Звернення Центру громадянських свобод щодо подій під час Транс*маршу 2018 (18.11.2018, Київ)
Голові Національної поліції України
Генералу поліції
КНЯЗЄВУ Сергію Миколайовичу
Звернення Центру громадянських свобод
Група громадського спостереження ОЗОН, що координується Центром громадянських свобод, є добровільним об’єднанням активних громадян, які здійснюють громадський контроль за правоохоронними органами, судами та органами місцевого самоврядування. Об’єктивний і неупереджений моніторинг судових процесів у різних областях України, фіксація системних порушень національного законодавства та міжнародних стандартів у галузі прав людини, формування і просування рекомендацій із метою усунення виявлених системних проблем — є пріоритетними завданнями ОЗОНу.
18 листопада 2018 року спостерігачі групи здійснювали моніторинг мирних зібрань, де до охорони публічного порядку було залучено працівників ГУНП у м. Києві. Зокрема йдеться про «Трансмарш 2018» та «Молитовну варту за України проти людиноненависницьких ідеологій», які були напередодні анонсовані в соціальних мережах. Наскільки відомо спостерігачам, зНаскільки відомо спостерігачам, зважаючи на високий рівень ризику виникнення конфлікту під час проведення «Трансмаршу 2018», можливості провокацій та нападів, представники груп превентивної комунікації напередодні проводили спеціальні зустрічі із представниками зібрання та контрзібрання. Тим не менше, ні попередня комунікація, ні нагальна зміна місця проведення «Трансмаршу 2018» перед його початком не дозволили правоохоронцям виконати свій позитивний обов’язок щодо захисту свободи мирних зібрань та сприяти реалізації цього права учасниками «Трансмаршу 2018». Варто також зазначити, що спостерігачами ОЗОНу не було зафіксовано присутності на місці груп документування Національної поліції, які могли б фіксувати правопорушення, що мали місце. Крім того, не було зафіксовано належної реакції поліцейських (наприклад, спроби затримати нападника) на напади, які відбувалися неподалік від співробітників поліції.
Забезпечення права на свободу мирних зібрань може виявитися непростим завданням для влади. Особливу складність це завдання становить для поліції, яка несе основну відповідальність за забезпечення можливості провести зібрання й підтримання публічного порядку. Попри все поліція повинна сприяти проведенню всіх мирних зібрань, у тому числі і стихійних і одночасних зібрань, а також контрдемонстрацій. Вона зобов’язана захищати учасників зборів, дозволяючи їм вільно висловлювати свої погляди в межах видимості та чутності аудиторії, до якої вони хочуть звернутися. У багатьох випадках в Україні ЛГБТІ досі змушені терпіти активний, часто насильницький опір своїй присутності в публічному просторі. Поліції необхідно виділяти достатні ресурси для сприяння проведенню зборів ЛГБТІ на рівні з будь-якими іншими групами, а також для забезпечення безпеки учасників. Захист права на мирні зібрання має вирішальне значення для створення толерантного і плюралістичного суспільства, в якому можуть мирно співіснувати різні групи.
На нашу думку, під час проведення «Трансмаршу 2018» Національна поліція України не доклала достатньо зусиль для належного захисту зібрання та недостатньо посприяла можливості його проведення. Результатом неналежної організації охорони публічного порядку на цьому зібранні стало припинення акції та унеможливлення реалізації її учасниками/цями своєї свободи мирних зібрань.
Зважаючи на висновки наведені вище просимо провести службове розслідування за фактом неналежного виконання службових обов’язків щодо організації охорони публічного порядку під час проведення мирної акції «Трансмарш 2018», враховуючи, що порушення громадського порядку мали місце на території, яка 18.11.2018 контролювалася спеціально визначеною кількістю спеціально призначених для цього працівників поліції та щодо осіб, які перебували під охороною цих працівників поліції.
Довідково: Центр громадянських свобод (ЦГС) — громадська організація, заснована в Києві у 2007 році для просування і впровадження цінностей прав людини в Україні та регіоні ОБСЄ. Основними завданнями організації є: сприяння реалізації реформ, пов’язаних із забезпеченням прав людини; запровадження громадського контролю за діями правоохоронних органів, суддів, органів місцевого самоврядування; документування випадків політичних переслідувань у Криму та міжнародних злочинів на Донбасі; просвітницька діяльність з метою просування цінностей прав людини; участь у програмах міжнародної солідарності.