ЗВЕРНЕННЯ ДО ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ ЩОДО НАДАННЯ СТАТУСУ БІЖЕНЦЯ ГРОМАДЯНАМ БІЛОРУСІ
Президентові України Петрові Порошенку
ЗВЕРНЕННЯ
Шановний пане Президенте!
Цим висловлюємо Вам свою повагу та звертаємося з наступним.
Уже чотири роки поспіль 4 серпня громадські організації України приєднуються до висловлення підтримки та солідарності з громадянським суспільством Білорусі. Вибір саме цього дня пов’язаний із датою арешту відомо білоруського правозахисника Алєся Бєляцького. І хоча Алєсь уже на свободі, ситуація з правами людини в Білорусі з кожним роком тільки погіршується.
Зокрема, Білорусь лишається єдиною європейською країною, де застосовується смертна кара. Громадяни в цій країні сидять у тюрмах за політичні погляди (наприклад, після протестів, що супроводжували попередні вибори президента у 2010 році, в ув’язненні залишається 6-ро осіб), стабільно обмежуються права та свободи. Просто за підтримку Майдану або висловлення своїх поглядів, відмінних від офіційної «лінії партії», активісти отримують обвинувачення в «екстремізмі» (до 15 років позбавлення волі) або навіть «тероризмі» (25 років позбавлення волі або смертна кара). Правозахисників із інших країн, в тому числі з України, які підтримують громадянське суспільством Білорусі та діють на захист прав людини в цій країні, депортують та забороняють в’їзд до Білорусі на тривалі терміни.
Утім, навіть за цих умов правозахисники та активісти продовжують роботу. У Білорусі діють громадські ініціативи та активні молоді люди: художники та музиканти, мислителі та поети. Міжнародний день солідарності з громадянським суспільством Білорусі – це день солідарності саме з ними, людьми які не втрачають віри та мужності, які борються за свої переконання.
Цей день тим більше важливий, що білоруські громадські активісти та правозахисники завжди стають пліч-о-пліч з українцями у нашій боротьбі за демократичні цінності та повагу до людської гідності. Ім’я Михайла Жизневського відоме всій Україні, він став одним із перших Героїв Небесної Сотні, але був далеко не єдиним громадянином Білорусі, який підтримав Євромайдан. Сьогодні десятки білорусів борються за цілісність України на сході. На території Російської Федерації в ув’язненні перебуває 23-річний громадянин Білорусі Кирилл Сілівончик, який отримав 2 роки колонії де-факто за підтримку України в соцмережах.
В Україні перебуває чимало громадян Білорусі, які в різні роки змушені були залишити свою батьківщину через страх переслідування. Переважна більшість із них, звертаючись за захистом в Україні, одержують цинічні необґрунтовані відмови в статусі біженця або наданні додаткового захисту. Ту чи іншу форму захисту отримали лише одиниці, та й то тільки після «каруселі» судових оскаржень.
Системні проблеми в роботі Державної міграційної служби України в сфері надання притулку іноземним громадянам стають неприступною скелею на шляху цих людей до безпеки і свободи. Заради справедливості варто зауважити, що не лише громадяни Білорусі стикаються з проблемами в отриманні статусу біженця в Україні — вони стосуються громадян усіх без винятку країн. Утім, йдеться тут не лише про недоліки діяльності Міграційної служби, а й про відсутність політичної волі на найвищому державному рівні.
Такий стан речей зовсім не відповідає образу Іншої країни, яку ми всі намагаємося будувати.
Відтак, звертаємося до Вас, пане Президенте, з проханням озвучити публічно Вашу позицію щодо питання надання статусу біженця чи інших форм захисту громадянам Білорусі, а також сприяти наданню відповідного статусу тим, хто змушений шукати в Україні прихистку через страх переслідування на батьківщині, у тому числі, за підтримку Майдану чи активну позицію щодо подій на сході України.
З повагою та вірою в те, що будемо почуті
Центр Громадянських Свобод
ВБФ “Право на захист” в партнерстві з HIAS
Проект “Без кордонів” ГО “Центр Соціальна Дія”
Євромайдан SOS
Контактна особа: Марія Томак, Центр Громадянських Свобод 0672464343