Відкрита заява учасників платформи CivilMPlus та європейських громадських організацій щодо надання Україні статусу кандидата у члени ЄС
Учасники міжнародної незалежної платформи громадянського суспільства CivilMPlus і європейські, зокрема українські, громадські організації, що підписалися нижче, заявляють про свою підтримку надання Україні статусу кандидата в члени Європейського Союзу і закликають країни-члени ЄС винести позитивне рішення щодо заявки України на його отримання.
Співпраця України та Європейського Союзу розпочалася понад 28 років тому з моменту підписання Угоди про партнерство та співробітництво, тривала в рамках Європейської політики сусідства та досягла своєї найактивнішої фази у 2014 році з підписанням Угоди про Асоціацію. У 2013-2014 роках українське суспільство зробило свій вибір на користь свободи, демократичних цінностей та європейського шляху розвитку – про це свідчать протести, що увійшли до історії як “Революція Гідності”. З 2014 року, особливо з 24 лютого 2022 року, українці продемонстрували свою готовність захищати цей вибір навіть ціною власних життів. Попри складнощі, спричинені російською агресією та завдяки міжнародній підтримці, Україна продемонструвала за останні 8 років значний прогрес на шляху розвитку демократичних інституцій, громадянського суспільства та проведення реформ. З 2014 року Україна досягла значного успіху в приведенні свого законодавства у відповідність до стандартів ЄС та реформ у найрізноманітніших сферах: від енергетики та транспорту, децентралізації влади, прав людини та рівності, до судової системи та запуску антикорупційних механізмів.
Ми вважаємо, що ці успіхи у реформах дають достатню основу для офіційного надання Україні статусу країни-кандидата у члени ЄС. Україна не очікує винятків у зв’язку із війною. Героїчне протистояння українців збройній агресії з боку Російської Федерації є серед іншого свідченням прихильності до цінностей демократії та європейських ідеалів, відступитися від яких український народ не готовий навіть перед загрозою смерті. Необхідність захисту незалежності та права на самовизначення посилила активний розвиток громадянського суспільства та структур самоврядування, – інститутів, розвиток яких зазвичай потребує більш тривалого часу в період трансформації, та є запорукою стабілізації демократичних основ держави.
Надання статусу кандидата дає Україні зелене світло для проведення амбітних та всебічних реформ у тісній співпраці з ЄС. Тривалість цього процесу багато в чому залежить від України. Водночас стимули, що надаються статусом кандидата, сприятимуть продовженню реформ і дадуть нинішнім країнам-членам ЄС сильного, прогресивного, демократичного сусіда, що поділяє правові цінності спільного європейського простору.
Підтримка реформ в Україні з боку ЄС та визначення передумов для початку переговорів про майбутній вступ до ЄС – важливий і необхідний сигнал для молодої демократії, яка виявилася об’єктом постколоніальної політики з боку сусіднього авторитарного режиму РФ.
Надання статусу кандидата надасть нового вагомого імпульсу реформам в Україні, стане сигналом для інвесторів і допоможе спростити повоєнне відновлення країни. Посилення внутрішньої економічної та політичної стабільності України зменшить розміри необхідної фінансової допомоги ЄС для України надалі. При цьому статус кандидата не передбачає додаткового отримання коштів із бюджету ЄС.
Позитивна відповідь щодо України продемонструє надійність, послідовність та чітку перспективу підтримки Європейською спільнотою країн, які обрали демократичний шлях розвитку, та загалом дозволить зміцнити демократичні тенденції у Східній та Південно-Східній Європі. Тим самим з’явиться позитивний прецедент, що мотивує до дії демократичні та опозиційні сили у Росії та Білорусі.
Надання статусу країни-кандидата для України – це практичне утвердження ЄС готовності мирним шляхом позначити свою єдність та неприйняття мови ультиматумів та шантажу щодо своєї зовнішньої та внутрішньої політики.
Неурядові організації європейського, включаючи й українське, громадянських суспільств впевнені, що невідкладне надання Україні статусу кандидата в члени Європейського Союзу є правильним та дієвим сигналом для демократичних та проєвропейських сил всієї Східної Європи та позитивно вплине на розвиток та посилення самого ЄС у майбутньому.
Організації, що підписалися під цією заявою:
DRA e.V. (Німеччина)
International Partnership for Human Rights (Бельгія)
MEMORIAL Deutschland e.V. (Німеччина)
Truth Hounds (Україна)
Гельсінський фонд з прав людини (Польща)
Європейська громадянська асамблея (AEC, Франція)
Країна вільних людей (Україна)
Українська Гельсінська спілка з прав людини (Україна)
Харківська правозахисна група (Україна)
Центр громадянських свобод (Україна)
Центр громадських ініціатив “Ідеї змін” (Україна)