22.04.2022

Звернення Євромайдан SOS до Папи Римського: ми просимо Вас врятувати людей в оточеному російськими військами Маріуполі

19 квітня, 2022 року

Облога Маріуполя спричинила небачену в Європі ХХI століття гуманітарну катастрофу, яка призвела до невимовних страждань цивільного населення, а також поранених та хворих української  армії, які перебувають під захистом міжнародного гуманітарного  права.

Протягом 55 днів російські війська цілеспрямовано зруйнували об’єкти критичної цивільної інфраструктури та продовжують обстрілювати цивільні об’єкти – школи, театри, лікарні, житлові будинки тощо. Такі методи воєнних дій призводять до численних смертей та поранень серед цивільного населення, кількість яких наразі неможливо встановити. Аби врятуватися цілі родини із дітьми були змушені тижнями ховатися  у бомбосховищах від російських обстрілів по житловим кварталам. 

Весь цей час Росія відмовляє Міжнародному комітету Червоного Хреста у тому, щоб відкрити гуманітарні коридори, необхідні для безпечної евакуації людей із зруйнованого міста, та забезпечити постачання води, харчів, інших життєво необхідних речей. Зафіксовані непоодинокі випадки відвертого грабунку російськими військовими колон з гуманітарними вантажами. Натомість російська армія здійснює незаконні депортації сотень тисяч громадян України на територію Російської Федерації.

Через нелюдські випробування проходять наразі і поранені та хворі української армії. Нагадаємо, що поранені та хворі діючих армій мають користуватися захистом за міжнародним гуманітарним правом. Зокрема, стаття 15 Женевської конвенції IV передбачає створення нейтралізованих  зон для розміщення поранених. Міжнародне гуманітарне право заохочує сторони збройного конфлікту укладати угоди щодо евакуації поранених та хворих (без розподілу на цивільних чи військових) із міст в облозі. Нейтральна гуманітарна організація на кшталт Міжнародного комітету Червоного Хреста повинна сприяти реалізації подібних ініціатив.

За даними ООН на сьогодні в Маріуполі понад 100 000 мирних жителів страждають від нестачі їжі, води і відсутності опалення. Російські сили, що контролюють доступ у місто, не допускають в представників ООН для надання гуманітарної допомоги населенню. Кілька днів тому директор продовольчої програми ООН назвав ситуацію “катастрофічною” та публічно оголосив, що “люди вмирають від голоду”.

У патовій ситуації опинилися близько 2000 цивільних, які ховаються в підземеллях меткомбінату Азовсталь. Це переважно жінки та діти, є й новонароджені, переважно із родин військових. У підземеллях Азовсталі також перебувають поранені люди – із відірваними кінцівками та ранами, із якими людина не може прожити більше 2-3 днів. Вони п‘ють технічну воду, не мають ліків і не бачили сонця майже 2 місяці. Російське командування заявило, що вони знищать всіх, хто зараз перебуває на території Азовсталі, бо там буцімто немає цивільних осіб.

Маріуполь став тестом на спроможність та ефективність міжнародних організацій та урядів, які не змогли зробити нічого для полегшення страждань хворих та поранених, а також для порятунку  цивільного населення, яке залишається  в Маріуполі. 

Станом на 19 квітня склалася ситуація, коли українська влада не може переконати російську сторону відкрити передбачені міжнародним правом гуманітарні коридори для евакуації людей із Маріуполя. Російські війська просто відмовляються надати коридор для виходу цивільних із Маріуполя у напрямку Бердянська.

Їхні рідні в розпачі. Люди вмирають у муках. Цивільне населення, цілі родини, дорослі та діти, поранені та хворі не можуть більше чекати. Для багатьох час вже йде на години.

Євромайдан SOS благає Папу Римського звернутися до вищого керівництва Російської Федерації з тим, щоб Кремль віддав наказ російським військовим, щоб дозволити Міжнародному Комітету Червоного Хреста вивезти із Маріуполя цивільне населення, а також поранених та хворих української армії. Ми просимо вашої допомоги, щоб врятувати життя людей у місті, яке ще кілька місяців тому жило мирним життям, а зараз лежить у руїнах.

Софія, дочка правозахисниці Наталії Ящук передає лист Папі Римському Франциску, голові Ватиканської держави.
Назад
Попередня Наступна
buttons