«Росія має алергію на все демократичне. І тому буде погіршення». Олександра Романцова під час ефіру на Crimea Vox

Виконавча директорка Центру громадянських свобод Олександра Романцова завітала на ефір Crimea Vox Live. Разом з іншим гостем ефіру, голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефатом Чубаровим, обговорили важливі питання: Чому Росія переслідує кримських татар навіть за межами Криму? Коли мовчання шкодить, а коли — допомагає? Чому Інтерпол реагує на запити Росії? Як захистити себе і рідних? Та чому публічність — іноді єдиний порятунок?
У Криму — нова хвиля репресій: затримують кримських татар, які повертаються після довгої відсутності. Люди зникають, родичі бояться говорити, ФСБ проводить обшуки. Росія звинуватила Хатідже Буюхчан у «держзраді» і «тероризмі» після двох місяців у СІЗО. А у Франції за запитом РФ затримали Ільнура Шагаєва. Під час ефіру поговорили про ці випадки та способи, як убезпечити себе.

«Ми спробували привести до такої єдиної цифри кількість затриманих і засуджених на території окупованого Криму. Бо не таємниця, що є певні розходження між списками, які є у державних установах, зокрема, у представництві президента України в Автономній Республіці Крим, в Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, у громадських організацій. Це невеличкі розходження, але за кожною цифрою є конкретна людина та її доля. І коли ми почали в Меджлісі вивчати цю ситуацію, то дізналися, що деякі затримані люди офіційно ніде не проходять, бо цього не хочуть рідні. Ті думають, що якщо не буде розголошення, то якимось чином шанси на звільнення більші», — акцентував Рефат Чубаров.
«Коли ми говоримо про ситуацію в Криму, то ми чітко бачимо, що це тенденція на погіршення. Леніє Умєрова була першою жінкою, яку утримували в ув’язненні. Але зараз маємо конкретне звинувачення щодо жінок, яких раніше не чіпали. Коли ж дівчата стали активнішими, бо кримська солідарність — це дійсно унікальна в правозахисному вакуумі структура, — РФ визнала їх як небезпечний елемент. Тож коли ми говоримо про кожний кейс затримання, то дійсно маємо зважати на права родичів. Вони мають право сказати, що не хочуть публічності. Але все одно ми говоримо про статистичні дані — про загальну кількість, не вказуємо безпосередньо ті імена, які з рішення родичів не виголошуємо.
Ми займаємося поверненням людей з політично мотивованих затримань з 2014 року. І в Криму ці люди — завжди у понад 70% кримські татари. Бо це добре організована та зі своїм досвідом спільнота, яка боролася за свої права в мирний спосіб і тому має величезну повагу, наприклад, у світовому праві. А Росія має алергію на все демократичне. І тому буде погіршення 100%. Тому що у людей будь-якого етносу на півострові все менше ілюзій, що російська окупація може бути гарними умовами для життя в цілому. І Росія відчуває себе менш впевненою, тому збільшує кількість спецслужб і різних операцій, які, як вона вважає, забезпечують якусь безпеку. А насправді є просто деспотичною машиною приниження і притишення», —наголосила Олександра Романцова.