«Діти — це люди, які в майбутньому будуть ухвалювати рішення». Олександра Романцова під час Нюрнберзького форуму 2024
Виконавча директорка Центру громадянських свобод Олександра Романцова взяла участь у Нюрнберзькому форумі 2024, який цьогоріч був присвячений темі «Для кожної дитини: захист прав дитини під час збройного конфлікту». Адже Конвенція прав дитини є найбільш ратифікованим договором про права людини в історії. І попри це діти в усьому світі продовжують жити в уразливих і небезпечних умовах, коли низка прав, закріплених у Конвенції, порушується. Зокрема це стосується України зараз.
На події розглянули міжнародні та національні рамки, спрямовані на захист дітей під час збройних конфліктів, оцінивши їхні досягнення та дисонанси. Експерти визначили та запропонували ефективні рішення для усунення прогалин та недоліків у правових та інституційних структурах захисту дітей. Під час конференції також обговорювалися стратегії та досвід, які є найбільш актуальними для міжнародних судів у переслідуванні злочинів проти дітей.
З основними доповідями на події виступили британський правник і директор Peace and Justice Initiative Карім Хан, а також професор Стефані Шмаль. Сам Нюрнберзький форум 2024 року складався з п’яти панелей:
· Панель 1: Діти та збройний конфлікт: права та реалії
· Панель 2: Захист дітей від міжнародних злочинів: основа
· Панель 3: Переслідування міжнародних злочинів проти дітей: стратегії та досвід
· Панель 4: Підзвітність і примирення: правосуддя перехідного періоду та внутрішні контексти
· Панель 5: Шляхи вперед: захист майбутніх поколінь
Олександра Романцова виступила під час першої панелі, в межах якої дослідили, як міжнародне право продовжує сприяти захисту дітей у збройних конфліктах, і визначили можливості та обмеження законодавства щодо цього.
«Центр громадянських свобод почав документувати воєнні злочини з 2014 року і ми зрозуміли, що не знаємо нічого. Тому наші колеги з-за кордону підтримують нас і допомагають своєю експертизою. Люди, які піклуються про дітей, це люди з усього світу. І ми можемо обмінюватися досвідом. Наприклад, творці Музею воєнного дитинства приїжджали в Україну і тепер у нас є такий проєкт.
Діти — це люди в особливому стані дитинства. Їх РФ почала викрадати з України у 2014 році. І ми маємо ситуацію, коли діти, які знаходилися в Криму тоді, нині є частиною армії Росії. І вони воюють проти своїх рідних.
Діти — це люди, які в майбутньому будуть ухвалювати рішення, боротися або ні, змінювати суспільство на краще. Але зараз величезний пласт наших дітей знаходиться під обстрілами, в евакуації, під окупацією. Їх незаконно депортують до Росії, вони тікають через ліси, поля та часто фронт. Все це ми будемо бачити у майбутньому у формі дорослої травми», — наголосила Олександра.