30.01.2020

Звернення правозахисників про необхідність терміново прийняти закон про воєнніх злочинців

Правозахисні організації вже шостий рік поспіль займаються документуванням воєнних злочинів та злочинів проти людяності, які є наслідком окупації Криму та веденням Росією гібридної війни на Донбасі. Однією із суттєвих перешкод у встановленні справедливості у цих справах є застарілий Кримінальний кодекс України. 

Існуюче законодавство не дає можливості органам національного розслідування та національній судовій системі кваліфікувати ці дії як міжнародні злочини, що не мають термінів давності, що є важливим в контексті  поданих Україною міжнародних позовів проти Російської Федерації.

Чинний Кримінальний кодекс України не передбачає відповідальності за злочини проти людяності, а виписані в ньому склади воєнних злочинів не відповідають вимогам міжнародного гуманітарного та міжнародного кримінального права. Ця триваюча ситуація призвела до того, що протягом кількох років пов’язані з наслідками збройної агресії кримінальні провадження замість статтями за міжнародні злочини були відкриті за іншими статтями (наприклад, вчинення теракту, розбій або згвалтування). 

Вирішити цю проблему покликаний розроблений правозахисниками, науковцями та народними депутатами законопроект “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо імплементації норм міжнародного кримінального та гуманітарного права” (р.н. 2689). Його ухвалення створює можливості для адекватного та ефективного кримінального переслідування у рамках правової системи України осіб, які вчинили так звані основні злочини за міжнародним правом. 

Правозахисні організації вважають, що цей законопроект потребує невідкладного ухвалення парламентом для ефективної протидії безкарності у масових порушеннях прав людини, жертвами яких стали тисячі людей у розпочатій Росією гібридній війні.

З огляду на викладене, просимо учасників Погоджувальної ради 3 лютого 2020 року включити у порядок денний  найближчої сесії Верховної Ради України проект Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо імплементації норм міжнародного кримінального та гуманітарного права” (р.н. 2689). 

Платформа “Правозахисний порядок денний” – неформальна коаліція правозахисних організацій, що працюють у сфері моніторингу,  аналізу та розробки законодавства відповідно до основних засад прав людини та основоположних свобод. Учасниками Платформи виступають Українська Гельсінська спілка з прав людини, Харківська правозахисна група, Центр громадянських свобод, Amnesty International в Україні, Центр прав людини ZMINA, Центр досліджень правоохоронної діяльності, Проект “Без кордонів”, Євромайдан SOS. Координацію роботи платформи здійснює Центр громадянських свобод. Контакти для зв’язку: human.rights.agenda.ua@gmail.com

 

Центр громадянських свобод

Центр прав людини ZMINA 

Східноукраїнський центр громадських ініціатив

Луганський обласний правозахисний центр «Альтернатива»

Центр політико-правових реформ

Регіональний центр прав людини

Харківська правозахисна група

Українська Гельсінська спілка з прав людини

Громадський холдинг «ГРУПА ВПЛИВУ» 

Українська правова консультативна група

Назад
Попередня Наступна
buttons