні дні лютневих розстрілів та з уст народних депутатів будуть звучати багато красивих і правильних слів. Але ми вважаємо, що одним із найкращих способів вшанувати пам’ять Небесної сотні – це зробити усе можливе для недопущення таких злочинів у майбутньому. Одним із таких запобіжників є Римський статут” – переконана Олександра МАТВІЙЧУК, координаторка Євромайдан SOS, голова правління Центру Громадянських Свобод.

Наші організації у співпраці з іншими українськими НУО надіслали офісу прокурора подання із аналізом злочинів проти людяності, які були скоєні на Майдані. Також, громадянське суспільство майже щодня документує порушення прав людини і воєнні злочини, скоєні на сході Україні, серед яких – насильницькі зникнення, невибіркові обстріли житлових об’єктів,  тортури тощо. У районах, що знаходяться поза контролем української влади, говорити про справжнє національне розслідування і судовий розгляд просто неможливо. Тому МКС – це єдина можливість для жертв, притягнути винних у цих злочинах до відповідальності. Важливо відзначити, що МКС може розслідувати і переслідувати в судовому порядку осіб, які вчинили злочини, вчинені на території держави-учасниці Римського статуту, незалежно від громадянства злочинця.

****

Для отримання додаткової інформації FIDH-ЦГС місії в Києві: https://www.fidh.org/International-Federation-for-Human-Rights/eastern-europe-central-asia/ukraine/16819-fidh-advocacy-mission-to-kiev-ukraine

Для перегляду прес – конференції, що проходила в Києві 22 січня:

– українською: https://www.youtube.com/watch?v=zervk58n4gI

– англійською: https://www.youtube.com/watch?v=koKgLKHL-QM

 

Контакти:

ЦГС:  Марія Іваник: +38 (050) 705 86 72, e-mail: old.ccl.org.ua@gmail.com

FIDH: Arthur Manet (French, English, Spanish) – Tel: +33 6 72 28 42 94 (Paris) ; Audrey Couprie (French, English, Spanish) – Tel: +33 6 48 05 91 57 (Paris)



[1]    Статут МКС набув чинності 1 липня 2002, до його юрисдикції входять злочинів проти людяності, воєнні злочини і геноцид, скоєні на території держави-учасниці або громадянином держави-учасниці. МКС має юрисдикцію тільки у тому випадку, якщо національна судова система не в змозі або не бажає розслідувати діяння осіб, які вчинили міжнародні злочини, відповідно до принципу комплементарності.

[2]    У березні 2014 року, через подання заяви за статтею 12 (3) Статуту МКС, Україна визнала юрисдикцію МКС щодо злочинів, вчинених під час Майдану з листопада 2013 до кінця лютого 2014 року.

Назад
Попередня Наступна
buttons