Нобелівська премія ЦГС – за нашу і вашу свободу, – Олександра Матвійчук
Нобелівська премія миру 2022 року належить всьому українському народу, який бореться за свободу в усіх її сенсах. Про це заявила Голова “Центру Громадянських Свобод” (ЦГС) Олександра Матвійчук під час спеціальної пресконференції, присвяченій лауреатам премії миру 2022 року, що відбулася 8 жовтня.
“Учора Центр громадянських свобод став лауреатом Нобелівської премії миру. Кажуть, що цю премію мав би отримати український народ. І я пишаюсь тим, що саме так і відбувається. Центр громадянських свобод — це організація, де головну роль відіграють волонтери”, – зазначила Голова ЦГС.
Вона наголосила на тому, премія присуджена не тільки команді організацїі, а й людям, які усі ці роки працювали з нею.
“Нобелівська премія миру присуджена усім людям в Україні, які зараз борються за свободу в усіх її сенсах”, – наголосила правозахисниця.
Сучасні українці за її словами борються “за свободу бути вільною та незалежною державою. За свободу розвивати українську мову та культуру. За свободу мати свій демократичний вибір та будувати країну, в якій права кожної людини захищені, влада підзвітна, суди незалежні, а поліція не б’є мирні студентські демонстрації”.
Олександра Матвійчук нагадала, що під час Революції Гідності Центр Громадянських Свобод запустив ініціативу Євромайдан SOS для допомоги переслідуваним учасникам протесту по всій країні тільки тому, що до нас приєдналися кілька тисяч людей.
“Саме завдяки підтримці людей Центр громадянських свобод першим відправив мобільні групи для документування воєнних злочинів у Криму, Донецькій та Луганській областях”, – зазначила вона.
Голова ЦГС також нагадала всім про участь тисяч людей по всьому світу у міжнародній кампанії #SaveOlegSentsov. Ці люди провели демонстрації та інші колективні дії у більше 35 країнах у для звільнення режисера Олега Сенцова та інших політв’язнів.
“Я нікому не побажаю пройти через війну, але цей важкий час дає можливість нам усім проявити свої найкращі риси – від фермера, який на тракторі відтягнув російський танк, до президента країни, який відмовився покинути Київ. Ми зараз як ніколи гостро відчуваємо, що значить бути людьми”, – розповіла Олександра Матвійчук.
Голова ЦГС окремо наголосила на тому, Росія має бути виключена із Ради безпеки ООН за систематичні порушення статуту. Вона зазначила, що всі ці десятиріччя Росія вчиняла воєнні злочини у Чечні, Молдові, Грузії, Сирії, Малі, Лівії, Україні.
“ООН та держави учасниці мають забезпечити справедливість усім жертвам воєнних злочинів та створити міжнародний трибунал, щоб притягнути Путіна, Лукашенка та усіх воєнних злочинців до відповідальності”, – наголошує Олександра Матвійчук.
Україна ніколи не лишає своїх людей, і тому в ЦГС борються за повне звільнення окупованих територій, а також звільнення усіх людей із російського полону.
Олександра Матвійчук навели лише кілька прикладів таких російських полонених, як-от:
- Сервер Мустафаєв, кримський татарин, координатор Кримської солідарності
- Вікторія Обідіна, військова медик, яку розлучили із її 4-річною донькою під час евакуації із Азовcталі
- Людмила Гусейнова, яка захищала дітей-сиріт в окупації і за це була запроторена за грати.
“І тисячі інших українських військових та цивільних”, – наголосила Олександра Матвійчук.
Вона також заявила: “ми закликаємо міжнародну спільноту стати їхнім голосом та домагатися разом із нами їхнього звільнення. Так само як звільнення усіх політв’язнів, які боролися із авторитарними режимами в Росії та Білорусі”.
“Весь мій 20 річний досвід боротьби за свободу та права людини переконливо свідчить, що люди мають набагато більший вплив, ніж вони собі думають. Усі наші здобутки – завдяки їм”, – додала Голова ЦГС.
Олександра Матвійчук зазначила: “важливо називати речі своїми іменами. Росія, яка не подолала свої імперські комплекси, для України та всього світу – загроза. Так само як і Білорусь, адже режим Лукашенко здав в окупацію власну країну”.
“Алєсь Бєляцький, Валентин Стефанович, Марфа Рабкова із Вясни, Олег Орлов, Світлана Ганнушкіна, Олександр Черкасов, Сергій Давідіс із “Меморіалу” для мене та Центру Громадянських Свобод – це люди, із якими ми боремося проти цієї загрози пліч-о-пліч вже багато років”, – наголосила вона.
Голова ЦГС додала, що Алєсь Бєляцький за гратами, а “Меморіал” заборонений в Росії.
“Ця історія про опір спільному злу, про те, що свобода не має кордонів, а цінності прав людини універсальні. Про те, що правозахисники вибудовуть невидимі для своїх суспільств горизонтальні зв’язки між собою для утвердження свободи та захисту людей у нашій частині світу, в якій знову намагається панувати людожер. І який рано чи пізно програє. І тоді наступить мир”, – зазначила Олександра Матвійчук.
“Ця премія в жодному разі не має звучати як старий наратив про братні народи. Ця історія про інше. Ця історія про гасло, яке я чула ще від свого вчителя, дисидента та філософа Євгена Сверстюка – «За нашу і вашу свободу», – резюмувала Олександра Матвійчук.