Третій день акції проти ухвалення закону №12414, — звіт групи ОЗОН.

24 липня о 20:00 у Києві на Площі Івана Франка стартувала третя акція проти закону №12414, який підпорядковує антикорупційні органи НАБУ та САП Офісу Генерального прокурора. Учасники акції вимагали у Президента України скасувати закон.
Моніторингова група ОЗОН розпочала спостереження о 19:47. У цей час на локації перебувало кілька сотень учасників та поліція діалогу. Кількість учасників постійно зростала. У пік акції станом на 21:30-21:50 ОЗОН зафіксував 4175 учасників з похибкою +- 500 людей.
Перебіг акції
О 19:54 учасники мирного зібрання стояли перед театром та вигукували гасла, о 19:56 перемістилася в бік огородження, щоб бачити Офіс Президента. Між сходами та огорожею учасники утворили коло, в якому стояли журналісти та фотографи. Поруч між огорожею та учасниками стояла поліція діалогу та просила зберігати дистанцію, аби лишався прохід для людей, які хочуть пройти чи обійти акцію.
У цей час багато учасників малювали плакати в парку на траві та на бетонних блоках по вулиці Городецького.
О 20:00 учасники розгорнули кількаметровий прапор України та тримали його від сходів до скверу на площі Івана Франка.
О 20:46 ОЗОН зафіксував невеликий конфлікт біля входу в метро між мешканкою будинку по вул.Городецького, 15 та учасниками акції. Жінка казала, щоб вони йшли та звинувачувала в тому, що вони беруть участь в акції за гроші.
О 21: 18 частина учасників покинула акцію.
О 21:32 в центрі зібрання учасники стали навколо народної депутатки Марʼяни Безуглої, яка раніше прийшла на акцію та кричали гасла. Депутатка тримала у руках планшет із написом: «Сирського у відставку». Пізніше (21:53) частина учасників відійшла в бік разом із Безуглою та продовжили дискусію. Учасники запитували депутатку, чому вона прийшла на акцію, навіщо голосувала за закон №12414 та казали йти геть, бо в акції інша мета. Також звинувачували її у провокації.
О 21.38 кілька учасників акції почали вилазити на дерево у сквері.
О 21:41-21:46 у сквері біля фонтану кілька учасників запалили фаєри, інші просили їх цього не робити. На місці працювали два поліцейських діалогу, які говорили з хлопцями та допомогли загасити фаєри. Після цього двоє учасників вилізли на фонтан аби повісити плакати. Один з учасників акції просив цього не робити, оскільки це може пошкодити фонтан, поліцейські діалогу модерували дискусію і також пізніше допомагали двом учасникам злізти з фонтану, страхуючи їх внизу.
О 22:10 почалась суперечка на акції біля огородження: хлопець підняв у руках плакат із написом: «”Ні” мобілізації через тортури та вбивства», учасники навколо просили його опустити плакат, бо це провокує, а також бо в цієї акції інша мета та вимоги. Навколо почали кричати гасло «Прибери картон» і в цей момент один з учасників вихопив плакат із рук хлопця. Поруч були поліцейські діалогу, які комунікували з обома сторонами. Вони попросили учасника віддати плакат тому, кому він належав, а другому сказали, що він може організувати свою акцію, якщо хоче, і попросили не показувати плакат, як це просили також і учасники зібрання. Згодом хлопець з плакатом відійшов у бік театру.
О 22:22 з локації акції відʼїжджав бус медіа «Суспільне» та поліція діалогу просила учасників відійти для безпеки.
У цей час частина учасників продовжувала стояти у колі біля сходів та огородження, а частина — навколо депутатки Безуглої ближче до скверу. Учасники спілкувалися з депутаткою, запитували про її політичну діяльність, рішення та заяви. О 22:27 Безугла вихопила табличку в одного з учасників. На місці були кілька поліцейських діалогу, які слідкували за ходом конфлікту.
Час від часу до цього кола підходили учасники з рупорами та закликали не звертати увагу на депутатку та ігнорувати її, оскільки ціль акції — інша.
О 22:41 двоє учасників почали конфліктувати та підійшли до поліцейських діалогу, які були поруч. Через певний час конфлікт завершився.
О 22:46 почався конфлікт біля сходів. На акції зʼявилося близько 14 чоловіків з плакатами та у балаклавах. До них підійшли чоловік із жінкою та запитали, чому у них закрите обличчя, після чого розпочався конфлікт. На місці була поліція діалогу, яка стала між учасниками та просила зберігати дистанцію. Чоловік із жінкою запитували, чому група прийшла з закритим обличчям, на що вони відповідали, що вони мають право закривати обличчя і прийшли на акцію висловити свою позицію. О 22:52 вони розкрили свої плакати, на яких був зображений Президент Зеленський та голова Офісу Президента Єрмак з написами: «Україна – не квартал. Українці – не раби», «Герої за Україну вмирають, а ці двоє цю країну знищують!», «Диктатори! Геть руки від України!», «Вбивці демократії! Зрадники України!».
Одна з учасниць звернулася до групи та висловила думку, що ці плакати персоналізують проблему і дискредитують владу, бо теза про диктаторство може бути використана ворогом. Пізніше знову продовжилася дискусія між лідером групи та чоловіком із жінкою, лідер наблизився до них і продовжив говорити, що він має право бути в масці. Між ними стала поліція діалогу та інші учасники. Поліція діалогу просила відійти групу від інших учасників, згодом до розмови долучився поліцейський у цивільному. Він почав також закликати відійти та зняти маску, запитував, навіщо її одягнули. В ході суперечки поліцейський також сказав «зніміть балаклаву і стійте нормально». Після цього до всіх звернувся учасник акції, сказав, що це переходить межі та треба заспокоїтися і розійтися. Він звернувся до лідера: «Я так розумію, ти військовий?», на що отримав ствердну відповідь і сказав: «Давай ти послухаєш побратима і ми закінчимо цю розмову, бо вона накаляється». Лідер подякував йому і відійшов.
Вже за хвилину, о 23:05 група учасників у балаклавах вийшла на сходи, запалила червоні фаєри та підпалила ними плакати.
У цей час (23:06) також розпочалася повітряна тривога.
Гасла акції
Протягом акції учасники гуртувалися на прилеглих територіях до акції, щонайменше 10 разів лунав гімн України. Учасники тримали сотні плакатів та постійно скандували гасла:
«Верховну Раду на роботу!», «Україна не рф!», «Влада в наших руках!», «Прозорість для народу!», «Слава ЗСУ!», «Влада, не роби хуйню», «Скличте Раду!», «Нам потрібні зміни!», «Депутатів на роботу!», «Владу мільйонам, а не мільйонерам!», «Слава Україні! Героям слава!»«Слава нації! Смерть ворогам!», «Україна! Понад усе!», «Путін хуйло!», «Козацькому роду нема переводу!», «Офіс заїбав!», «Руки від НАБУ і САП!», «Влада це народ!», «Корупція вбиває!», «Одна, єдина, соборна Україна!», «Гроші на фронт, а не в кишені!», «Україна не росія!», «Бунтуй, кохай, права не віддавай!», «Слуга народу, вийди до народу!», «Безуглу нахуй!», «Безугла – чорт!», «Ганьба!», «Україна – не квартал!», «Показуйте дію! Приймайте закон!», «Кличте Раду!», «Безугла ніхто!», «Безуглу в сраку!», «Безуглу геть!», «За що голосувала!», «В наших руках влада!», «Офіс заїбав!» тощо.
Медіа: Суспільне, Апостроф, УП, 5 канал, Київ24, Інтер, DW, 1+1 медіа та інші.
На акції чергували 4 представники Товариства Червоного Хреста України.
Робота органів правопорядку
Охорону мирного зібрання забезпечували:
– 12 поліцейських діалогу;
– 7 службовців Головного управління Національної поліції, з них 4 у цивільному одязі без знаків розрізнення;
Також на акції перебували 3 службовці муніципальної охорони (2 авто мун. охорони запарковано на вул. Городецького).
Під час акції моніторами не було зафіксовано порушень з боку правоохоронних органів.
Разом з тим, ОЗОН звертає увагу на неналежну практику, коли в ситуаціях суперечок чи конфліктів на місці втручаються працівники поліції у цивільному одязі, які не представляються як поліцейські. Така поведінка може ускладнювати деескалацію та спричиняти зростання напруги. У подібних випадках ключову роль мають відігравати саме поліцейські діалогу — підготовлені фахівці, які володіють необхідними навичками комунікації та врегулювання конфліктів. Залучення інших підрозділів, особливо без належної ідентифікації, суперечить принципам відкритості, довіри та професійного реагування.
Моніторингова група ОЗОН завершила спостереження о 23:09.
Моніторинг здійснили волонтери моніторингової групи ОЗОН Елай Маро, Сергій Приз, Віталіна Микитенко, Богдан Горобець-Калашник та Іванка Мальчевська.