13.05.2025

Свобода мирних зібрань та захист правозахисників у фокусі ОБСЄ. Центр громадянських свобод взяв участь у Допоміжній зустрічі з людського виміру у Відні

5–6 травня у Відні відбулася Допоміжна зустріч з людського виміру (SHDM), яка об’єднала представників держав-учасниць ОБСЄ, міжнародних організацій, громадянського суспільства, активістів і правозахисників. Учасники обговорювали актуальні виклики, тенденції та кращі практики щодо забезпечення свободи мирних зібрань і захисту правозахисників у регіоні ОБСЄ. Конференцію відвідала Іванна Мальчевська — координаторка моніторингової групи ОЗОН та проєктів Київського хабу прав людини.

Під час дискусій експерти й експертки з різних країн ділилися досвідом, наголошуючи на важливості теми. Зокрема, виконавчий директор Міжнародної служби з прав людини Філ Лінч підкреслив, що ключовим для розширення та захисту свободи мирних зібрань є визнання цього права з боку держав-учасниць та ухвалення спеціального законодавства. Стосовно захисту правозахисників він зауважив: «Ключовим фактором є належне та об’єктивне розслідування злочинів проти правозахисників чи нападів на них».

Під час сесії «Свобода мирних зібрань та її роль у захисті громадянського простору та демократії» виступила голова правління Центру прав людини ZMINA Тетяна Печончик. Вона акцентувала на важливості цієї свободи для українців: «Свобода мирних зібрань — одна з найважливіших свобод для українців. Використовуючи цю свободу, ми бережемо демократію. Використовуючи цю свободу, ми неодноразово стримували Україну від хибного шляху. Це було під час Помаранчевої революції та під час Майдану».

У межах конференції відбувся також сайд-івент «Стан свободи мирних зібрань у регіоні ОБСЄ», на якому Бюро демократичних інституцій та прав людини (БДІПЛ) представило Шостий звіт щодо моніторингу свободи мирних зібрань у вибраних країнах (2022–2024). Основна увага була зосереджена на обмеженнях права на участь у мирних зібраннях, діях державних органів щодо сприяння цим зібранням, затриманнях учасників під час публічних подій, а також на випадках надмірного застосування сили правоохоронцями.

Окрему увагу учасники приділили ситуації в різних країнах. Так, Гіоргі Гоцирідзе, голова юридичної команди з конституційних справ Грузинської асоціації молодих юристів, розповів про порушення в Грузії. За його словами, поліція застосовувала сльозогінний і перцевий газ, кидаючи його у протестувальників з дахів будинків. Також, правоохоронці часто працюють без ідентифікаційних знаків і прикривають обличчя, а для розгону протестів використовуються так звані «тітушки».

Ішіль Деміракін, членкиня правління Асоціації з моніторингу рівних прав (AMER) у Туреччині, поділилася спостереженнями щодо протестної активності у своїй країні. Вона зазначила, що хоча протести тривають, вони майже не висвітлюються в медіа: «Ми повинні більше говорити про те, які речі та тактики використовує влада проти протестів у державі. Бо вони (влада) дуже швидко вчаться, і поки у Туреччині ніхто не кидає у нас сльозогінний газ з дахів будинків, але до цього може дійти. Ми маємо про це говорити та шукати рішення для протидії».

У межах заходу БДІПЛ ОБСЄ також презентувало онлайн-курс з ризик-менеджменту для правозахисників, розміщений на освітній платформі ОБСЄ — Freedom.lab. Курс покликаний допомогти правозахисникам ефективно управляти ризиками, пов’язаними з їхньою діяльністю, зокрема фізичними, цифровими та психологічними загрозами.

«Під час завершальних ремарок Допоміжної зустрічі з людського виміру організатори звернули увагу, що це найбільша конференція за останній час. Можемо припустити, що це так, оскільки свобода мирних зібрань стикнулася з викликами по всьому світу. Те, що сьогодні застосовують вуличні камери для ідентифікації всіх учасників акції та вручення їм звинувачень в одній країні, свідчить про те, що завтра ми можемо стикнутися з цим у себе вдома. Наше завдання — дбати про свободу мирних зібрань і робити все, щоб навколо лишалася правозахисна та демократична рамка. Бо, власне, у цьому полягає наша боротьба — у відстоюванні себе, своїх прав та демократії», — додала Іванна Мальчевська.  

Назад
Попередня Наступна
buttons