23.05.2019

Родичі заручників Кремля та правозахисники звернулися до Президента Володимира Зеленського щодо першочергових дій

Родичі заручників Кремля та правозахисники звернулися до Президента Володимира Зеленського щодо першочергових дій

Шановний Володимире Олександровичу,

Ми, родичі заручників Кремля, що знаходяться на території РФ, в окупованому Криму та на Донбасі, а також правозахисники, які опікуються долями українських заручників Кремля звертаємося з наступним.
З величезною надією ми сприйняли Вашу переможну промову 21 квітня 2019 після оголошення даних екзит-полу. У своєму зверненні до народу України Ви наголосили, що питання звільнення політв’язнів та військовополонених – в пріоритеті у Вас, як майбутнього Президента України. Це означає, що держава не припинить, і навіть посилить свою участь у процесах звільнення українських заручників Кремля. Висловлюємо щиру вдячність за увагу до долі наших рідних та закликаємо Вас зробити все можливе, аби шанс налагодити перемовини з Російською Федерацією не був втрачений, а ми дочекалися повернення наших рідних.

З 2014 року, здійснюючи послідовні акти агресії, Російська Федерація започаткувала та продовжує практику переслідувань українських громадян за політичними мотивами. Приблизно 100 українських громадян стали жертвами переслідувань та незаконних ув’язнень на території Криму (після окупації), території Російської Федерації та навіть Білорусі. Українців заарештовують за сфабрикованими справами, звинувачують у тероризмі, організації диверсій у Криму, шпигунстві та інших злочинах. Впевнені, вам відомі деякі прізвища зі списку ста – Олег Сенцов, Володимир Балух, Микола Карпюк, Станіслав Клих, Євген Панов, Павло Гриб та багато інших. Метою цих переслідувань є залякування громадян України, антиукраїнська пропаганда в Росії та світі, спроби нівелювати проукраїнські настрої в Криму та, виправдовуючи акти агресії, окупацію Криму, продемонструвати кримчанам начебто існуючу небезпеку з боку України та українських громадян, нав’язати думки про начебто спроби українських спецслужб здійснювати терористичні акти з метою помсти. Окупаційна влада Криму хоче створити ілюзію, що безпека кримчан можлива лише в умовах приналежності Криму до Росії. Наші рідні стали жертвами російської системи лише тому, що вони українці. Їх справи сфабрикували, а російська пропаганда проголосила їх українськими терористами, диверсантами, шпигунами. За ці роки нам вдалося заручитися підтримкою США, Європейського союзу, Великої Британії, Туреччини, таких організацій як ООН, ОБСЄ, ПАРЄ, Європарламент, але навіть увага до проблеми і вимоги цих країн та організацій не змусили Російську Федерацію звільнити незаконно ув’язнених українських громадян. Навпаки. Наші рідні піддавалися жорстоким тортурам на окупованих територіях України та в Росії: їх душили, катували за допомогою електричного струму, здійснювали інші форми жорстокого насилля.

Не менш жахливою є ситуація з військовими та цивільними яких було не затримано (щонайменше 119 осіб), яких бойовики тримають у підвалах окупованих частин Луганської і Донецької областей. Серед них є наші солдати, захисники, які перебувають в полоні більше чотирьох років і чекають на дії держави з їхнього визволення , де умови утримання нічим не поступаються середньовічним, а постійні погрози та нелюдське поводження змушує нас жити у постійному страху за життя наших рідних. Критичним є повне блокування зв’язку з рідними: останні два роки незаконно затримані на Донбасі не мають можливості зателефонувати своїм рідним або навіть написати і передати листи через Міжнародний Червоний Хрест.

Практикою, що широко застосовується, стали викрадення, насильницькі зникнення, тортури задля отримання неправдивих доказів провини та жорстоке і принижуюче гідність поводження з людьми. Російська судова система застосовується як політичний інструмент для розправи з тими, хто виступає проти окупації та незаконної анексії Кримського півострова Росією, хто захищає українські землі на сході країни. Списки українських громадян, які незаконно затримуються РФ постійно поповнюються новими прізвищами.
У ці дні ми стали свідками серії призначень нової президентської адміністрації. І зараз перебуваємо в очікуванні публікації імен, які опікуватимуться гуманітарним блоком, у тому числі, відповідатимуть за питання, пов’язані зі звільненням незаконно утримуваних Росією осіб.

На жаль, в Україні, на фоні майже повної відсутності інституційної пам’яті, кадри досі вирішують якщо не все, то багато що. І очевидним є вакуум у питанні звільнення заручників і в’язнів, який сформував відхід від влади попередньої команди. Саме тому ми, родини заручників і в’язнів Кремля та правозахисні організації, оприлюднюємо це звернення саме зараз.

За повідомленням офіційного сайту Президента України, “Володимир Зеленський запропонував провести окрему розмову з представниками команди попереднього Глави держави з цього питання”. Ми звертаємося до Володимира Зеленського із закликом враховувати в кадровій та іншій політиці, спрямованої на звільнення незаконно утримуваних осіб, не лише думку та досвід колишніх урядовців, а й родин незаконно утримуваних осіб та громадських організацій, які займаються відповідною проблематикою вже протягом 5 років.
У цьому зверненні викладені ключові принципові для нас позиції.

Сподіваємося, що новообраний президент, декларуючи свою орієнтованість на думку громади, нас почує.
Шановний Володимире Олександровичу, в контексті необхідності повернення українських полонених Кремля додому, та підтримки їх та їхніх родин до моменту звільнення, просимо Вас підтримати запропоновані нижче дії, які, ми віримо, сприятимуть звільненню наших рідних:

– Запровадити посаду Уповноваженого Президента з питань звільнення заручників Кремля. Ця людина та її команда працюватимуть над розробкою стратегії звільнення як українських заручників, яких утримують в ОРДЛО, так і тих, кого утримують в Криму та РФ. Уповноважений відповідатиме за пошук шляхів звільнення заручників, створення гуманітарної переговорної платформи щодо звільнення заручників, залучення за потреби іноземних експертів, національних лідерів і лідерів думок для участі в переговорному процесі, сприятиме виконанню заходів з забезпечення державної підтримки заручників та їх родин. Проект повноважень та зони відповідальності даної посадової особи готовий.

– Створити Координаційну Раду з питань звільнення заручників при Адміністрації Президента, яка об’єднає відповідні міністерства, відомства, служби, громадські та правозахисні організації, які працюють за напрямом підтримки та звільнення українських заручників Кремля. Цей орган підвищить ефективність роботи всіх учасників даних процесів та консолідує навколо виконання Стратегії підтримки та звільнення заручників. Проект положення про роботу такої ради вже готовий.

– Публічно підтримати законопроект «Про правовий статус і соціальні гарантії осіб, які незаконно позбавлені волі, заручники, або засуджені на тимчасово окупованих територіях України та за її межами» який встановлює статус заручника та гарантує державну підтримку заручникам і їх родинам.

– Сприяти удосконаленню санкційної політики України відносно Росії та її громадянових осіб, які причетні до незаконного ув’язнення, катувань та інших форм переслідувань заручників Кремля.

– Підтримати міжнародні санкції, а також просування на рівні ЄС ухвалення EU Global Human Rights Act для створення тиску на російських високопосадовців, які керують репресивною системою утисків прав та свобод, направленою проти українських громадян.

– Публічно підтримати законопроект №9438 про зміни до Кримінального кодексу України, який встановлює відповідальність за злочини проти людяності, а також приводить положення щодо воєнних злочинів у відповідність до міжнародного права.

Ми, родичі «заручників Кремля», що стали жертвами агресивної політики Росії, правозахисники, просимо Вас допомогти нам протистояти нахабному і повсюдному порушенню базових прав людини, яке демонструє Росія. Змусити Росію припинити вести війну проти наших рідних та відпустити їх додому.

З повагою,

Об’єднання родичів політв’язнів Кремля»
Організація родичів полонених ОРДЛО «Звільнення з полону»
Медійна Ініціатива за права людини
Ukrainian Legal Advisory Group
Кримська правозахисна група
Центр громадянських свобод
Українська Гельсінська спілка з прав людини
Всеукраїнська правозахисна організація “Юридична Сотня”
Центр прав людини ZMINA
КримSOS

Назад
Попередня Наступна
buttons