09.05.2025

«Це — важливий крок для утвердження правосуддя». Міністри закордонних справ ЄС схвалили створення Спеціального трибуналу щодо злочину агресії

9 травня 2025 року у Львові міністри закордонних справ та інші представники держав, які входять до Коаліції зі створення Спеціального трибуналу щодо злочину агресії проти України, схвалили рішення про створення спецтрибуналу.

Цей крок став логічним фіналом процесу, ініційованого у 2022 році групою українських та іноземних юристів. Наступний крок запланований на 13–14 травня в Люксембурзі: тоді, під час засідання Комітету міністрів Ради Європи, міністр закордонних справ України Андрій Сибіга передасть Генеральному секретареві Ради Європи лист із проханням підписати угоду про створення трибуналу.

Перед Трибуналом відповідатимуть ті, хто віддавав накази про напад на Україну — вищі політичні та військові керівники Росії. Йдеться щонайменше про 20 осіб.

Усі ці роки українські громадські організації просували ідею створення Спецтрибуналу на усіх можливих майданчиках, посилюючи зусилля української держави у роботі core group за участі близько 40 держав. 

У березні 2022 року Центр громадянських свобод, Харківська правозахисна група та Українська Гельсінська спілка з прав людини створили ініціативу, яку назвали «Трибунал для Путіна». У межах ініціативи задокументовано понад 86 тисяч епізодів воєнних злочинів. 

«Весь цей час світ дивився на російську агресію через призму Нюрнберзького трибуналу, де нацистські воєнні злочинці були покарані тільки після того, як впав нацистський режим. Але правосуддя не має бути виключним привілеєм переможців. Ми живемо в новому столітті й не маємо чекати як і коли закінчиться війна.  

Як з угодою про мінерали ми не бачили остаточного тексту угоди із Радою Європи. Але навіть якщо там лишилися проблеми, над вирішенням яких ми працювали, це все одно важливий крок для утвердження правосуддя», — коментує створення Спецтрибуналу щодо злочину агресії голова Центру громадянських свобод Олександра Матвійчук.

«Створення Трибуналу дозволяє адресувати первородний гріх, який привів до скоєння десятків тисяч міжнародних злочинів в ході війни Росії проти України починаючи з 2014 року. Саме злочин агресії уможливив атаки на цивільні об’єкти, завдання непропорційної шкоди довкіллю внаслідок нападів проти української території, створення мереж застінок де тортури є звичним інструментом тиску на затриманих цивільних осіб на окупованій території, сексуального насильства проти жінок і чоловіків тощо.

Саме тому так важливо мовою міжнародного кримінального правосуддя розповісти історію про розгортання масових звірств починаючи від рішення про скоєння акту агресії проти України й до триваючих зусиль щодо підтримання військових зусиль Росії в Україні», — коментує рішення співвиконавчий директор Truth Hounds та член правління Центру громадянських свобод Дмитро Коваль.

Центр громадянських свобод висловлює вдячність український урядовій команді та представникам іноземних держав й міжнародних організацій за тривалу кропітку роботу над установчими документами Спецтрибуналу, яка зробила можливою сьогоднішню подію у Львові. 

Створення трибуналу без перебільшення надає нового дихання ідеї міжнародного кримінального правосуддя та дає надію на те, що російська агресія проти України нарешті отримає гідну юридичну відповідь, а її головні винуватці — зазнають відповідальності за свої злочини проти України й міжнародної безпеки.

Закликаємо оприлюднити проєкти угод про створення Спецтрибуналу, а також якнайшвидше завершити всі необхідні формальності та усунути всі організаційні перешкоди для початку його роботи.

Назад
Попередня Наступна
buttons