29.10.2021

Звернення щодо питання спрощення набуття громадянства України

Президенту України

В.О. Зеленському

Вул. Банкова 11, м. Київ, 01220

Шановний Володимире Олександровичу!

15 вересня 2021 року під час україно-російського правозахисного діалогу, організованого Міжнародною Гельсінської Асоціацією та Центром громадянських свобод, обговорювалися проблеми захисту прав росіян, яких влада РФ переслідує з політичних мотивів.

Учасники міжнародного правозахисного діалогу відзначили, що Україна продовжує залишатися країною, несприятливою для шукачів притулку. У закони України до теперішнього часу не внесені поправки, які Ви ініціювали і які спрямовані на підвищення рівня правової захищеності в Україні росіян, яких переслідують за політичними мотивами.

Правозахисники наших двох країн обговорили проблеми застосування Указу Президента України від 27.03.2001 р № 215 «Питання організації виконання Закону України «Про громадянство України» в частині отримання громадянства України громадянами Російської Федерації, які зазнали переслідувань за політичні переконання в країні своєї громадянської належності.

Згідно з названим Указом (зі змінами, внесеними Указом від 23.08.2019 №594/2019 «Питання спрощення набуття громадянства України іноземцями та особами без громадянства, які брали (беруть) участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони України, та громадянами Російської Федерації, які зазнали переслідувань через політичні переконання»), політичні мотиви переслідування громадян Росії повинні бути підтверджені довідкою Міністерства закордонних справ (МЗС) України, яка видається в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (КМУ).

МЗС України розробило порядок, який затверджений постановою КМУ №1130 від 27.12.2019. Порядком передбачено можливість подачі заяви про видачу довідки тільки особисто і виключно за місцем постійного проживання. Тобто громадянин Росії, якого переслідує влада цієї країни, за отриманням такої довідки повинен звернутися особисто до дипломатичної установи України, яка розташована в Росії, що створює загрозу його безпеці, або при наявності посвідкі на проживання в Україні він звертається безпосередньо в МЗС.

Таким чином, виконання Указу Президента України № 594/2019 фактично заблоковано Міністерством закордонних справ України. На це вказує статистика виданих довідок за вісімнадцять місяців в кількості всього чотирьох штук. При цьому кількість росіян, які потребують захисту від політичних переслідувань, неухильно зростає. Тільки за 2019 – 2020 роки за міжнародним захистом в Україні звернулося 133 росіянина, незважаючи на складність процедури надання статусу біженця.

Ще однією перешкодою в отриманні громадянства України є норми самого Указу Президента від 27.03.2001 № 215, якими також передбачено подання заяви про набуття громадянства виключно за місцем постійного проживання. З такою ж перешкодою стикаються етнічні українці, які мають право на набуття громадянства України за територіальним походженням.

На підставі викладеного, просимо Вас:

Розглянути питання про виконання п. 2 Вашого Указу від 23.08.2019 №594/2019 про невідкладну розробку та внесення на розгляд Верховної Ради України проекту закону України, спрямованого на спрощення порядку набуття громадянства України іноземцями та особами без громадянства, які брали (беруть) участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони України, та громадянами Російської Федерації, що зазнали переслідувань за політичні переконання.

Розглянути можливість внесення змін в Указ Президента України від 27.03.2001 № 215, спрямованих на виключення з цього документа невиправданих процедурних обмежень.

Дати вказівку про внесення змін до Порядку видачі довідок про політичне переслідування громадян Росії з урахуванням експертних пропозицій, підготовлених групою експертів Правозахисного об’єднання (ПО) «Праве діло».

Додаток – аналітична довідка ПО «Праве діло»:

Підписи

  1. Адвокат, кандидат юридичних наук, доцент Березовський Андрій (Україна)
  2. Адвокат Клабуков Роман (Україна)
  3. Адвокат, арбітражний керуючий Поярков Володимир (Україна)
  4. Адвокат Скорбач Олексій (Україна)
  5. Апостольська Православна Церква, діоцезія Білорусь, єпископ Олексій Зеленко (Україна)
  6. ГО “Білоруський дім в Україні”, представник у м. Одеса Юрій Зайцев (Україна)
  7.  ГО “Народне бюро розслідувань”, голова Букач Володимир (Україна)
  8.  ГО “Громадський нагляд”, голова Лук’янова Альона (Україна)
  9.  ГО “Одеська політична платформа”, керівник Кузаконь Михайло (Україна)
  10.  ГО “Служба інформації та аналітики”, голова Гуцол Катерина (Україна)
  11.  ГО «Україна це ми», керівник Голодок Віталій (Україна)
  12.  ГО “Центр громадянських свобод”, голова правління Олександра Матвійчук (Україна)
  13.  ГО “ЮДЖІ”, голова Кавацюк Оксана (Україна)
  14. Громадська організація Експертна група «Сова», голова Правління, доктор політичних наук, професор Михайло Сава (Україна)
  15.  Громадська організація “Правозахисне об’єднання “Права справа”, керівник Олег Михайлик (Україна)
  16.  Громадська організація “Пріоритетні українські міжрегіональні асоціації”, директор Іван Фунтовий (Україна)
  17.  Засіб масової інформації “У справі”, в.о. головного редактора Валерій Яковенко (Україна)
  18.  Комі “Меморіал”, Сажин Ігор (Росія)
  19.  Комітет «Громадянське сприяння», голова Світлана Ганнушкіна (Росія)
  20.  Краснодарський регіональний пункт мережі “Міграція та Право”, керівник Гайдаш Володимир (Росія)
  21.  Московська Гельсінська група, виконавчий директор Світлана Астраханцева (Росія)
  22.  Правозахисна рада Санкт-Петербурга, Євгенія Литвинова (Росія)
  23.  Правозахисний центр “Меморіал”, голова Ради Олександр Черкасов (Росія)
  24.  Спілка журналістів Росії, член Спілки Рєзнік Сергій Едуардович (Росія)
  25.  Філія №3 Ростовської обласної колегії адвокатів м. Ростов-на-Дону, завідувачка Ширшова Христина Олександрівна (Росія)
  26.  Центр прав людини ZMINA, голова правління Тетяна Печончик (Україна)
  27. Якунінський Комітет “Свобода совісті”, священнослужитель Григорій Міхнов-Вайтенко (Росія)
Назад
Попередня Наступна
buttons