У Білорусі почалася нова атака на журналістів і правозахисників
16 лютого 2021 року, Київ
Ранок 16 лютого в Білорусі почався з чергової хвилі переслідувань журналістів. Уже о 7:26 ранку про візит силовиків повідомив керівник Білоруської асоціації журналістів Борис Горецький. Очевидно, що силовикам вдалося проникнути до квартири Горецького, бо після цього журналіст перестав виходити на зв’язок.
Через кілька хвилин “завітали” й до глави Білоруської асоціації журналістів Андрія Бастунця. Згодом з’ясувалося, що журналіста забрали співробітники ГУВС. Що саме пред’являється керівнику БАЖ — не повідомляється. Також “невідомі” прийшли й до заступника голови організації Олега Агєєва.
Саме БАЖ на Глобальної конференції зі свободи ЗМІ 2020 опублікувала інформацію про грубі порушення прав журналістів за три місяці білоруських протестів, яких налічується близько 400 випадків, включаючи побиття, затримання, арешти, псування і вилучення техніки, несправедливі судові рішення.
Обшуки пройшли й в домівках регіональних журналістів. Зранку силовики увірвалися в помешкання гомельських журналістів Лариси Щирякової та Анатолія Готовчиця. Слідчі нібито проводять обшук в рамках кримінальної справи.
У Могильові обшук проводиться на квартирі журналіста-фрілансера Алеся Буракова-молодшого, а також правозахисників та співробітників правозахисного центру “Вясна” Бориса Бухеля, Олексія Колчина і Андрія Полуда. Аналогічні обшуки пройшли у керівника мозирського відділення “Вясни” Володимира Телепуна, керівниці Свєтлогорського відділення Олени Маслюкової. А кілька хвилин тому стало відомо про початок обшуку в мінському офісі “Вясни” і квартирі мінської правозахисниці Наталії Сацункевіч. Ще відомо про обшук у прес-секретаря Білоруського “Будинку прав людини ім. Бориса Звозкова” Євгенії Паращенко.
Центр громадянських свобод із самого початку протестів в Білорусі висловлює солідарність і підтримку громадській і правозахисній спільноті в рамках ініційованої ним міжнародної кампанії #BelarusWatch. Українські правозахисники, журналісти, волонтери і активісти, як ніхто інші знають, що таке переслідування і тиск у відповідь на захист прав і свобод.
Ми вимагаємо негайного припинення тиску на наших колег. Обшуки, допити й арешти є нічим іншим як методами залякування та перешкоджання роботі правозахисників і журналістів, які проводяться з метою приховування масових порушень прав людини і серйозних злочинів із боку білоруської влади.
Ми звертаємося до української влади, і зокрема, закликаємо Міністерство закордонних справ України, а також народних депутатів-членів Комітету з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва та міжфракційного депутатського об’єднання “За демократичну Білорусь” здійснити усі можливі негайні дії для захисту громадського сектору в Білорусі.