Олександра Матвійчук відвідала 23 Асамблею держав-учасниць Римського статуту Міжнародного кримінального суду в Гаазі
2-5 грудня тривав візит Голови Центру громадянських свобод та віцепрезидентки Міжнародної Федерації прав людини Олександри Матвійчук до Гааги. Найближчим часом нас очікують санкції США проти Міжнародного кримінального суду, який видав ордери на арешт як проти лідера Хамасу, так і вищого керівництва Ізраїлю, тому пошуки альтернативної підтримки міжнародного правосуддя саме на часі.
У межах візиту Олександра зустрілась з Міністром оборони Нідерландів Рубеном Брекельмансом та з засновниками провідних правозахисних організацій країни, а також виступила в Міжнародному кримінальному суді. Під час розмови з французькою делегацією запитувала про виконання країною вимог Римського статуту. До Президентки Асамблеї звернулась щодо заходів впливу на Монголію, яка порушила свої зобов’язання перед Міжнародним кримінальним судом під час візиту російського президента до країни.
«На їхню думку має місце колізія між міжнародними зобов’язаннями Франції — перед Міжнародним кримінальним судом та, у випадку із державою, яка не є учасницею Римського статуту, із міжнародним правом в цілому. І тому “поважати міжнародне право означає поважати імунітети трійки”. Водночас, суди у Франції незалежні, тож можуть мати відмінну від уряду думку й не дати фігурантам ордерів на арешт вільно перебувати у їхній країні», — поділилась Олександра.
Окремо, Олександра Матвійчук виступила на події, організованій Українським посольством в Нідерландському королівстві, присвяченій ролі жінок в досягненні справедливості (Ambassadors for Justice: Women Advocating Accountability).
Також, як глобальна амбасадорка прав людини, голова Центру громадянських свобод долучилась до заходу, присвяченому сексуальним злочинам під час конфлікту в Судані. Олександра звернула увагу на те, що інструменталізація злочинів проти жінок та залучення російських приватних військових угруповань дуже знайомі й в контексті збройної агресії проти України. Водночас на своїх сторінках в соціальних мережах, правозахисниця звернула увагу на те, що для того, щоб говорити про Україну в країнах Африканського континенту, ми маємо знати місцевий контекст значно краще.
«Я не знаю, де правозахисники із Судану беруть сили, бо це забута війна, про яку вже мало згадують навіть на африканському континенті, особливо у порівнянні із війною в Газі. Але я точно знаю, що якщо ми хочемо бути почутими в країнах Африки, то маємо мати повагу до їхнього болю та підтримувати наших колег у їхній сподвижницькій роботі», – поділилась вона.
У ті ж дні вийшов щорічний звіт Міжнародного кримінального суду, де було анонсовано третій пріоритет розслідування російських злочинів.
«Я дуже сподіваюся, що зусилля Центру громадянських свобод та наших партнерів матимуть результат у тому, що наступна справа суду буде про злочини проти людяності, вчинені росіянами у місцях несвободи, – незаконне позбавлення волі, тортури, зґвалтування, вбивства військовополонених та незаконно увʼязнених цивільних людей», — написала Олександра на своїй сторінці у Facebook.