06.04.2022

Євромайдан SOS та Асоціація правників України передали БДІПЛ ОБСЄ cпільне інформаційне подання про воєнні злочини Росії в Україні за “Московським механізмом” ОБСЄ

Після 24 лютого 2022 року, коли розпочалася нова фаза війни Росії проти України, одна з найпотужніших волонтерських ініціатив України – Євромайдан SOS, відновила свою роботу в повному обсязі.

Одним з напрямків нашої роботи стала мобілізація волонтерів щодо збору свідчень про воєнні злочини армії Російської Федерації. 

Наше інформаційне подання до ОБСЄ – це інформація про умисні вбивства, катування або нелюдське поводження, умисний напад на цивільні обʼєкти: міста, села, житлові будинки або будівлі, умисне завдання ударів по будинках, призначених для цілей релігії, освіти, мистецтва, науки або благодійності, історичним пам’яткам, госпіталям та місцям зосередження хворих та поранених, примус громадян протилежної сторони до участі у військових діях проти їхньої власної країни, умисне вчинення дій, які наражають цивільне населення на голод, в якості способу ведення війни шляхом позбавлення його предметів, необхідних для виживання, включаючи умисне створення перепон для надання допомоги, як це передбачено у Женевських конвенціях, у Донецькій, Дніпропетровській, Запорізькій, Київській, Луганській, Сумській, Харківській, Херсонській, Чернігівській областях.

“Зібрані дані свідчать про системний та широкомасштабний характер вчинення воєнних злочинів. Серед них унікальні свідчення, які зібрали волонтери-документатори Євромайдан SOS. Вони описують брутальні та жорстокі дії: вбивства цивільних, розстріли автівок з людьми та дітьми, які намагалися евакуюватися, тримання у заручниках сотень людей, які змушені були жити понад місяць у нелюдських умовах, обстріли житлових будинків, культурних пам’яток, об’єктів цивільної та критичної інфраструктури” – коментує подання адвокатка, викладачка Марія Цип’ящук.

Нагадаємо, що «Московський механізм» – це процедура, яка встановлена в межах ОБСЄ та дозволяє розгортання короткострокової міжнародної місії задля встановлення фактів для вирішення конкретної проблеми з правами людини в регіоні ОБСЄ.

“Весь світ переконався, що війна, яка агресивно ведеться Росією проти України не обмежується суто військовими цілями. Російське військове командування та вище політичне керівництво відкрито демонструють, що військові дії направлені саме на знищення України, її культури та населення, яке завжди прагнуло миру. Всі ці воєнні злочини, безумовно, будуть розслідувані, і вже не виникає сумніву, що відповідальність безумовно настане” – переконаний радник судової практики Олексій Колток.

Варто додати, що З березня 2022 року 45 держав-учасниць ОБСЄ, зокрема, Україна, “Московський механізм” ОБСЄ щодо вторгнення РФ. За рішенням держав-учасниць ОБСЄ “Московський механізм” був активований з метою «дослідження впливу на права людини і гуманітарних наслідків вторгнення Російської Федерації і війни, підтримуваних Білоруссю, на народ України, в межах міжнародного визнаних кордонів і територіальних вод України». 

Група міжнародних експертів повинна реалізувати такі завдання:

  • встановлення фактів та обставин, пов’язаних з можливими порушеннями зобов’язань, взятих в рамках ОБСЄ, та порушень і зловживань міжнародного права з прав людини і міжнародного гуманітарного права;
  • встановлення фактів і обставин щодо можливих воєнних злочинів і злочинів проти людяності, зокрема, умисні і невибіркові напади проти цивільних осіб і цивільної інфраструктури, а також збір, консолідація і аналіз інформації з метою представлення її в рамках відповідних механізмів притягнення до відповідальності, а також національних, регіональних і міжнародних судах чи трибуналах, що мають чи матимуть у майбутньому юрисдикцію щодо цих питань.

Місія, створена згідно з “Московським механізмом”, розпочала роботу 15 березня 2022 року. 

Над поданням до ОБСЄ працювали: Олексій Колток, Маргарита Колток, Єлизавета Герасимчук, Марія Цип’ящук, Владислав Єгоров, Вероніка Греца, Юрій Кабанов, Юрій Білоус, Дмитро Гладкий, Юлія Топал, Михайло Процайло, Наталія Чоп, Олександра Нессонова, Видай Тетяна.

Назад
Попередня Наступна
buttons