«Війна й демократія — дві протилежні логіки, а ми затиснені між ними». Олександра Матвійчук на форумі «Демократія під час війни: досвід України та уроки для світу»
1 листопада в Києві відбувся форум, який став майданчиком для діалогу між українськими та міжнародними державними діячами, політиками, науковцями та дослідниками суспільно-політичного устрою, істориками та громадськими активістами, військовими й волонтерами. Теми актуальні: трансформація української демократії та суспільства, наслідки таких змін для національного, європейського та міжнародного політичного порядку, а також долі демократії в майбутньому. Голова Центру громадянських свобод Олександра Матвійчук виступила на одній з панелей, присвяченій інтеграції України до ЄС під час та після війни.
Разом з пані Олександрою у цій дискусії взяли участь заступниця Міністра юстиції з питань європейської інтеграції Людмила Сугак; в.о. Керівника політичного відділу Представництва ЄС в Україні Ондрей Вагнер; координаторка напряму «Європейська інтеграція» Центру політико-правових реформ Вікторія Мельник; ексголова Європарламенту Пет Кокс та Народний депутат України Роман Лозинський.
Колишній очільник Європарламенту звернув увагу на необхідність пошуку консенсусу стосовно виконання вимог ЄС, які відображено у звіті Європейської комісії щодо України.
«Важливо, щоб обмеження через війну не ставали постійними. Парламентський нагляд над виконавчою гілкою наразі зменшився через війну», — застеріг Пет Кокс.
Ондрей Вагнер наголосив на невідворотності української реінтеграції й вже наявні певні успіхи на цьому шляху: «Якщо ви подивитеся на звіт Єврокомісії, то він не чорно-білий. Звісно, є ще що покращити, наприклад, консолідація довкола верховенства права».
«Війна й демократія — дві протилежні логіки, а ми затиснені між ними. Ми маємо проводити демократичні трансформації, борючись за своє виживання. На жаль, у нас немає розкоші перенести ці два завдання на післявоєнний період, бо ми не знаємо, ми наприкінці цієї війни, в середині, чи лише на її початку. Тому ми маємо будувати стійки ефективні демократичні інституції, бо це в тому числі запорука нашого виживання», — резюмувала Олександра Матвійчук.