27.06.2025

«Нам треба криміналізувати належним чином напади на підґрунті ненависті». Олександра Романцова стала модераторкою форуму «Інклюзія заради Справедливості»

26 червня у Києві пройшов форум «Inclusion for Justice / Інклюзія заради Справедливості» для того, щоб створити діалог щодо необхідності криміналізації злочинів на ґрунті ненависті в Україні. Учасниками панелей стали спікери та спікерки з громадського та державного секторів. Виконавча директорка Центру громадянських свобод Олександра Романцова стала модераторкою події.

Головна мета події — посилити вплив громадянського суспільства криміналізації злочинів на ґрунті ненависті в Україні, продемонструвати результативність адвокаційної роботи та залучити нові організації й інституції до формування справедливої правової політики. Серед спікерів і спікерок події були: Тетяна Ломакіна, радниця — уповноважена Президента України з питань безбар’єрності; Наталка Цмоць, Посолка Канади в Україні; Олена Шуляк, народна депутатка України, Слуга Народу; Віктор Пилипенко з ГО «ЛГБТ військові за рівні права»; Анастасія Біла з ГО «Інша»; Юліан Кондур з ромський жіночого фонду «Чіріклі» та інші.

Головні тези — про важливість інклюзивного підходу як фундаменту для побудови справедливого суспільства, де права кожної людини захищені на рівні закону та практики. Саме інклюзія — у баченні, рішеннях, участі вразливих груп — є передумовою ефективної протидії злочинам на ґрунті ненависті та зміцнення соціальної згуртованості. Вони неодноразово зчували під час трьох панелей заходу:

Панель 1. Громадянське суспільство як каталізатор правових змін в Україні:

Криміналізація злочинів на ґрунті ненависті — виклики та результати

Панель 2. Презентація ініціативи «Вартові» та досвід громадських організацій у протидії злочинам на ґрунті ненависті в контексті уразливих груп

Панель 3. Реєстровані партнерства: на крок ближче до цілі.

«Один з основних меседжів, який безпосередньо варто знати кожному громадянину України, що вищий ступінь злочину на підґрунті ненависті — це якраз геноцид, апартеїд, сегрегація. Все те, що пропагандує і з чим безпосередньо Росія на нас напала. Але починається все з дискримінації та, зокрема, незвернення уваги на те, що людина страждає від поганого поводження через якусь свою ознаку. Наприклад, етнічну приналежність, сексуальну орієнтацію, навіть мову спілкування. Все це напади на підґрунті ненависті.

На жаль, наше законодавство наразі не дає можливості правоохоронним органам повноцінно і справедливо відреагувати на такі випадки. Саме тому існують законопроєкти та правові ініціативи, навіть в Верховній Раді, щодо того, щоб внести зміни в законодавство і криміналізувати належним чином напади на підґрунті ненависті. Форум базувався саме на тому, яким чином для цього можуть співпрацювати різні ланки. Які взаємодії потрібні з людьми з інвалідністю, з ветеранами та ветеранками, з різними етнічними групами, з представниками різних організацій і ЛГБТ-спільноти тощо.

Центр громадянських свобод, як правозахисна організація, слідкує і підтримує такі ініціативи. Крім того, вони наближають нас до стандартів захисту прав людини відповідно до Європейської хартії з прав людини, а це означає, що це в майбутньому наші стандарти євроінтеграції», — поділилася рефлексіями після події Олександра Романцова.

Організаторами форуму стали організація Gender Stream, яка послідовно поєднує правозахисну експертизу, партнерство з державними структурами та адвокацію системних рішень. Та ГО «Точка опори ЮА» — інтерсекційна правозахисна організація, яка вже понад десять років працює над посиленням видимості, рівності та недискримінації вразливих груп в Україні.

Назад
Попередня
buttons