Компроміс зі злом: звернення правозахисників щодо засудження Україною політики Китаю відносно уйгурів
Підписанти цього звернення стурбовані подіями в Китайській Народній Республіці та реакцією на них України.
22-го червня в Женеві понад 40 країн, зокрема Сполучені Штати, Німеччина, Сполучене Королівство, Франція, Австралія, Україна, Японія, — закликали уряд Китаю допустити Верховного комісара ООН з прав людини та інших міжнародних спостерігачів до Сіньцзян-Уйгурського автономного району. За повідомленнями, понад мільйон людей у регіоні були примусово затримані, дехто з них піддається катуванням, примусовій праці, примусовій стерилізації, сексуальному насильству.
У заяві, яку зачитала представниця Канади в ООН Леслі Нортон, ідеться про систематичне і непропорційне стеження за уйгурами та представниками інших меншин у Китаї, а також обмеження основоположних свобод, репресії проти уйгурської культури, розділення сімей.
Крім цього. держави засудили китайську політику щодо Гонконгу та порушення прав людини у Тибеті.
Пекін відкидає звинувачення в порушенні прав уйгурів
Через два дні після оголошення заяви стало відомо, що Україна відкликала свій підпис. Як пише The Associated Press, посилаючись на анонімні коментарі кількох західних дипломатів, — уряд КНР тиснув на Україну, погрожуючи заблокувати поставку 500 000 доз вакцини від Covid-19 виробництва китайської фірми Sinovac Biotech, якщо Україна не відмовиться від заяви щодо порушення прав людини у Китаї.
Ми вважаємо, що індиферентне ставлення до грубих та масових порушень прав людини є неприпустимим. Навіть якщо йдеться про ризики для власних громадян — загрозу не отримати критично важливу в час пандемії партію вакцин — нехтування принципами прав людини в обмін на певні блага від іншої держави виглядає як «компроміс зі злом».
Ураховуючи описані події, закликаємо уряд України та Президента України:
- Поновити підпис України під зверненням понад 40 держав про засудження порушень прав людини і основоположних свобод уйгурів та інших меншин у Китаї, порушень прав людини у Гонконгу, та заклик допустити міжнародних спостерігачів для розслідування згаданих порушень.
- Публічно оголосити про причини відкликання підпису.
- Не допускати непрозорості у питаннях прав людини в міжнародній політиці.
Харківська правозахисна група
Українська Гельсінська спілка з прав людини
Чугуївська правозахисна група
Громадське бюро «Правозахист»
Центр громадянських свобод
Асоціація українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів
Освітній дім прав людини — Чернігів
Фундація Відкритий Діалог
ХОФ «Громадська Альтернатива»
ГО «Інсайт»
Ромське радіо Chiriklo
Центр прав людини ZMINA
Проєкт «Без кордонів»
ГО «Гельсінська ініціатива—ХХІ»