23.05.2023

Як забезпечити українців якісним цивільним захистом: аналіз виявлених проблем організації захисних споруд та рекомендації щодо покращення законодавства 

З початком повномасштабної війни росії проти України одним із пріоритетів стала щоденна безпека. Мати доступ до оновлюваної інформації, чути сирену та мати поруч укриття – тепер критично важливо для всіх українців, незалежно від міста чи населеного пункту. 

У листопаді 2022 року Група громадського моніторингу ОЗОН розпочала Національну кампанію моніторингу укриттів, аби зафіксувати поточний стан захисних споруд та виявити проблеми.

За результатами моніторингової кампанії ми розробили рекомендації для міста Києва для покращення доступності та якості укриттів:

  • Доступність укриттів – перший та основний критерій, який спрацьовує під час повітряних тривог і допомагає цивільним вижити. Відповідно, балансоутримувачі мають забезпечити можливість миттєвого доступу до укриття: укриття мають бути або завжди відкриті, або ж поруч з укриттям має бути кілька відповідальних людей, які матимуть резервний ключ і забезпечуватимуть доступ.
  • Маркуваня напрямку руху до укриття. МІсцеві жителі, випадкові перехожі чи гості міста мають бачити вказівники, які допоможуть якнайшвидше добігти до входу в укриття під час повітряної тривоги. Відповідно, вказівні знаки з напрямком руху “УКРИТТЯ” мають бути для кожного укриття, що зазначене на мапі. Всі знаки, які були замальовані через загрозу ДРГ на початку 2022 року мають бути відновлені.
  • У Києві громадський транспорт продовжує зупинятися з оголошенням повітряної тривоги. Відповідно, для зручності та проінформованості жителів рекомендується на кожній зупинці громадського транспорту повісити надруковані адреси найближчих укриттів. 
  • Рекомендується розпочати спільну роботу місцевої влади та балансоутримувачів щодо доступності укриттів для людей на кріслах колісних. 

Важливим для організації якісного цивільного захисту та фонду захиних споруд є також вдосконалення законодавства та створення ефективних алгоритмів роботи на час воєнного стану. 

Відтак, під час моніторингової кампанії та за співпраці з місцевою владою та ДСНС ми виявили необхідні допрацювання Закону України  “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”, які передбачатимуть можливість здійснення контролю за доступністю укриттів, можливість здійснення перевірки не лише субʼєкта господарювання вцілому, а окремо – укриття. А за результатами перевірки – складання відповідного акту огляду та приписів, які б зобовʼязували балансоутримувача дотримуватися вимог доступності та якості укриттів.

Також для налагодження роботи відповідальних за інспектування та перевірки органів необхілно внести зміни до Постанови Кабінету міністрів від 13.03.2022 року №303 “Про припинення заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду в умовах воєнного стану”, які дозволять продовжувати перевірки в сфері організації цивільного захисту, оскільки це є базовим та важливим в умовах воєнного стану.

Змін потребують також вимоги до укриттів (Наказ МВС України №579 від 09.07.2018 Про затвердження вимог з питань використання та обліку фонду захисних споруд цивільного захисту). З досвіду моніторингу ОЗОН рекомендує до найпростіших укриттів та споруд подвійного призначення затвердити та застосовувати однакові вимоги, які б включали базові речі для виживання: запас води, вентиляцію повітря, каналізацію, електропостачання, місця для сидіння та два виходи. 

Важливим у сфері організації цивільного захисту та власне захисних споруд цивільного захисту є відповідальність за недотримання чи порушення норм. Необхідно пропрацювати основу, підстави та варіанти адміністративної чи кримінальної відповідальності у таких випадках.

Робота над покращенням законодавства у сфері організації захисних споруд цивільного захисту – складна та довгострокова справа. Але відповідальність зараз у тому, аби створити законодавчо здорові умови для функціонування державних перевірок, що стосуються організації цивільного захисту. Як тільки цей інструмент зможе запрацювати – виявляти та виправляти проблеми доступності та якості укриттів буде набагато швидше.

Назад
Попередня
buttons