УКРАЇНСЬКІ ГРОМАДЯНИ В АНЕКСОВАНОМУ КРИМУ ПІД ЗАГРОЗОЮ ЧЕРЕЗ НОВІ ЗАКОНОПРОЕКТИ ПО РФ ПРО КРИТИКУ ВЛАДИ
Українські громадяни в анексованому Криму під загрозою через нові законопроекти по РФ про критику влади
Законопроекти про критику влади та поширення “недостовірної” інформації відкриють нові можливості для переслідування українських громадян у Криму і становлять серйозну небезпеку для свободу інтернету на півострові. Про це заявляє Коаліція “За вільний інтернет”.
Законопроекти № 606593-7, №606594-7, № 606595-7 та № 606596-7 були прийняті у третьому читанні Державною Думою РФ 7 березня 2019 року. Ними пропонується внести зміни до відповідних законів, які регулюють сферу поширення інформації, інформаційних технологій, ЗМІ та адміністративної відповідальності за правопорушення. Законопроекти вводять покарання за поширення недостовірних новин в ЗМІ та інтернеті, а також за «явну неповагу» до суспільства, представників влади та державних символів.
Експерти Коаліції наголошують, що положення цих законопроектів суперечить міжнародним стандартам захисту свободи слова та інформації. Формулювання, які в них використовуються, допускають широке і вільне тлумачення, що створює загрозу непропорційного тиску з боку правоохоронних органів та обмеження свободи вираження поглядів. Види адміністративної відповідальності, які нестимуть потенційні правопорушники, непропорційно обтяжливі. Суми штрафів за «розповсюдження недостовірної інформації» чи «неповагу в непристойній формі до держави чи органів влади РФ» сягатимуть у середньому від 450 до 4500 доларів.
Експертка Коаліції Ірина Сєдова налогошує, що ці законопроекти несуть особливу небезпеку для мешканців півострова Крим, який з часів незаконної анексії перебуває під де-факто контролем РФ. «Публікації користувачів інтернету в Криму, навіть у закритих групах, з критикою влади РФ, незгодою з окупацією півострову чи за поширення інформації з українських інформаційних ресурсів, які зазвичай розглядаються РФ як «недостовірні», потенційно стануть передумовою для ще більшого тиску і переслідування», – заявляє Ірина Сєдова.
Коаліція “За вільний інтернет” звертається до української влади та міжнародного співтовариства із закликом захистити мешканців окупованого Криму від нових утисків свободи вираження поглядів з боку Російської Федерації. А також вимагає від РФ припинити наступ на свободу слова в інтернеті.
Коаліція «За вільний Інтернет» була створена у травні 2018 року у відповідь на постійні спроби влади обмежувати Інтернет, блокувати веб-сайти та регулювати Інтернет без врахування принципу верховенства права. Коаліція об’єднала правозахисні організації та фахівців для забезпечення дотримання стандартів прав людини в Інтернеті. До Коаліції входять ГО «Платформа прав людини», ГО «Лабораторія цифрової безпеки», ГО «Центр інформації про права людини», ГО «Кримська правозахисна група», ГО «Центр громадянських свобод», Представництво Freedom House в Україні та Микола Костинян.