03.04.2022

АКЦІЯ ТЕРМІНОВОЇ ДОПОМОГИ ЄВРОМАЙДАНУ SOS: ПОТРІБНА НЕГАЙНА ЕВАКУАЦІЯ ПОРАНЕНИХ ТА ХВОРИХ ІЗ МАРІУПОЛЯ


Облога Маріуполя спричинила небачену у Європі ХХI століття гуманітарну катастрофу. Вона безумовно вчергове поставить питання про недопустимість облоги населених пунктів, які з високою ймовірністю призводять до голоду, невибіркових атак, необґрунтованих руйнувань міст та надмірних страждань захищених міжнародним гуманітарним правом осіб.

Разом з тим міжнародне гуманітарне право встановлює правила, які обмежують вплив війни на осіб, що в силу обставин не можуть підсилити військовий потенціал воюючих сторін. Найпершою категорією таких осіб, щодо якої з’явилась міжнародна конвенція більш як півтора століття тому були поранені та хворі в діючих арміях. Згодом до цієї категорії захищених осіб додалися й цивільні особи.

У публічній площині найбільш видимою проблемою Маріуполя є страждання цивільного населення від постійних обстрілів та голоду. Росія регулярно відмовляє Міжнародному комітету Червоного Хреста у відкритті гуманітарних коридорів, щоб безпечно евакуювати людей із зруйнованого міста. Натомість російська армія здійснює незаконні депортації громадян України на територію Російської Федерації, що є відвертим порушенням міжнародного гуманітарного права.

Але крім цього станом на зараз проблема поранених та хворих в місті, як з числа комбатантів, так і цивільного населення, набула катастрофічного масштабу.

Як і цивільне населення, поранені та хворі, навіть якщо вони належали до складу українських збройних сил – будь-яких державних збройних підрозділів, що воюють за Україну, мають користуватися захистом за міжнародним гуманітарним правом. Для такого захисту Женевська конвенція IV пропонує створювати нейтралізовані зони для розміщення поранених (стаття 15 конвенції). Також міжнародне гуманітарне право заохочує сторони збройного конфлікту укладати угоди щодо евакуації поранених та хворих (без розподілу на цивільних чи військових) із міст в облозі. Нейтральна гуманітарна організація на кшталт Міжнародного комітету червоного хреста має сприяти у реалізації таких ініціатив.

Маріуполь став тестом на спроможність та ефективність міжнародних організацій, які не змогли зробити нічого для хворих та поранених, а також для цивільного населення, яке залишається  в Маріуполі. 

Відмовляючи Україні у зброї дальньої дії та іншому озброєнні, необхідному для звільнення тимчасово окупованих територій та захисту цивільного населення, західні держави говорять про важливість дипломатичних зусиль для вирішення цієї ситуації. Нема тоді жодного пояснення, чому через місяць часу їхні “дипломатичні зусилля” досі не дали жодного результату.

Люди вмирають. Поранені та хворі у Маріуполі не можуть більше чекати.

Євромайдан SOS закликає держави світу, міжнародні організації та Міжнародний комітет червоного хреста забезпечити вивезення з Маріуполя поранених та хворих. Це хоча б малою мірою дозволить протидіяти гуманітарній катастрофі у ще кілька місяців тому повному життя місті, яке зараз лежить в руїнах.

Євромайдан SOS закликає українську владу ще раз підняти це питання на міжнародному рівні із тим, щоб спонукати Росію виконувати нормі міжнародного гуманітарного права, а також зробити усі належні дії для порятунку хворих, поранених,  а також в цілому цивільного населення Маріуполя. 

Євромайдан SOS закликає міжнародні правозахисні організації, зокрема, Human Rights Watch, Amnesty International, Freedom House, International Federation for Human Rights (FIDH), CIVICUS, Human Rights House Foundation та інші, посилити цей заклик своїми публічними зверненнями.

Назад
Попередня Наступна
buttons