Відкрите звернення Центру громадянських свобод із приводу ситуації, яка склалася довкола обрання Уповноваженого Верховної ради України з прав людини
У січні 2017 року правозахисні організації звернулися до парламенту з відкритою заявою про обрання нового Уповноваженого Верховної ради України з прав людини. Вони закликали народних депутатів провести відкритий конкурс у суворій відповідності до Паризьких принципів ООН, і для цього залучити до процесу відбору представників громадянського суспільства. Це необхідно щоб унеможливити розподіл “партійних квот” при обранні нового Уповноваженого, які негативно вплинуть на незалежність роботи цієї інституції.
Звернення правозахисних організацій були проігноровані. У липні 2017 року парламент ухвалив закон України «Про Конституційний Суд України», яким змінив процедуру обрання Уповноваженого з таємного голосування на відкрите. Питання обрання Уповноваженого взагалі не є предметом розгляду закону про Конституційний суд, це було зроблено свідомо. Процедура відкритого голосування потрібна для того, щоб полегшити контроль голів фракцій та груп за голосуванням їх членів та в результаті отримати необхідну кількість голосів для виконання укладеної політичної домовленості.
Правозахисні організації звернулися до президента з проханням накласти вето на ухвалений закон. Він пообіцяв найближчим часом внести у парламент законопроект, який змінює дане положення регламенту. Але ця обіцянка досі не виконана.
Ситуацію ускладнила правова колізія, яку своїми непродуманими діями створили народні депутати України. Вони внесли зміни та запровадили процедуру відкритого голосування тільки на рівні регламенту. Водночас спеціальний закон про Уповноваженого досі містить норми, які вимагають проведення таємного голосування за кандидатів на цю посаду.
Сам процес обрання відбувався з низкою порушень, які правозахисні організації знову навели у відкритій заяві до парламенту в лютому 2018 року. Так, початок висунення кандидатів не було оголошено, політичні партії виставляли кандидатури у кулуарний спосіб, публічного обговорення цих кандидатур взагалі не відбулося, що остаточно підірвало довіру правозахисної спільноти до всього процесу. Парламент проігнорував також звернення із цього питання Моніторингової Місії ООН в Україні, Бюро демократичних інституцій та прав людини ОБСЄ, Freedom House, Amnesty International, Європейської мережі національних інституцій з прав людини.
Попри протести правозахисників за результатами відкритого голосування 15 березня 2018 року Уповноваженим Верховної ради з прав людини було обрано Людмилу Денисову. У правозахисній спільноті досі обговорюються різні стратегії взаємодії із новим Секретаріатом та самим Уповноваженим, якого було обрано в результаті цілої низки порушень міжнародних стандартів.
Парламенту необхідно виправляти допущені помилки та вносити зміни до законодавства: передбачити у регламенті Верховної ради України таємне голосування за кандидатури на посаду Уповноваженого, прибрати зі спеціального закону про Уповноваженого вимогу про необхідність досягнення 40-річного віку, яка ніколи не відігравала ролі добросовісного критерію, перебачити проведення відкритого конкурсу на цю посаду у суворій відповідності до Паризьких принципів ООН із залученням представників громадськості тощо.
Центр громадянських свобод звертає увагу на особисту відповідальність голови Верховної Ради Андрія Парубія, Президента України Петра Порошенка, голів фракцій та груп, а також тих народних депутатів, які проігнорували звернення правозахисників та міжнародних організацій. І тим самим створили реальну загрозу політизації національної інституції, що відповідно до закону “здійснює свою діяльність незалежно від інших державних органів та посадових осіб, не може бути членом будь-якої політичної партії та має діяти незалежно, неупереджено, в інтересах людини та громадянина”.
Центр громадянських свобод також вважає за потрібне відновити практику незалежного зовнішнього моніторингу за діяльністю Уповноваженого Верховної ради з прав людини, які правозахисні організації здійснювали консолідовано до 2015 року.