15.04.2025

Діти, які з’явилися внаслідок збройних конфліктів. Олександра Романцова взяла участь у воркшопі від EuroWARCHILD

Виконавча директорка Центру громадянських свобод Олександра Романцова взяла участь у EuroWARCHILD workshop, що відбувся 10-11 квітня в Осло, Норвегія. Подія об’єднала дослідників, що вивчають досвід дітей, народжених унаслідок війни в Європі — від Другої світової до сучасних конфліктів. Спеціалісти обговорили етичні, правові та суспільні аспекти теми, щоб виробити рекомендації для політиків і практиків.

Міждисциплінарний дослідницький проєкт EuroWARCHILD спрямований на вивчення досвіду та потреб трьох поколінь дітей, народжених під час війни в Європі, щоб першочергово посилити увагу до них та їхнього психологічного стану. Організатори прагнуть об’єднати міжнародний досвід для обговорення ключових проблем сьогодення, які можуть сформувати політичну реакцію не тільки на таких дітей. А й на тих, які потрапляють в Європу в статусі біженців/шукачів притулку.

Воркшоп охоплював теми: дослідницька етика, досвід між поколіннями, мобілізація за права та визнання, соціально-правові розробки, політичні відповіді, реакція суспільства, дискурси безпеки. А підсумком семінару стала аналітична записка — база для розробки рекомендацій для європейських політиків.

Пані Олександра взяла участь у панельній дискусії на тему: «Чи можемо ми це зробити в Україні?». Разом з нею слово брали: директорка міжнародних програм/керівниця відділу міжнародних справ Save the Children Norway Нора Інгдал, спеціальна посолка з питань жінок, миру та безпеки Міністерства закордонних справ Норвегії та співголова Мережі координаторів жіночої та мирної безпеки Сігне Гілен, спеціальна представниця із захисту цивільних осіб Міністерства закордонних справ Норвегії Катрін Андерсен, незалежна консультантка з гендерної рівності, гендерно зумовленого насильства, сексуального насильства та CRSV, викладачка Женевського центру гуманітарних досліджень Лаура Паскеро, засновниця та генеральна директорка ГО Gen.Ukrainian Оксана Лебєдєва та менеджерка з комунікацій та партнерства Unity for the Future Оксана Дроздовська

«Проєкт надважливий, адже вивчає ситуацію з дітьми, що з’явилися внаслідок збройних конфліктів. Це ті, які народилися внаслідок сексуального та гендерно зумовленого насилля над жінками або через примусових чи добровільні контакти між групами, яких можна назвати ворогами. Таких прикладів дуже багато, досліджувати їх почали в Норвегії, коли були або сексуальні контакти, або навіть заміжжя між норвезькими жінками та чоловіками нацистської Німеччини.

І наразі це гостре питання буде стояти внаслідок російсько-української війни, якій вже 11 років. Такі діти тут вже з’явилися, а їхні юридичний статус і процес прийняття їх в суспільстві є дуже болючою і неоднозначною темою. Але нам заздалегідь варто про це подумати. Наприклад, діти, матері яких в період вагітності були змушені виїхати з Маріуполя на територію РФ, щоб народжувати більш-менш безпечно. Для росіян — це діти ворога. Або от близько мільйону росіян за 11 років переїхали з території РФ у Крим. За статистикою, яку надає російська сторона, там народилося вже понад 260 тисяч дітей — якісь від українських громадян, а якісь і від окупантів. За нашими юридичним правилам ці діти мають право на українське громадянство. Але ми точно розуміємо, що історія їхніх батьків не дасть їм так просто інтегруватися в мірне українське суспільство.

Те саме, коли ми говоримо про ситуацію сексуалізованого насилля над українськими жінками. Якщо їхні діти таки народжуються, то ми маємо розуміти, які є можливості інтеграції для них надалі у суспільство. І на цій події Центр громадянських свобод вніс ясність ситуації в Україні, щоб ми говорили про виникнення такої групи дітей не колись через 70 років, а зараз. Так можемо насправді спробувати врахувати і підготувати юридичне поле і простір суспільного дискурсу для того, щоб не дискредитувати і не дискримінувати цих дітей, а безпосередньо бути готовими до їхніх і наших потреб взаємодії», — пояснює Олександра Романцова.

Назад
Попередня Наступна
buttons