03.06.2021

Звернення правозахисного порядку денного у справі правозахисника Володимира Яворського

ВІДКРИТЕ ЗВЕРНЕННЯ ПРАВОЗАХИСНОГО ПОРЯДКУ ДЕННОГО
у справі правозахисника Володимира Яворського

12 квітня 2021 року у Мінську співробітники білоруського КДБ та правоохоронних органів провели повторний другий обшук у приватному помешканні  громадянина України, правозахисника Володимира Яворського. Перший обшук відбувся 5 квітня.  Обшук проходив у межах кримінальної справи, яка була відкрита за політичними мотивами проти дружини Володимира, білоруської правозахисниці Тетяни Гацури-Яворської. Тетяна Гацура-Яворська була затримана після першого обшуку 5 квітня, поміщена до ІТТ, а пізніше до СІЗО. Правозахисні організації визнали її політичним в’язнем. Вона була звільнена лише 15 квітня. Тривалість обшуку становила понад 3 години, під час яких було вилучено документи, мобільні телефони, ноутбуки та інше. 

По завершенню обшуку 12 квітня співробітники спецслужби наполягли на тому, що Володимир Яворський має проїхати з ними до приміщення Департаменту фінансових розслідувань Держконтролю Республіки Білорусь. Йому було відмовлено у адвокаті та повідомленні посольства України про затримання громадянина України. Під час понад 4-годинного безперервного допиту до нього застосовувалося  як психічне, так і фізичне насильство. Зокрема, йому погрожували відібрати 8-річну дитину (також громадянина України) та помістити її в інтернат без доступу рідних на найближчі кілька місяців. Протокол допиту не складався. Так само як не було й жодних документів щодо затримання. Декілька осіб, що проводили допит, навіть не представлялися. Його примушували дати неправдиві свідчення щодо діяльності дружини та своєї правозахисної діяльності.

Такі дії є грубим порушенням міжнародних стандартів щодо заборони катувань, жорстокого, нелюдського або такого, що принижує гідність, поводження. Співробітники силових структур РБ також порушили ст. 27 Конституції Республіки Білорусь, згідно з якою ніхто не повинен примушувати давати свідчення і пояснення проти самих себе, членів своєї сім’ї, близьких родичів. До того ж  Володимир Яворський не був забезпечений адвокатом, що є порушенням права на правову допомогу. 

Після допиту Яворському не було вручено протокол допиту. Його навіть не складали. Володимир був змушений підписати документ, в якому було зазначено, що він перебуває у статусі свідка і йому заборонено розповідати про невизначений перелік відомостей, що стосуються кримінального розслідування. Водночас була оголошена усна вимога покинути територію Білорусі протягом 48 годин. Про причини вислання громадянина України та про те, які правила перебування іноземних громадян та осіб без громадянства в Республіці Білорусь він порушив, не повідомлялось. Також йому повідомили про заборону в’їзду до Білорусі на 10 років. До цього часу Яворський мав вид на постійне проживання в Республіці Білорусь з 2012 року, котрий мав закінчуватися 2024 року. Йому невідомо, чи було скасовано вид на проживання.

Вислання й заборона на в’їзд до країни є втручанням у приватне та сімейне життя В.Яворського та порушує міжнародні зобов’язання Білорусі щодо поваги цього права, оскільки робить неможливими будь-які сімейні контакти його з дружиною, котрій в рамках кримінального розслідування був заборонений виїзд з Білорусі, а також із дітьми.   

Ми переконані, що органи державної влади України зобов’язані належним чином відреагувати на цю ситуацію. 

Закликаємо Міністерство закордонних справ направити ноту щодо факту кричущих порушень прав громадянина України Володимира Яворського, а також у дипломатичному порядку з’ясувати підстави для вислання громадянина України та заборони йому в’їзду на 10 років.

Просимо Офіс Генерального прокурора відкрити кримінальне провадження за фактом викрадення, перевищення службових повноважень та жорстокого поводження і оголосити підозрюваних осіб у розшук.

Довідково: Платформа “Правозахисний порядок денний” – неформальна коаліція правозахисних організацій, що займаються вирішенням системних проблем законодавства та практики для захисту фундаментальних прав людини. Учасниками Платформи виступають Українська Гельсінська спілка з прав людини, Харківська правозахисна група, Центр громадянських свобод, Amnesty International в Україні, Центр прав людини ZMINA, Центр досліджень правоохоронної діяльності, Проект “Без кордонів”, Євромайдан SOS та інші. Координацію роботи платформи здійснює Центр громадянських свобод. Контакти для зв’язку: human.rights.agenda.ua@gmail.com 

Центр громадянських свобод

Харківська правозахисна група

Центр прав людини ZMINA

Платформа прав людини

ХОФ “Громадська Альтернатива”

Асоціація УМДПЛ

Освітній дім прав людини – Чернігів

Харківський інститут соціальних досліджень 

Центр «Соціальна дія» 

Експертна група “СОВА”

Проєкт “Без кордонів”

ГО “Регіональний центр прав людини

Фундація Відкритий Діалог 

Ініціатива “Free Belarus Center”

Український центр запобігання катуванням

Український інститут з прав людини

Медійна ініціатива за права людини

ГО “Докудейс”

Донбас СОС

Українська Гельсінська спілка з прав людини

БФ “Людина і право”

Кримська правозахисна група

Назад
Попередня Наступна
buttons