15.07.2025

Звернення правозахисних організацій, членів Ініціативи «Трибунал для Путіна», щодо кримінального переслідування Віталія Шабуніна 

Днями Державне бюро розслідувань (надалі – ДБР) оголосило Віталію Шабуніну підозру у вчиненні двох злочинів – «ухилення від несення військової служби» та «шахрайство» за відповідно ч. 4 ст. 409 та ч. 2 ст. 190 Кримінального кодексу України. Із самого початку цієї кримінальної справи ДБР вдалися до ряду грубих процесуальних порушень.

За своїм статусом Віталій Шабунін є військовослужбовцем дійсної строкової служби, який підпорядковується командуванню і має дотримуватись усіх статутних вимог. Ухилення від несення військової служби є злісним порушенням Статуту. Тому передовсім його військовим підрозділом мав бути зафіксований факт «ухилення від несення військової служби», який сягатиме не рівня дисциплінарного проступку, а міститиме очевидний склад злочину, про який заявляє ДБР.

До всього, заявлена ДБР частина 2 статті 190 не корелює з частиною 4 статті 409 («вчинене в умовах воєнного чи надзвичайного стану»), тож у разі реального вчинення злочину мала бути застосована частина 3 статті 190.

Багато правових питань викликають проведені обшуки за місцем служби Віталія Шабуніна та у нього вдома, де проживає дружина та двоє маленьких дітей. Виходячи із заявленої фабули злочинів, зовсім незрозуміло, яку саме інформацію хотіло знайти ДБР у вилучених гаджетах, яка б бодай теоретично могла стосуватися цих складів злочинів. І в чому була нагальна причина проводити ці обшуки без санкції слідчого судді та без допуску запрошеного адвоката на місце обшуку?

Наведене вище красномовно свідчить про підвищену увагу до вказаного кримінального провадження, в якому ДБР грубо порушує закон, і про те, що ці дії  вчиняються з іншою метою, аніж задеклароване ДБР встановлення обставин щодо злочину. Натомість такі дії ДБР мають ознаки вибіркового переслідування Віталія Шабуніна – ймовірно, через його публічні критичні висловлювання щодо дій влади.

Правозахисні організації ініціативи «Трибунал для Путіна» нагадують, що «cвобода вираження  поглядів … становить одну з основних  підвалин  демократичного  суспільства  й  одну  з принципових  умов  його  розвитку  та  умов  самореалізації кожної особи.  Свобода вираження поглядів стосується не  лише  тієї  “інформації” чи тих “ідей”,  які отримані належним  чином або розглядаються як необразливі чи незначні,  а й  тих,  що викликають   образу,   обурення  або  неспокій.  Такими  є  вимоги  плюралізму,  терпимості й широти поглядів,  без яких “демократичне  суспільство”  неможливе» (пункт 41 рішення у справі «Лінгенс проти Австрії»).

Члени Ініціативи «Трибунал для Путіна» рішуче засуджують використання правоохоронних органів для політично мотивованого переслідування Віталія Шабуніна, яке вже сьогодні має низку видимих недоліків і порушень, закликають українську владу дотримуватися стандартів верховенства права, а не наслідувати практики російської репресивної системи, воєнні злочини якої документують наші організації.

  • Олександр Павліченко, виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини;
  • Олександра Матвійчук, голова Центру громадянських свобод;
  • Юлія Богдан, директорка громадської організації «Центр досліджень правоохоронної діяльності»;
  • Олена Кравченко, виконавчий директор МБО «Екологія – Право – Людина» (ЕПЛ);
  • Дмитро Рева, директор ГО “Правозахисна Група “СІЧ”;
  • Євген Захаров, директор ГО “Харківська правозахисна група”.

Фото: Українська правда.

Назад
Попередня
buttons