18.12.2020

Під час #НеКонференції правозахисники з усієї країни підбили підсумки 2020 року

10 грудня світ відзначає День прав людини. Саме 10 грудня 1948 року Генеральна Асамблея ООН ухвалила Декларацію прав людини. Символічно, в ці дні, 9-10 грудня відбулася п’ята щорічна правозахисна #НеКонференція. Щороку у заході беруть участь правозахисники з усієї країни, експерти та державні діячі. Цьогорічний захід завершився відзначенням лауреатів Національної правозахисної премії, яка була вручена адвокату Регіонального центру прав людини Роману Мартиновському та голові громадської організації «Fight for Right / Боротьба за права» Юлії Сачук. 

Традиційно 9-10 грудня 2020 року з нагоди відзначення Загальної декларації з прав людини коаліція «Правозахисний Порядок Денний» провела п’яту щорічну Національну правозахисну #НеКонференцію. Правозахисники, представники громадськості, органів державної влади та міжнародних структур зібралися для осмислення та пошуку відповідей на виклики у сфері прав людини, які постали перед Україною та світом. 

Епідемія COVID-19 внесла свої корективи, проте це стало для Центру громадянських свобод радше не викликом, а вікном можливостей, тому #НеКонференція 2020 пройшла у форматі, але у вигляді автономних майстерень, які були присвячені актуальним проблемам дотримання прав людини. Майстерні проводилися за чотирма тематичними напрямками. 

Перший тематичний блок «Реформи»: 

Майстерні цього блоку стосувалися демократичної трансформації, яка відбувається у країні після революції Гідності. На жаль, жодна із започаткованих реформ не дійшла своєї точки невороття. Тому нагальним завданням лишається утвердження верховенства права та побудова стійких інституцій. Ці виклики залишаються у фокусі уваги правозахисників, представників громадянського суспільства та органів державної влади й обговорення проходило по таким темам: «Коли засуджені довічно за радянським процесуальним законом матимуть право на перегляд своїх вироків?», «Інститут уповноваженого – підсумки року, висновки та очікування» тощо. 

Другий тематичний блок «Війна»: 

Сім років тому Росія окупувала Крим та розпочала гібридну війну на Донбасі. У результаті близько 13 тисяч людей загинуло, 23 тисячі отримали поранення, півтора мільйона були змушені залишити свої домівки, а Україна постала перед необхідністю звільнення політв’язнів, вирішення збройного конфлікту та подолання його наслідків, стратегій деокупації Криму та Донбасу. У цьому блоці майстерні проводилися за наступними темами: «Освіта дітей з окупованих територій: складні виклики та нові можливості», «Ваш будинок в зоні проведення АТО/ООС? Звільняйте! Він потрібен військовим!», «Обмеження свободи вираження поглядів в умовах російської агресії: як знайти межу?», тощо. 

Третій тематичний блок «Виклики»: 

Розвиток нових технологій гостро поставив питання захисту персональних даних, свободи Інтернету та цифрових прав людини. До всього пандемія COVID-19 загострила давні наявні проблеми, такі як домашнє насилля, права в’язнів та безкарність за переслідування, із якими стикаються журналісти, активісти та правозахисники у різних регіонах країни. У цьому блоці майстерні проводилися за наступними темами: «Чи зміниться ставлення до злочинів на ґрунті ненависті щодо «ЛГБТКІ+-спільноти у 2021  році», «Ситуація Tazer: електрошокери як спецзасіб для поліції», «Кібербулінг в дитячому середовищі: виклики та рішення», тощо. 

Четвертий тематичний блок «Солідарність»: 

Проблеми, із якими зіштовхнулася Україна, є відбитком негативних трендів, як і в регіоні, так і у світі. Тут і активізація воєнних дій у Нагірному Карабаху, придушення протестів у Білорусі й інші гарячі події, що відбиваються на стані справ людини. Навіть у країнах ЄС набирають вагу популісти та ставляться під питання стандарти прав людини. Усі ці проблеми потребують солідарних дій. У цьому блоці майстерні проводилися за наступними темами: Медіа і права людини: «як змінюється журналістська освіта в Україні?», «Як досягти ефективного розслідування злочинів ненависті в Україні?» та інші. 

Організації-партнери правозахисної #НеКонференції 2020 виступили провідні неурядові та правозахисні організації: Українська Гельсінська спілка з прав людини, Харківська правозахисна група, Фундація DEJURE, ГО Ла-Страда, Solidarity talk, ГО «Українська правова консультативна група», ХОФ Громадська Альтернатива, American Bar Association Rule of Law Initiative (ABA ROLI), Український інститут з прав людини, ГО «Докудейз», Дім прав людини «Крим», Інститут релігійної свободи, Free Belarus Center, Центру прав людини ZMINA, «Freedom House», Українська Фундація Правової Допомоги, ЛГБТ Центр «Наш Світ», Конгрес Національних Громад України, Ромський

Правозахисний Центр, БФ «Восток-СОС», Кримська правозахисна група, БФ «Право на захист», БФ «Стабілізейшен Суппорт Сервісез», ГО «КРИМСОС», Громадських холдинг «ГРУПА ВПЛИВУ», ГО «Донбас-СОС», БФ «Право на захист», МФ «Відродження».

 

Переглянути майтерні #НеКонференції у записі  можете на сторінках ЦГС у Youtube та Facebook.

Назад
Попередня Наступна
buttons