03.05.2023

Богдан Зіза

Богдан Зіза  — український художник та політичний активіст.

З 18 травня 2022 року активіст перебуває під вартою через обвинувачення у вчиненні терористичного акту (ч. 1 ст. 205 КК РФ), загроза вчинення теракту (ч. 1 ст. 205), заклик до тероризму (ч. 2 ст. 205), вандалізм (ч. 2 ст. 214).

Богдан Зіза народився 23 листопада 1994 року в Євпаторії, Крим.

До 12 років жив з матір’ю, яка за національністю кримська татарка, а після Богдана виховувала бабуся.

Богдан працював баристою у кафе протягом п’яти років. Захоплювався фото та відеозйомкою, вивчав 3D-моделювання, займався спортом та ходив у піші походи.

З 2014 року Зіза почав слідкувати за політикою після анексії Криму до Росії у 2014 році та за своїми політичними погрялдами важав Крим частиною України. Виступив проти поправок до конституції Росії у 2020. За день до повномасштабного вторгнення Росії в Україну Зіза записав на камеру та опублікував власний антивоєнний вірш.

Вранці 16 травня 2022 року Зіза вилив на двері та фасад будівлі Адміністрації міста Євпаторія жовто-синю фарбу та кинув “коктейль Молотова”. Своєю акцією Зіза висловив протест проти російського вторгнення. Увечері того ж дня активіста було затримано. Пізніше телеканал «Крим 24» розповсюдив відео з публічним визнанням Зізи вини у скоєному та принесенні жителям Криму вибачень. На відео Зіза знаходився у збудженому та нервовому стані, поводився неприродно. У зв’язку з чим цим близькі та друзі заявили про тиск на нього.

18 травня суддя Євпаторійського міського суду Тетяна Ротко визнала винним Зізу в адміністративній справі про «дискредитацію Збройних сил Росії» (стаття 20.3.3 КоАП). Ця стаття не передбачає арешту, але після рішення суду Зіза на волю не вийшов і був направлений до слідчого ізолятора у Сімферополі. У листі від 22 травня до свого друга Зіза розповів, що він заарештований до 16 липня, проходить у справі навмисного ушкодження або знищення майна (ст. 167 Кримінального кодексу РФ) і сподівається винести йому умовний термін. 

2 червня суддя Верховного суду Криму Олена Спасенкова залишила в силі рішення про арешт Зізи.

За версією слідчого ФСБ Віталія Власова, Зіза здійснив акцію з метою на органи влади для зупинки військових дій і «залякування населення Росії». 20 травня прес-служба регіонального управління ФСБ повідомила, що активіст проходить у справі щодо підготовки теракту (стаття 205 КК РФ). 

10 червня Росфінмоніторинг вніс Зізу до списку екстремістів та терористів. Ім’я Богдана Зіза внесено до списку «терористів та екстремістів» Росфінмоніторингу.   Адвокат за призначенням суду тричі намагався зустрітися із підзахисним, проте у зустрічах йому було відмовлено. У ході слідства у Зізи змінилося три адвокати за призначенням[8].

У першому відкритому листі, опублікованому групою прихильників Зізи, активіст звернувся до України в день незалежності, де порівняв її з матір’ю і вибачився.

13 жовтня 2022 року Богдан Сергійович написав другий відкритий лист, у якому, зокрема, зазначено:

У листопаді 2022 року стало відомо, що Зіза проходить за трьома статтями: вчинення терористичного акту (ч. 1 ст. 205 КК РФ), загроза вчинення теракту (ч. 1 ст. 205), заклик до тероризму (ч. 2 ст. 205), вандалізм (ч. 2 ст. 214).

Не одружений.

Місце утримання: в місці обмеження волі в Ростові-на-Дону

За підтримки Уряду Королівства Нідерланди та Посольства Королівства Нідерланди в Україні

Назад
Попередня Наступна
buttons