Розслідування справ Майдану свідомо затягують – адвокати постраждалих
Держава не забезпечує належного розслідування злочинів, скоєних стосовно учасників Революції Гідності, і на рівні профільних відомств та судів затягує процес. Про це заявили адвокати постраждалих учасників Майдану на прес-брифінгу в Українському кризовому медіа-центрі.
«На жаль, ми змушені констатувати незацікавленість вищих осіб держави у розслідуванні, попри всі декларації, що це найрезонансніша справа часів незалежної України. Більш того, ми фіксуємо низку перешкод з боку різних органів державної влади», – зазначила Олександра Матвійчук, голова правління Центру громадянських свобод.
За її словами, відбувається протидія слідству на рівні Генеральної прокуратури, Міністерства внутрішніх справ та Служби безпеки України і судової влади. Зокрема, скорочували штат і забирали справи у Департаменту спеціальних розслідувань, який займався справами Майдану. МВС та СБУ не співпрацювали зі слідством і не передавали слідчим необхідні документи без дозволів на обшук. Частина осіб, які є підозрюваними у справах Майдану, досі працюють у цих органах, у тому числі на керівних посадах.
Додатковий блок проблем пов’язаний із реформами законодавства. «Реформа не враховувала потреби розслідування. Це призвело до втрати слідчими необхідного статусу для того, щоб проводити ці розслідування. Через рік має відбутися передача цих справ у Державне бюро розслідувань. По факту це означає, що все має початися заново», – пояснила Олександра Матвійчук.
Затягується розгляд справ у судах, внаслідок чого спливають терміни давності. «Суди переносяться, затягуються. Люди, особливо які живуть не в Києві, морально стомлені. 5 років боротьби, а деякі справи фактично стоять на місці», – розповів Володимир Бондарчук, голова громадської організації «Родина Героїв Небесної Сотні», син загиблого Сергія Бондарчука. Досі не вирішене питання з експертизами щодо отруєнь протестувальників хімічними речовинами, балістичною експертизою щодо розстрілів 20 лютого, яку призначили ще у 2016 році. «За нашими поданнями були куплені мікроскопи, зроблено усе можливе, щоб ця експертиза була проведена, але вона досі не проведена. Це лише декілька прикладів», – додав Володимир Бондарчук.
За його словами, жодної комунікації високопосадовцями на 5-ту річницю не відбулося.
За даними, які офіційно задокументувала Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні, під час революції на Майдані загинули 98 осіб. Із них 84 – учасники протестів, 1 – людина, яка не була безпосереднім учасником, 13 – правоохоронці.
«Лише трьох осіб визнали винними у діях, які призвели до смерті двох протестувальників. Розслідування щодо ще 12 підозрюваних, серед яких співробітники поліції та СБУ, триває. Ще не встановлені конкретні причетні до вбивства 17 протестувальників та 13 правоохоронців, – зазначила Фіона Фрейзер, голова Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні. – Наша загальна рекомендація – прискорити розслідування та забезпечити, щоб вони були незалежними і неупередженими».
Колм О’Куанахайн, старший директор офісу Генерального секретаря Amnesty International, зазначив, що в організації стурбовані зволіканням із розслідуваннями, оскільки з часом стає важче зібрати необхідні докази і є ризик, що забезпечити правосуддя буде неможливо. Він зазначив, що Amnesty International продовжить стежити за розслідуванням справ Майдану.
Віталій Титич, член колегії ГО «Адвокатська дорадча група», заявив, що адвокати Небесної Сотні збираються готувати звернення до Європейського суду з прав людини, аби привернути увагу до ситуації з розслідуваннями.
«Ми сподівалися, що держава забезпечить належне розслідування і судовий розгляд. Сьогодні ми констатуємо факт невиконання державою вимог, які передбачені Конвенцією [про захист прав людини]… у контексті швидкого ефективного розслідування та судового розгляду. Ми розглядаємо можливість звернення до ЄСПЛ для встановлення факту цього порушення», – зазначив Віталій Титич.
Володимир Бондарчук також оголосив, що 20 лютого о 8-45 родичі героїв Небесної Сотні вирушать під Вищу кваліфікаційну комісію суддів – підняти питання про те, чому до Верховного Суду пройшли відбір судді, які 5 років тому виносили неправомірні рішення щодо протестувальників.