Стан та основні виклики захисних споруд цивільного захисту: аналіз результатів Національної кампанії моніторингу укриттів
У листопаді 2022 року Група громадського моніторингу ОЗОН запустила Національну компанію моніторингу укриттів.
Мета кампанії: за допомогою моніторингу доступності та базової якості укриттів зафіксувати поточний стан захисних споруд цивільного захисту та допомогти державі та органам місцевого самоврядування забезпечити рівний доступ до укриттів для всіх громадян України.
Кампанія стартувала вже у 7 містах: Київ, Львів, Одеса (та місто Роздільна в Одеській області), Черкаси, Миколаїв, Суми та Запоріжжя; та охопила більше 130 активних громадян, яким не байдужа ситуація з укриттями у їхньому місці. Під час моніторингу волонтери оцінюють доступність та базову якість укриттів.
Основні проблеми, які ОЗОН зафіксував в рамках кампанії:
- проблеми з доступністю укриттів (багато укриттів закриті на замки, до деяких підхід закритий огорожею, відсутні вказівні знаки, які ведуть до укриття та інформаційні таблички на вході в укриття).
Інформація щодо Києва:
73% укриттів вдалося знайти (є видимі ознаки того, що це укриття, або ж місцеві жителі надавали інформацію), інші 27% – за адресами знайти не вдалося.
48% з перевірених укриттів мали позначки “УКРИТТЯ” з напрямком руху.
48% з перевірених укриттів були відкриті, або на місці був комендант(-ка) з ключем від укриття.
- у багатьох укриттях відсутня каналізація та можливість сходити в туалет. У Київі лише 20% з перевірених укриттів мали справний туалет (або біотуалет).
- фіксуємо проблеми зі справним електропостачанням. 38% перевірених укриттів Києва мали справне електропостачання.
- у старих будинках проблеми з аварійністю приміщення (є випадки укриттів з тріщинами на стінах, сиплеться стеля тощо).
У Києві загалом волонетри ОЗОНу перевірили 96 укриттів, з них 25 пройшли вже подвійну перевірку і опрацьовуються спільно з Департаментом муніципальної безпеки КМДА.
ОЗОН для покращення ситуації по Києву розпочав співпрацю з Департаментом муніципальної безпеки КМДА. В рамках співпраці ОЗОН передає результати моніторингів Департаменту, який їх опрацьовує. Таким чином робота вже відбувається з першими 25 адресами укриттів, де є суттєві проблеми. Серед цих адрес – одне затоплене укриття, яке було зафіксоване нашими волонтерами. Зараз з цього укриття вже відкачали воду, але потрібні ремонтні роботи всередині.
ІНФОРМАЦІЯ ЩОДО ІНШИХ МІСТ:
Львів: 43 перевірених укриття, 31 з них вдалося знайти, лише 13 з них мають вказівні знаки “УКРИТТЯ”, лише 9 укриттів були відкриті, 6 з них мали справне електропостачання.
Зафіксована серйозна проблема укриттів в історичних будинках – підвальні приміщення знаходяться в аварійному стані, часто самі сходи вниз аварійні, стіни обсипаються.
Одеса: 8 перевірених укриттів, 7 з них вдалося знайти, 6 укриттів мали вказівні знаки, 6 були відкриті, 5 мали електропостачання та наявний запас води, у 4 є справний туалет.
Роздільна (Одеська область): 10 перевірених укриттів, 9 вдалося знайти, 9 мали вказівні знаки “УКРИТТЯ”, 6 укриттів були відкритими, 5 мали запас питної води, лише в одному укритті був справний туалет, електропостачання та вентиляція повітря.
Миколаїв: 21 перевірених укриттів, лише 7 з них вдалося знайти. Лише до одного укриття вели вказівні знаки “УКРИТТЯ”. Лише 2 з 21 укриттів було відкрито. Щодо базової якості: лише в одному укритті була справна електрика і наявний запас води.
Суми: 5 перевірених укриттів, з них тільки 3 вдалося знайти. Тільки 2 з 5 укриттів мають вказівні знаки, лише 1 укриття з 5 було відкрите.
Черкаси: 4 перевірених укриття, з них лише до одного вели вказівні знаки “УКРИТТЯ”, три з чотирьох були відчинені та доступні, два з чотирьох мали справний туалет.
Як бачимо з результатів моніторингу, сфера організації захисних споруд цивільного захисту потребує покращень. Якісні та відкриті укриття мають бути доступні українцям постійно, як мінімум до завершення війни.
Національна кампанія моніторингу укриттів триватиме і надалі, оскільки громадський контроль закриває велику прогалину відсутності державного контролю за захисними спорудами. Приєднатися до кампанії можна попередньо заповнивши форму (вставити лінк*) та пройшовши навчання.