«Мені дуже сумно, що Віка не може забрати свою нагороду сама». Олександра Матвійчук виступила на книжковому конгресі в Мексиці, а також отримала премію для Вікторії Амеліної
5 грудня голова Центру громадянських свобод Олександра Матвійчук відвідала 34-й книжковий конгрес у Гвадалахарі, Мексика. Олександра звернулась з промовою до учасників заходу, в якій розказала не лише про знищені Росією потужності українських видавництв, але й про історичні переслідування української мови та культури. Також правозахисниця отримала премію Prix Voltaire, яка призначається для української журналістки й письменниці Вікторії Амеліної, яка загинула під час російського обстрілу.
«Вони хочуть зупинити нас, але просто не можуть. Щороку, протягом цих 11 років війни, ми проводимо кілька великих книжкових ярмарків у різних містах України, збираючи видатних письменників і журналістів з усього світу. У містах і селах відкриваються нові книгарні, проходять нові фестивалі та майстер-класи. Ми глибоко відчуваємо: якщо ми не можемо розвивати нашу культуру зараз, то коли? Саме тому ми не плануємо припиняти писати, видавати, читати та обговорювати теми, які вважаємо важливими сьогодні. Це також акт спротиву», – наголосила Олександра.
У своїй промові вона зверталась до читачів, видавців, та журналістів з усього світу, розказуючи, що замість того, щоб мислити категоріями міжнародних організацій і перекладати відповідальність за те, що відбувається, на них, ми вже зараз можемо діяти. Олександра звернула увагу, що в часи, коли ми не можемо покладатись на правові механізми, ми можемо об’єднуватися і діяти спільно, на своєму рівні. А приклад України, який, як вважає Олександра, є абсолютно життєствердним, може бути корисним і далеко за її межами.
«У різних країнах світу зараз, у цей конкретний момент, багато людей також борються за свободу та людську гідність. Іноді ця боротьба може здаватися безглуздою, бо вони стикаються з величезною протидією. Однак загальна історія людства переконливо доводить, що ми не повинні здаватися. Навіть коли у нас немає інструментів, у нас завжди є власні слова та власна позиція», – зазначила правозахисниця.
Після проголошення промови Олександра Матвійчук отримала премію Prix Voltaire Міжнародної асоціації видавців (IPA) для української журналістки й письменниці Вікторії Амеліної, яка загинула внаслідок російського обстрілу Краматорська у 2023 році. Премія відзначає видатні здобутки літераторів у боротьбі за свободу слова.
«Після виступу до мене підходило багато людей, які говорили, що знають Вікторію особисто, бо познайомилися з нею на якомусь книжковому фестивалі чи мистецькому заході. Я вкотре дивуюся, як багато вона робила — їздила та виступала, волонтерила, документувала воєнні злочини, писала книгу. І звичайно, мені дуже сумно, що Віка не може забрати свою нагороду сама. Але місточки, які вона будувала між Україною та світом досі працюють, і на цьому міжнародному конгресі авторів та видавців з усього світу це дуже відчутно», – розказала Олександра.
Під час церемонії організатори показали торішній виступ Вікторії Амеліної у Норвегії. Тоді Вікторія отримувала Спецвідзнаку Prix Voltaire замість автора Володимира Вакуленка, вбитого росіянами у 2022 році на Ізюмщині Харківської області.