15.03.2019

ПОРЯДОК ДЕННИЙ РЕФОРМИ ПРАВОСУДДЯ для кандидатів у Президенти України

Встановлення справедливості та утвердження принципу верховенства права було однією з вимог Революції Гідності. Цей запит залишається актуальним і сьогодні.

Судова реформа, яка триває протягом останніх п’яти років, не досягла бажаного: менше 1% громадян вважають її повністю успішною, а суди й надалі мають один із найнижчих рівнів довіри і підтримки серед усіх соціальних інституцій.1

Несправедливість у системі правосуддя вважають серйозною проблемою для України 89% громадян.2

Провідні громадські організації, які займаються ключовими реформами, закликають кандидатів у Президенти надати свої пропозиції щодо головних викликів реформи правосуддя

1
Виклик:
Якісне оновлення суддівського корпусу та забезпечення підзвітності судів суспільству
Запитання:

Чи готові ви довірити оновлення та очищення суддівського корпусу представникам громадськості і міжнародним експертам, та забезпечити повну прозорість цього процесу?

Чи підтримуєте ідею довірити громадськості дієвий контроль за діяльністю судів?


2
Виклик:
Гарантування політичної незалежності судової гілки влади
Запитання:
Чи гарантуєте ви відсутність політичного впливу на Конституційний Суд, Верховний Суд, Вищий антикорупційний суд та інші суди, процес призначення суддів і їх діяльність, а також невідворотність покарання за такий вплив?

3
Виклик:
Залучення громадян у здійснення судочинства
Запитання:
Чи підтримуєте запуск повноцінного суду присяжних і запровадження мирових суддів?

4
Виклик:
Забезпечення належної якості кадрів у системі слідства, прокуратури, адвокатури і суду
Запитання:
Чи ви підтримуєте підвищення стандартів підготовки правників, запровадження єдиного кваліфікаційного іспиту для правничих професій і повноцінне оновлення органів слідства, прокуратури і адвокатури?
Перелік зазначених питань не є вичерпним.
Проте хотілося б побачити чітку позицію кандидатів насамперед щодо них.
Ми закликаємо всіх кандидатів у Президенти публічно зафіксувати своє бачення щодо вирішення питань цього порядку денного
Зі свого боку готові запропонувати необхідні рішення.

У питанні очищення суддівського корпусу українці найбільше довіряють саме представникам громадськості — 47% довірили б це нам, і тільки 8% — самим суддям. 42% громадян готові довірити формування Антикорупційного суду представникам антикорупційних ГО, 41% — експертам західних країн.

Бачення громадських організацій щодо подолання цих викликів,
а також інших першочергових кроків у реформі правосуддя викладено уМаніфесті «Нова система правосуддя» і Дорожній карті реформ РПР.

Пропонуємо іншим громадським організаціям також підтримати цей порядок денний. З питаннями і пропозиціями пишіть на dejure.foundation@gmail.com.
Порядок денний підтримали:
Андрій Садовий
Дмитро Гнап
Володимир Зеленський

1 Загальнонаціональне опитування населення України «Як в Україні борються з корупцією – думка громадян», проведене Фондом «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва спільно з соціологічною службою Центру Разумкова з 19 по 25 травня 2018 року. Опитано 2019 респондентів віком від 18 років. Теоретична похибка вибірки не перевищує 2,3%. 

2 Згідно з Національним антикорупційним опитуванням, проведеним Київським міжнародним інститутом соціології в рамках програми сприяння громадській активності «Долучайся!». Дослідження проводились з липня по серпень 2018 року. Вибірка складає 10 169 респондентів, теоретична похибка вибірки складає 1%. 

Назад
Попередня Наступна
buttons