Звернення щодо кримінальної справи проти активістів Автомайдану за “побиття курячими яйцями”
Звернення Правозахисного порядку денного щодо кримінальної справи проти активістів Автомайдану за “побиття курячими яйцями”
13 липня 2017 року біля будівлі Верховної Ради України відбулося мирне зібрання на підтримку зняття депутатської недоторканності із ряду народних депутатів.
Під час його проведення активісти Автомайдану перегородили дорогу народному депутату Олегу Барні та вимагали голосувати за зняття депутатської недоторканності. У ході словесної суперечки Сергій Хаджинов, Олег Пушак та Богдан Мельник трьома хлопками розбили на лівому плечі та на голові Олега Барни курячі яйця. У мережі Інтернет доступне відео цього інциденту.
Важливо відзначити, що видимі на відео травми на обличчі Олега Барни були отримані ним під час зіткнення його автомобіля із трамваєм на площі Перемоги та не мають жодного стосунку до подій під парламентом.
Водночас, за версією слідства, вчинені активістами Автомайдану дії мають кваліфікуватися як умисні побої, завдані за попередньою змовою групою осіб у зв’язку із його діяльністю як народного депутата України VIII скликання. Таким чином Сергію Хаджинову, Олегу Пушаку та Богдану Мельнику було пред’явлене обвинувачення за ч.2 ст.346 КК України, яка передбачає покарання від 4 до 7 років позбавлення волі.
Інкримінована активістам Автомайдану стаття КК України явно непропорційна та неадекватна правопорушенню, у вчиненні якого вони підозрюються. Три розбиті на народному депутаті Олезі Барні курячі яйця тягнуть максимум на дрібне хуліганство і аж ніяк не відповідають визначенню побоїв як заподіяння багаторазових ударів (пункт 3.1 Правил судово-медичного визначення ступеня тяжкості тілесних ушкоджень, затверджених наказом МОЗ № 6 від 17 січня 1995 р.). Притягнення до відповідальності за злочин, який людина явно не вчиняла, суперечить статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (“Право на справедливий суд”).
Насторожує і той факт, що активізація кримінального провадження відбулася відразу після акції “Ковдра для Генпрокурора”, що мала місце 9 грудня 2017 року біля маєтку Юрія Луценка. Після цього порушену ще у липні кримінальну справу витребували з Печерського управління Національної поліції та передали у Головне слідче управління Національної поліції України. Вже 18 грудня підозру підписав прокурор Генеральної прокуратури України. І того ж самого дня вона була оперативно відправлена поштою без попереднього належного виклику для вручення підозри.
З огляду на вищевикладене Правозахисний порядок денний вважає порушені кримінальні провадження проти Сергія Хаджинова, Олега Пушака та Богдана Мельника політично вмотивованими. І розцінює такі дії як продовження незаконної практики органів державної влади, і, зокрема, Генеральної прокуратури, щодо акцій протесту проти дій вищих посадовців.
Платформа “Правозахисний порядок денний” – неформальна коаліція правозахисних організацій, що працюють у сфері моніторингу, аналізу та розробки законодавства відповідно до основних засад прав людини та основоположних свобод. Учасниками Платформи виступають Українська Гельсінська спілка з прав людини, Харківська правозахисна група, Центр громадянських свобод, Amnesty International в Україні, Центр інформації про права людини, Центр досліджень правоохоронної діяльності, Проект “Без кордонів”, Євромайдан SOS. Координацію роботи платформи здійснює Центр громадянських свобод. Контакти для зв’язку: human.rights.agenda.ua@gmail.com
Center for Civil Liberties
Українська Гельсінська спілка з прав людини – УГСПЛ
ЛОПЦ “Альтернатива”
Фонд “Відкритий Діалог” в Україні
Харківська правозахисна група (ХПГ)
Центр інформації про права людини
Фундація DEJURE
Центр політико-правових реформ
Центр Протидії Корупції
ХОФ “Громадська Альтернатива”
Центр UA
Східноукраїнський центр громадських ініціатив
Освітній дім прав людини-Чернігів
Альменда
Восток СОС