07.07.2020

Щодо випадків непропорційного застосування сили правоохоронцями

Заява Центру громадянських свобод щодо випадків непропорційного застосування сили правоохоронцями під час охорони громадського порядку на мирних зібраннях

Захист свободи мирних зібрань в умовах ескалації соціальної напруги завжди є викликом для органів влади, і в першу чергу для правоохоронців. До дій поліції під час їхньої роботи на акціях, протестах, демонстраціях та мітингах прикута особлива увага учасників/ць, а також суспільства в цілому. Поведінка людей на зібранні може змінюватися залежно від відносин між учасниками та поліцією і залежати від сприйняття людьми легітимності ролі поліції в забезпеченні проведення зібрання. 

Відправною точкою для поліції при охороні правопорядку має бути сприяння проведенню заходу. Це завдання може вирішуватися за допомогою діалогу, переговорів та інших форм комунікації. Однак у деяких обставинах може виникнути необхідність застосувати силу.  Будь-яке застосування сили поліцією може мати негативний вплив на поведінку учасників та підвищити ймовірність виникнення заворушень в різних частинах зібрання, і тому завжди має бути винятком, а не нормою. У випадку, коли застосування сили є необхідним, воно має бути також пропорційним і обмежуватись мінімально необхідними діями, що забезпечать відновлення порядку [1]

Під час протестних акцій, що відбулися у Києві 15 та 17 червня, незалежні спостерігачі групи ОЗОН [2] здійснювали моніторинг забезпечення свободи мирних зібрань та проаналізували події за зібраними даними безпосередньо на місці, а згодом у соціальних мережах.

15 червня біля Шевченківського районного суду міста Києва відбулося зібрання на підтримку Сергія Стерненка, під час якого відбулися затримання. Деякі із учасників зібрання намагалися прорватися через кордон поліції до місця утримання затриманих. Спостерігачам не вдалося зафіксувати, які саме дії вчиняли учасники зібрання, яких було затримано вже поблизу спецтранспорту поліції. Тим не менше, опубліковані в ЗМІ фото та відео дозволяють стверджувати, що частина затримань супроводжувалися непропорційним застосуванням сили, зокрема і у випадку, коли вони вже не чинили спротиву [3]. 

17 червня відбулося зібрання, організоване “Партією Шарія”. На сюжеті журналістів ТСН було зафіксоване незаконне застосування сили з боку двох поліцейських, під час затримання осіб, які рухалися поруч із колоною прихильників Шарія [4]. Із відеозапису видно, що один поліцейський наносить людині, яку намагається затримати, декілька ударів кулаками в голову, стоячи у неї за спиною. Після струменю перцевого газу з боку іншої особи, поліцейський відходить в сторону. А інший поліцейський наносить удар людині, яку намагалися затримати, ногою в голову [5].

У своїх рішеннях за статтею 3 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод Європейський суд з прав людини зазначає, що «відповідно до практики Суду стаття 3 Конвенції не забороняє застосування фізичної сили з метою затримання. Проте така сила може застосовуватися тільки за необхідності та не повинна бути надмірною». Оцінка пропорційності застосування сили є доволі складним процесом, адже треба брати до уваги багато чинників, серед яких рівень фізичної підготовки особи, яку затримують, наявність опору з її боку, загальний стан її здоров’я, тяжкість вчиненого правопорушення, тяжкість отриманих тілесних ушкоджень тощо. 

З огляду на вищевикладене варто зазначити, що недоречне, надмірне або незаконне застосування сили правоохоронними органами порушує основні свободи і захищені законом права, підриває відносини між поліцією і суспільством та може стати причиною заворушень [6].

В умовах соціальної напруги та зростання протестної активності у суспільстві, правоохоронці не повинні своїми діями сприяти ескалації насильства, посиленню недовіри до правоохоронної системи та державних інституцій в цілому. 

Центр громадянських свобод закликає провести ефективне, незалежне і швидке службове розслідування щодо зазначених інцидентів та вжити усіх заходів задля превентивної протидії можливим випадкам непропорційного застосування сили з боку працівників поліції. 

Довідково: Діяльність Центру громадянських свобод спрямована на захист прав людини та утвердження демократії в Україні та регіоні ОБСЄ. Організація відома своєю роботою із вдосконалення законодавства, впровадження практик громадського контролю, проведення освітніх заходів та захисту переслідуваних людей на окупованих територіях Криму і Донбасу. Організація широко залучає звичайних людей до правозахисної роботи через створені нею правозахисні кампанії та волонтерські ініціативи.            

Контакти: ccl.org.ua@gmail.com 

 

_________________________________________________________________________

Використані джерела

1) Права людини і забезпечення правопорядку під час публічних зібрань. Керівництво. – С.35-36.

2) Група громадського спостереження “ОЗОН” була створена у січні 2013 року Центром Громадянських Свобод для інституціоналізації системи громадського контролю в Україні. Особливістю її функціонування є широке залучення на волонтерських засадах звичайних громадян до участі в громадському контролі незалежно від їх спеціалізації та попереднього досвіду. ОЗОН ставить собі за мету удосконалення роботи органів влади у сфері забезпечення прав та свобод людини через організацію системи контролю за їх діяльністю, а також популяризацію ідей громадського контролю за владою серед українського суспільства. Детальніше: http://ozon.monitoring.tilda.ws/

3) Фото Сергія Нужненка: https://twitter.com/radiosvoboda/status/1272500709473296385?s=09

4) На відеозаписі, опублікованому “Українським наступом” зафіксовано, що частина осіб нападали на учасників колони із застосуванням перцевих балонів.: https://t.me/ukrnastup/388895

5) https://tsn.ua/video/video-novini/sutichki-ta-gazovi-shashki-yak-prohodyat-protesti-v-uryadovomu-kvartali.html

6) Пункт 171 Керівних принципів по свободі мирних зібрань БДІПЛ/ОБСЄ.

Назад
Попередня Наступна
buttons